Faldende pc-salg rammer hårdt: Toshiba sætter masser af folk på porten

Toshiba tager konsekvensen af faldende pc-salg og rydder op i butikken. Se her, hvad der nu skal ske.

Artikel top billede

Pc-producenten Toshiba er ramt af det faldende salg af pc'er og skærer nu hårdt i antallet af ansatte.

Den japanske pc-producent Toshiba sætter 900 mand på porten, som hidtil har arbejdet i selskabets pc-division.

Hertil kommer, at Toshiba vil fjerne omkring halvdelen sine salgsregioner.

Fyringerne skyldes, at selskabet for fuld kraft nu mærker, at forbrugernes interesse for pc'er er støt faldende, hvilket du kan læse mere om her: Voldsomt fald i det danske pc-salg - men to mærker stormer frem

Skal omlægges

Selskabet meddeler, at det nu i stedet vil fokusere på at omlægge sin pc-forretning til at rette sig mod virksomhederne, der køber i store bulks, fremfor mod consumer-markedet, hvor indtjenings-marginerne er små og konkurrencen benhård.

Det betyder samtidig, at Toshiba vil trække sig helt ud af en række consumer-markeder, hvor Toshiba-pc'erne fremover vil blive fjernet helt fra hylderne for de private brugere.

Selskabet vil dog endnu ikke oplyse hvilke lande, det kommer til at dreje sig om.

Også produktionsn af en række af Toshibas forbruger-rettede pc-modeller vil blive stoppet. Toshiba vil dog endnu ikke oplyse, hvilke modeller det kommer til at dreje sig om.

"Hovedformålet med manøvren er at sikre, at Toshiba har en stabil indtjening. Toshiba planlægger ikke at trække sig helt ud af pc-markedet," lyder det fra selskabet.

Det ændrer dog ikke på, at Toshiba fremover vil fokusere langt mere på tablet-markedet, ligesom selskabet vil forsøge at bringe sine kompetencer og teknologier fra pc-området i spil til nye landvindinger inden for produkter til det spirende Internet of Things.

Læs også:

Den store danske pc-krig er slut: Kineserne vandt

Dette er (måske) de mindst stabile pc'er og tablets

Annonceindlæg fra Kommando

Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S