Vigtig Apple-udgivelse til iOS 8 sendt til hjørne i sidste sekund

Apple bremser i sidste øjeblik udsendelsen af det vigtige HealthKit-framework, der ellers skulle udrulles sammen med iOS 8.

Artikel top billede

Apples ellers længe ventede HealthKit-framework bliver forsinket og kan ikke leveres sammen med iOS 8, der netop nu bliver rullet ud til verdens iPhones.

Problemet: Apple har øjeblikke før lanceringen fundet en bug i frameworket, som dermed ikke kan udsendes til udviklerne.

HealthKit spiller ellers en vigtig rolle i Apples netop udsendte opdatering, iOS 8, som Apple blandt andet benytter sig til at tvangsinstallere sundheds- og firnessapp'en Health på din iPhone.

HealthKit er udvikler-frameworket bag Health-appen.

Det betyder, at udviklerne med HealthKit kan udvikle særlige apps, der retter sig mod Health-app'en - eksempelvis apps, der bygger på forskellige kropsdata og lignende.

Med forsinkelsen bliver dette arbejde sat på stand by allerede inden, at udviklerne er kommet i gang med at kigge på nye ideer til Health-app'en.

Kan udveksle data

Det er ideen, at HealthKit blandt andet kan anvendes til at trække data ind fra både apps og devices - eksempelvis Apples Smartwatch - så de kan anvendes i ny-udviklede apps.

Eksempelvis vil man via HealthKit kunne trække data ud fra en ernæringsapp til eksempelvis trænings-apps, så trænings-app'en ved, hvor mange kalorier brugeren indtager dagligt, ligesom det eksempelvis vil være muligt automatisk at sende blodtryk og lignende, der kan måles via wearable-teknologi til lægen eller lignende.

"Vi arbejder så hurtigt som muligt på at reparere bug'en med en kommende software-opdatering. Vi håber, at vi kan have HealthKit-apps klar ved udgangen af måneden," lyder det i en meddelelse fra Apple.

Flere udviklere havde ellers planlagt at lancere nye versioner af deres apps baseret på HealthKit allerede sammen med frigivelsen af iOS 8, som du kan læse mere om her: Apple til iPhone- og iPad-brugerne: Fjern apps så der er plads til vores iOS 8

Læs også:

Apple til iPhone- og iPad-brugerne: Fjern apps så der er plads til vores iOS 8

Apples plan: En kæmpe-sværm af nye og innovative apps på vej til dig

Derfor er iOS 8 en kæmpe-nyhed for for app-udviklerne

Kan du få iOS 8 - eller er dit Apple-grej forældet?

Her er de vigtige erhvervsfunktioner i iOS 8 til iPhone og iPad

Her er Apples nyheder: Nu skal iOS og Mac'en for alvor flette fingre

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Axcess Nordic

    AI i kundeservice kræver mere end ny teknologi

    AI er på vej ind i danske kontaktcentre, men uklare mål, tunge processer og et opsplittet systemlandskab spænder mange steder ben for resultaterne.

    Statens IT

    AI-udviklere til Statens It

    Københavnsområdet

    Banedanmark

    Nyuddannede til Banedanmarks IT-afdeling

    Københavnsområdet

    PensionDanmark

    AI Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics