Buldrer afsted: Hver tredje danske nystartede it-virksomhed vokser med høj fart

Mere end hver tredje nystartede it-virksomhed med fem eller flere ansatte oplever enorm vækst.

Artikel top billede

For første gang siden før finanskrisen, som begyndte i 2007, er antallet af nye danske it-virksomheder i vækst på vej opad. Det viser nye tal, som Danmarks Statistik har offentliggjort.

Om end der er tale om en beskeden stigning fra 25 højvækstvirksomheder i perioden 2008-2011 til 26 nye it-virksomheder i vækst i 2009-2012, så er det stadig et godt tegn. Det mener Mette Lundberg, direktør for politik og kommunikation i IT-branchen:

"Vi ser nu, at it-branchen for alvor er ved at komme op i fart efter krisen. Det er afgørende for Danmark, at vi kan skabe ny erhvervssucceser," siger Mette Lundberg i en pressemeddelelse.

Information- og kommunikationsvirksomheder tager teten

Ud af de 10 erhvervsgrupper, som Dansk Statistik har inddelt nystartede virksomheder i, markerer IKT-gruppen sig ikke som den største gruppe, men som gruppen med størst vækst.

36 procent af nystartede virksomheder inden for information og kommunikation, som er blevet startet i 2009, har opnået status af højvækst-virksomhed.

Det betyder, at virksomhederne i begyndelsen af opstartsperioden havde fem eller flere fuldtidsansatte og har oplevet en årlig vækst på 20 procent eller mere gennem en periode på tre år.

Stadig lang vej til fordums væksttal

Med 26 nye virksomheder i højvækstgruppen er det en stigning på syv procent i forhold til året før, men der er stadig lang vej igen set i forhold til de gyldne år før krisen.

I perioden 2007-2008 kunne der i gennemsnit offentliggøres 42 nye højvækstvirksomheder inden for information og kommunikation.

Udfordringen er arbejdskraft

De to it-iværksættere Camilla Ley Valentin fra Queue-it og Peter Mühlmann fra Trustpilot mener begge, at udfordringen er mangel på kvalificeret arbejdskraft.

En holdning som Mette Lundberg deler:

"Vi er på rette vej og der er potentiale for mere. Men hvis vi skal fortsætte den positive udvikling er det en forudsætning, at virksomhederne har adgang til kvalificerede it-folk," skriver Mette Lundberg.

 
Læs også:

Dansk iværksætter-succes: "Vi ser intet loft for vores vækst"

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København Ø

Digital Innovation & Transformation Summit 2026

Få indsigt i aktuelle digitale trends, lær af andres erfaringer med store transformationer og drøft fremtidens forandringer med ligesindede.

Digital transformation | Aarhus C

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra databeskyttelse til dataindsigt

Få kort og fokuseret overblik over, hvordan du optimerer resiliens og gendannelse af kritiske informationer samt sikrer forretningens funktion, når cyberangrebet rammer.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

Christian Homann

Netip A/S

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

Per Claus Henriksen

Alcadon ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S