SAP betaler 50 milliarder kroner for underskuds-ramt cloud-firma

SAP betaler 50 milliarder kroner for underskuds-ramte Concur i et af de største opkøb i cloud-industrien nogensinde. Det er der en grund til.

Artikel top billede

SAP vil betale næsten 50 milliarder kroner for det amerikanske software-selskabe Concur, der er specialiseret i at udvikle cloudbaserede rejseafregnings-løsninger til erhvervslivet.
Concur - der blev grundlagt i 1993 - har omkring 4.200 medarbejdere og en omsætning i omegnen af fire milliarder kroner om året.

Det gør opkøbet til et af de største i cloud-industrien nogensinde.

Centralt for SAP er det, at Concur er et cloud-baseret selskab.

SAP har i de senere år for alvor kastet sig ind i kampen om cloud-markedet, som også Microsoft og Oracle satser stort på.

SAP henter imidlertid fortsat en stor del af sin forretning gennem sin klassiske forretningsmodel, hvor SAP-løsningerne - som dækker en bred vifte af services og tjeneser - integreres direkte i kundernes computer-systemer.

Kæmpeomsætning

Med opkøbet står det forenede SAP og Concur til at få en betydelig omsætning på cloud-løsninger, ligesom SAP står til at få mere end 50 millioner cloud-brugere.

Concur står også bag rejse-løsningen TripIt.

Ifølge SAP's topchef, Bill McDermott, bliver SAP med opkøbet en fuld 'business network company,' da SAP med opkøbet af Concur og de tidligere opkøb, Ariba B2B (supply chain management), danskledede SuccesFactors (human capital-styring) og Fieldglass (leverandørstyring), er ved at have en komplet portefølje af cloudbaserede løsninger til erhvervslivet.

Giver underskud

Concur giver imidlertid underskud, og selskabet har i et års tid i hemmelighed angiveligt bejlet til forskellige mulige købere - inklusive SAP og opkøbsivrige Oracle.

Bill McDermott mener alligevel ikke, at en pris på 50 milliarder er for meget.

Til Computerworlds amerikanske nyhedsbureau siger han, at prisen bygger på en forventning om vækst.

"Concur er i dag etableret i 10 lande og har salgsfolk i 190 lande. Mulighederne for kryds-salg, mersalg og vækst er så enorme," siger han.

Concur vil fortsat blive drevet som et selvstændigt selskab, men vil slippe for at skulle investere så mange penge i salg og marketing, som det er tilfældet i dag, fordi SAP lægger hele sin store motor bagved.

Bill McDermott betegner Concur som det 'mest uberørte' aktiv i cloud-industrien.

"Og her handler det ikke om, hvad man betaler, men om, hvad man gør med dette aktiv. Businesscasen for Concur er simpelthen den bedste businesscase, jeg nogensinde har forelagt en bestyrelse," siger han.

Han vurderer, at der ligger et meget stort milliard-potentiale i cloud-markedet, som SAP nu kan række ud efter med Concur som fremskudt post.

"Alle rejsende erhvervsfolk hader at udfylde rejsebilag," siger han.

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Midtjylland

Operate Technology A/S

PHP-udvikler til Drupal

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Test Consultant

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS