Videoer: Sådan knuser du skærmen på en iPhone 6

Hvor meget kan skærmen på en iPhone 6 holde til? Få svaret her.

Artikel top billede

Kan denne iPhone 6 Plus tåle mødet med en betonflise? Dump: Youtube.

Før Apple lancerede de to nye iPhone-modeller, var der rygter om, at telefonerne ville være forsynet med et meget hårdført safirglas som front.

Den plan blev ændret, efter safir-glasset ifølge websiden venturebeat ikke kunne klare forventningerne i en faldtest.

Ifølge IDC-analytiker Danielle Levitas har den høje pris for safirglas dog også en rolle i beslutningen.

Apple har i stedet forsynet modellerne med det, som firmaet kalder for ion-forstærket glas. Det ser, ifølge Apple, fantastisk ud, og så har det evnen til at modstå stød uden at smadre.

Kom lad os smadre en iPhone

Nu er en stribe af de første lad-os-ødelægge-ting-videoer dukket op med forskellige 'test' af, hvor meget det nye frontglas kan modstå.

I den første video fra RatedRR kan du se telefonen falde i vand, på almindeligt blødt underlag og på beton.

Du kan se iPhone 6 Plus-faldtesten her:

Og nej, iPhone 6 Plus kan heller ikke stå model til en geværkugle

Men den kan godt blendes.

Læs også:

Skal du vælge en iPhone 6, iPhone 6 Plus eller iPad?

Overblik: Her er specs på iPhone 6 - og ni andre smartphones

Annonce

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

Digital transformation | København

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub