Kæmpe bredbånds-rapport offentliggjort: Sådan klarer Danmark sig

Ny rapport om udbredelsen af bredbånd i hele verden viser, hvordan danskerne er stillet i forhold til andre nationer.

Artikel top billede

En netop offentliggjort rapport fra International
Telecommunication Union (ITU) og FN viser, hvor langt verdens lande er kommet med bredbånd, når man måler på en række forskellige parametre.

I rapporten, som kan læses her (PDF), kan man blandt andet se, at Danmark ligger nummer tre i verden, når det kommer til antallet af abonnementer til kablede bredbånds-forbindelser per 100 indbyggere.

Her i Danmark ligger tallet på 40, og det er kun højere i Schweiz og Monaco.

Det fremgår også, at der kun er syv lande i verden, hvor der er flere abonnenter på mobilt bredbånd, end der er indbyggere - her ligger Danmark nummer syv med en score på 107,3 per 100 indbyggere.

Måler man på, hvor stor en del af befolkningen, der anvender internettet, har Danmark heller ikke meget at skamme sig over.

Her lander vi på en fjerdeplads ud af de 191 lande, der er med i undersøgelsen.

Det er 94,6 procent af danskerne, der anvender internettet - og det er kun højere i Island, Norge og Sverige.

Så langt er verden kommet med bredbånd

I rapporten fra ITU tager man også temperaturen på verdens samlede bredbånds-tilstand.

Det fremgår blandt andet, at over halvdelen af jordens befolkning vil have internet-adgang inden for de næste tre år.

Det er i høj grad det mobile bredbånd, der bidrager til den udvikling.

Der er allerede i dag tre gange så mange abonnenter på mobilt bredbånd, som der er på de faste bredbåndsforbindelser.

Europa står for samtlige 10 lande, der ligger øverst, når man måler på, hvor stor en del af befolkningen, der bruger internettet.

I den modsatte ende af skalaen finder man lande som Etiopien, Nigeria, Sierra Leone og Somalia.

Stadig plads til forbedringer

Selvom Danmark klarer sig godt på en række områder i rapporten, så er én ting som bekendt udbredelsen af bredbånd, mens noget andet er hastighederne.

Samtidig kæmper man flere steder i Danmark fortsat med både ringe forbindelse til mobilnetværket og ringe muligheder for hurtigt bredbånd.

Læs også:

Danmark har flere trådløse bredbåndsforbindelser end indbyggere

Helt vildt og tovligt: Så meget knuselsker vi WiFi

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21. april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

Niels Bjørndal Nygaard

Norriq Danmark A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Marck Stadel Klaris som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Nyt job