TDC klar med nyt opkøb af it-virksomhed - denne gang i Sverige

Få dage efter TDC's milliard-opkøb af norske Get, er det danske teleselskab igen klar med et opkøb - denne gang i Sverige.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

TDC er klar med et nyt opkøb i udlandet. Denne gang er det den svenske konsulentvirksomhed Viridis IT, TDC køber.

Det sker blot få dage efter, at TDC købte en anden udenlandsk virksomhed, nemlig norske Get.

Det meddeler selskabet i en pressemeddelelse.

Denne gang er der dog tale om et noget mindre køb.

Viridis IT har 43 ansatte, så købet handler først og fremmest om at styrke TDC's allerede eksisterende forretning i Sverige.

"Jeg er rigtig glad for, at aftalen er faldet på plads. Det styrker helt sikkert vores strategiske fokus på at kunne tilbyde kunderne sammenhængende løsninger. Ikke mindst i en tid, hvor tele- og it-løsninger smelter sammen," udtaler koncerndirektør Asger Hattel fra TDC Nordic.

Viridis IT arbejder med end-to-end managed services inden for datacenter, it-løsninger og cloud, oplyser TDC.

"Vi er i forvejen stærke på at binde integrator- og telco-ydelser sammen, og nu styrker vi forretningen med endnu et løsningsområde på vores palet," lyder det fra Asger Hattel.

TDC Group oplyser, at TDC i Sverige har cirka 800 medarbejdere og 2,7 milliarder kroner sidste år. Viridis IT omsatte i 2013 for 52 millioner kroner.

Ny TDC-strategi?

Købet af den svenske virksomhed kommer som sagt blot få dage efter, at TDC indgik en aftale om at købe det norske kabel-tv-selskab Get A/S til en samlet pris på 13,8 milliarder norske kroner, omkring 12,5 milliarder danske kroner.

I forbindelse med det køb interviewede Computerworld TDC's koncernchef, Carsten Dilling:

Varsler det her opkøb så en ny tid for TDC, hvor I skal ud og kigge på flere opkøbsmuligheder?

"Det ville vi da meget gerne, men lige nu er det her en passende mundfuld, og den skal vi have det maksimale ud af."

"Vi skal absolut prøve at koncentrere os om at få Get kørt ordentligt på plads, og det er det, der står øverst på prioriteringslisten," sagde Carsten Dilling til Computerwold.

Læs også:

TDC i kæmpe-investering: Lægger 12,5 milliarder for norsk selskab

Fem skarpe til Carsten Dilling: Derfor bruger TDC milliarder på opkøb i Norge

Den danske telebranche bløder: Markant dyk i omsætning og beskæftigelse

TDC, Telia, Telenor og 3: Nu er de fire - men snart kun tre

3-direktør om krig mod Telenor, Telia og TDC: Vi vil gerne købe op

TDC tvunget til at smide pris-bombe: Kæmper om erhvervskunderne

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2026 | Gratis deltagelse

    IT-Universitetet i København

    CIO

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior SAP Architect

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos