TDC klar med nyt opkøb af it-virksomhed - denne gang i Sverige

Få dage efter TDC's milliard-opkøb af norske Get, er det danske teleselskab igen klar med et opkøb - denne gang i Sverige.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

TDC er klar med et nyt opkøb i udlandet. Denne gang er det den svenske konsulentvirksomhed Viridis IT, TDC køber.

Det sker blot få dage efter, at TDC købte en anden udenlandsk virksomhed, nemlig norske Get.

Det meddeler selskabet i en pressemeddelelse.

Denne gang er der dog tale om et noget mindre køb.

Viridis IT har 43 ansatte, så købet handler først og fremmest om at styrke TDC's allerede eksisterende forretning i Sverige.

"Jeg er rigtig glad for, at aftalen er faldet på plads. Det styrker helt sikkert vores strategiske fokus på at kunne tilbyde kunderne sammenhængende løsninger. Ikke mindst i en tid, hvor tele- og it-løsninger smelter sammen," udtaler koncerndirektør Asger Hattel fra TDC Nordic.

Viridis IT arbejder med end-to-end managed services inden for datacenter, it-løsninger og cloud, oplyser TDC.

"Vi er i forvejen stærke på at binde integrator- og telco-ydelser sammen, og nu styrker vi forretningen med endnu et løsningsområde på vores palet," lyder det fra Asger Hattel.

TDC Group oplyser, at TDC i Sverige har cirka 800 medarbejdere og 2,7 milliarder kroner sidste år. Viridis IT omsatte i 2013 for 52 millioner kroner.

Ny TDC-strategi?

Købet af den svenske virksomhed kommer som sagt blot få dage efter, at TDC indgik en aftale om at købe det norske kabel-tv-selskab Get A/S til en samlet pris på 13,8 milliarder norske kroner, omkring 12,5 milliarder danske kroner.

I forbindelse med det køb interviewede Computerworld TDC's koncernchef, Carsten Dilling:

Varsler det her opkøb så en ny tid for TDC, hvor I skal ud og kigge på flere opkøbsmuligheder?

"Det ville vi da meget gerne, men lige nu er det her en passende mundfuld, og den skal vi have det maksimale ud af."

"Vi skal absolut prøve at koncentrere os om at få Get kørt ordentligt på plads, og det er det, der står øverst på prioriteringslisten," sagde Carsten Dilling til Computerwold.

Læs også:

TDC i kæmpe-investering: Lægger 12,5 milliarder for norsk selskab

Fem skarpe til Carsten Dilling: Derfor bruger TDC milliarder på opkøb i Norge

Den danske telebranche bløder: Markant dyk i omsætning og beskæftigelse

TDC, Telia, Telenor og 3: Nu er de fire - men snart kun tre

3-direktør om krig mod Telenor, Telia og TDC: Vi vil gerne købe op

TDC tvunget til at smide pris-bombe: Kæmper om erhvervskunderne

Annonceindlæg fra Netic

Open Source skal give det offentlige kontrollen tilbage

Digital suverænitet er rykket højt op på den offentlige sektors agenda.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S