Gartner: Her er de vigtigste teknologier i 2015

Skal du give rivalerne baghjul? Her er de 10 vigtigste teknologi-trends i 2015, som alle kommer til at gøre en forskel for forretningsudviklingen i den kommende tid.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

For enhver virksomhed kan det være en rigtig god ide at være på forkant med den teknologiske udvikling, hvis konkurrenterne for alvor skal have baghjul.

Og her kan der måske være hjælp at finde i analysehuset Gartners årlige liste over næste års vigtigste teknologi-trends - altså over de teknologi-typer, der har nået tilstrækkeligt stor modenhed til at kunne gøre en forskel for virksomhederne.

Gartner har netop løftet sløret for selskabets bud på de vigtigste teknologi-trends til næste år.

1: Computer-kraft overalt
Gartner kalder det for 'computing everywhere,' hvilket dækker over adgang til computer-kraft uanset hvor man befinder sig.

Ifølge Gartner vil der for alvor komme gang i udbredelsen af intelligente skærme og alverdens internet-opkoblede enheder, sensorer og lignende, der vil kunne interagere med hinanden på mange forskellige måder.

Ifølge analysehuset er mange it-afdelinger slet ikke klar til de udfordringer, som den store mangfoldighed i opkoblings-typer, enheds-typer og lignende vil give.

2: Internet of Things
Gartner anbefaler, at it-chefer og CIO'er omgående begynder at eksperimentere med Internet of Things og går i gang med at udklække ideer til, hvordan virksomheden kan udnytte en verden, hvor alverdens sensorer og enheder kan kobles på internettet på forskellig måde.

Analysehuset er overbevist om, at der er enorm værdi-potentiale i Internet of Things for de fleste virksomheder.

For eksempel kan sensorer opdage fejl og uhensigtsmæssigheder i udstyr langt tid før det faktisk går i stykker og løbende indrapportere det via internettet.

3: 3D printing

3D-printing har været undervjes siden midt i 1980'erne, men er først nu begyndt at kunne anvendes i stor skala til konkrete og seriøse projekter, der er til at betale.

Selv om opmærksomheden især har været rettet mod de sjove, konsumrettede 3D-print, er det i erhvervslivet, at vi skal finde de rigtigt store muligheder, mener Gartner.

Læs mere om 3D-print her: På besøg i Danmarks første 3D-printerbutik: Det kan blive kæmpestort

4: Analyse-værktøjer
Analyse-værktøjerne bliver mere og mere avancerede. Faktisk mener Gartner, at enhver applikation er godt på vej til at blive analytisk og snart vil komme til at udføre løbende, usynlig, avanceret og gennemgående analyse.

It-chefen bør overveje de fordele, der kan ligge i dette. Og hvordan man får udnyttet den viden, som de løbende analyser genererer.

5: Sammenhængs-orienterede systemer
Gartner kalder det for 'context-rich systemer,' og dem vil vi komme til at se meget mere til.

Der er nemlig en hel bølge på vej af applikationer, der kan inddrage oplysninger om brugerens vaner, lokation, hvad der er sket i fortiden, brugerens foretrukne metoder, sociale forbindelser og så videre.

Alle disse data vil være med til at kunne give en bedre og mere effektiv proces for den enkelte.

Og it-cheferne bør overveje, hvordan de kan udnytte denne viden, mener Gartner.

6: Intelligente maskiner
Selvstyrende biler, intelligente lastbiler, robotter, intelligente industrimaskiner af enhver kaliber er for alvor på vej frem.

Gartner fremhæver det store minedrift-selskab Rio Tinto som et eksempel på automatisering via intelligente maskiner. Rio Tinto anvender blandt andet selvkørende lastbiler og automatiske og intelligente bor i arbejdet.

Du kan her læse mere om Rio Tintos intelligente maskiner.

7: Cloud og client computing
Denne model er for alvor ved at vinde indpas, og it-cheferne kan med fordel overveje denne model, mener Gartner.

Her kører den centrale applikation i en cloud-tjeneste, hvor den kan tilgåes fra mange forskellige klienter 'på jorden.'

8: Software-baserede applikationer og - infrastruktur
It kan ifølge Gartner ikke arbejde effektivt på hårdt kodede og prædefinerede elementer, men er nødt til dynamisk at kunne sammensætte den nødvendige infrastruktur.

Det kræver, at infrastrukturen for applikationerne et stykke hen ad vejen skal være software-baseret.

9: Web-scale it
Gartner har i et stykke tid arbejdet med 'web-scale it'-begrebet, som analysehuset betegner som en arkitektur-mæssig tilgang til it for it-cheferne.

Det udgøres af en række af de store cloud-leverandører - Facebook, Google, Amazon, Microsoft og lignende - hvis cloud-miljøer tilsammen giver virksomhederne ekstreme muligheder for ny agilitet, hastighed og lignende.

Det er ifølge Gartner afgørende, at it-cheferne forsøger at kopiere og efterligne den måde, som de store cloud-firmaer har grebet opgaven an på.

10: Sikkerhed
Aldrig har sikkerheds-aspektet været så vigtigt for virksomhederne, hvilket massevis af forretnings- og samfundskritiske sager i de senere har vist.

Gartner ser en udvikling, hvor der vil komme mere og mere fokus på at udvikle selvbeskyttende og selvlærende applikationer.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network