Efter otte års udviklingsarbejde: Nu er HTML5 endelig færdig

Efter mange års diskussioner og debat ligger den endelige og komplette HTML5-specifikation endelig klar. Med den kan du sikre, at din kode kan køre på alle platforme. Se den komplette specifikation her.

Artikel top billede

Efter næsten otte års udviklingsarbejde melder World Wide Web Consortium (W3C) sig omsider færdig med udviklingen af HTML5-standarden.

Det betyder, den hele basale web-teknologi nu er færdig-udviklet til anvendelse i mobile enheder som tablet-computere og smartphones samt til de avancerede cloud-baserede internet-applikationer.

"HTML5 vil føre til web'ens næste fase. Det er ikke lang tid siden, at web'en handlede om at browse rundt i statiske dokumenter. I dag er det en langt mere dyb og rig platform," lyder det fra direktøren for W3C, Jeff Jaffe.

Allerede i bred anvendelse

Mange udviklere er i dag forlængst begyndt at anvende dele af HTML5-specifikationen, som imidlertid ikke før nu har været færdigt-formuleret.

W3C kalder selv den endelige specifikation for en 'anbefaling,' som sikrer, at den kode, der udvikles ifølge specifikationen, vil være fremtidssikre og anvendelig og funktionsdygtig fremover, uanset hvad der sker på den teknologiske front i web-teknologierne.

Ifølge Jeff Jaffe betyder det eksempelvis, at udviklerne er garanteret, at al kode, der skrives efter HTML5-specifikationerne, kan køre i alle browsere.

"Uden komplet og total interoperabilitet ville der ikke være ét web," siger han.

Det var briten Tim Berners-Lee, der i 1989 stod bag den første version af HTML, der blev udviklet som en metode til at formattere og sammenkoble materiale, så det hele kunne læses på internettet.

Dokumentet er på i alt 1.370 sider, og W3C oplyser, at der er blevet udvekslet mere end 45.000 emails i arbejdet med at formulere dokumentet.

Folk fra Google, Microsoft, IBM og Apple har stået i spidsen for arbejdet.

Den HTML5-specifikation er ifølge W3C tænkt som en "skriv én gang, kør overalt"-platform.

Det betyder med andre ord, at ideen har været, at udviklere ved at følge HTML5-specifikationen vil kunne undgå at skulle skrive forskellige applikationer til de forskellige mobile platforme som Android, iOS og andre.

W3C arbejder for tiden på at udvikle fælles standarder til blandt andet realtids-kommunikation, elektroniske betgalinger og applikations-udvikling.

Du finder de endelige og fuldstændige specikationer på HTML5 her.

Annonce

Capgemini Danmark A/S

AI/Data Engineer

Københavnsområdet

Forsvaret

AI engineer til Forsvarets AI Center

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S