Farvel og tak: Microsoft stopper salget af Windows 7 til private

Slut med Windows 7 til private, lyder det fra Microsoft.

Artikel top billede

Denne gang bliver Haloween ekstra skræmmende, hvis du er Windows 7-fan.

Fredag 31. oktober bliver nemlig den sidste dag, hvor Microsoft sælger Windows 7-licenser til pc-producenterne.

Efter weekenden kommer det hele til at handle om Windows 8.1 - i hvert fald på forbrugermarkedet.

OEM-producenter (original equipment manufacturer) vil fra mandag 3. november ikke længere have adgang til licenserne til Windows 7 Home Basic, Home Premium eller Ultimate.

Pc'er med Windows 7 Professional vil fortsat blive produceret til arbejdsmarkedet og til folk, der er villige til at betale ekstra for den populære udgave af Windows.

Is i maven

Med det kraftige fokus på touch og en helt ny brugerflade har mange brugere været knap så entusiastiske i brugen af Windows 8, og version 7 er således været redningen for denne gruppe, når der skal købes ny maskine.

Men nu fjernes alternativet altså.

Du kan nok finde Windows 7-maskiner i butikkerne lidt frem i tiden, men så snart butikkerne begynder at løbe tør og skal bestille nye maskiner, er det altså slut.

Hvis du mangler en Windows 7-maskine og har is i maven, er der måske en mulighed for, at butikkerne vil sætte de sidste Windows 7-maskiner på udsalg i forbindelse med julehandlen.

Det skriver flere medier eksempelvis Redmond Magazine.

Alle er alligevel 8

Microsoft har ikke sat en endelig slutdato for den professionelle version af Windows 7, og der kommer næppe til at ske ændringer før den næste udgave, kaldet Windows 10, sendes på markedet.

Læs også: Analysefirma: Kom væk fra Windows 7 i tide

"Virksomhedernes it-afdelinger har ikke vist interesse for Windows 8, og venter derfor på Windows 10," siger it-analytiker Patrick Moorhead fra firmaet Moor Insights & Strategy til PC World i USA.

Læs også: Nyhedsanalyse: Med Windows 10 flytter Microsoft fokus tilbage på virksomhedsbrugerne

Han ser i øvrigt ikke Microsofts beslutning om at lukke ned for forbrugerudgaverne af Windows 7 som det store problem.

"De fleste maskiner bliver allerede solgt med Windows 8," siger han.

Læs også:

Windows 8.1 på vej ud i virksomhederne - men ikke som du tror

Dansk top-CIO: Derfor satser vi på Windows 8.1

Guide: Få professionel sikkerhed i Windows 7

Guide:Sådan får du Windows 8 til at ligne Windows 7

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Se alle vores events inden for it

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Københavnsområdet

    Onlimited ApS

    Erfaren iOS og C# Udvikler

    Midtjylland

    SOS International

    Azure System Specialist – Team Lead

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S