Farvel og tak: Microsoft stopper salget af Windows 7 til private

Slut med Windows 7 til private, lyder det fra Microsoft.

Artikel top billede

Denne gang bliver Haloween ekstra skræmmende, hvis du er Windows 7-fan.

Fredag 31. oktober bliver nemlig den sidste dag, hvor Microsoft sælger Windows 7-licenser til pc-producenterne.

Efter weekenden kommer det hele til at handle om Windows 8.1 - i hvert fald på forbrugermarkedet.

OEM-producenter (original equipment manufacturer) vil fra mandag 3. november ikke længere have adgang til licenserne til Windows 7 Home Basic, Home Premium eller Ultimate.

Pc'er med Windows 7 Professional vil fortsat blive produceret til arbejdsmarkedet og til folk, der er villige til at betale ekstra for den populære udgave af Windows.

Is i maven

Med det kraftige fokus på touch og en helt ny brugerflade har mange brugere været knap så entusiastiske i brugen af Windows 8, og version 7 er således været redningen for denne gruppe, når der skal købes ny maskine.

Men nu fjernes alternativet altså.

Du kan nok finde Windows 7-maskiner i butikkerne lidt frem i tiden, men så snart butikkerne begynder at løbe tør og skal bestille nye maskiner, er det altså slut.

Hvis du mangler en Windows 7-maskine og har is i maven, er der måske en mulighed for, at butikkerne vil sætte de sidste Windows 7-maskiner på udsalg i forbindelse med julehandlen.

Det skriver flere medier eksempelvis Redmond Magazine.

Alle er alligevel 8

Microsoft har ikke sat en endelig slutdato for den professionelle version af Windows 7, og der kommer næppe til at ske ændringer før den næste udgave, kaldet Windows 10, sendes på markedet.

Læs også: Analysefirma: Kom væk fra Windows 7 i tide

"Virksomhedernes it-afdelinger har ikke vist interesse for Windows 8, og venter derfor på Windows 10," siger it-analytiker Patrick Moorhead fra firmaet Moor Insights & Strategy til PC World i USA.

Læs også: Nyhedsanalyse: Med Windows 10 flytter Microsoft fokus tilbage på virksomhedsbrugerne

Han ser i øvrigt ikke Microsofts beslutning om at lukke ned for forbrugerudgaverne af Windows 7 som det store problem.

"De fleste maskiner bliver allerede solgt med Windows 8," siger han.

Læs også:

Windows 8.1 på vej ud i virksomhederne - men ikke som du tror

Dansk top-CIO: Derfor satser vi på Windows 8.1

Guide: Få professionel sikkerhed i Windows 7

Guide:Sådan får du Windows 8 til at ligne Windows 7

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job