Hackersagen: Her er paragrafferne som de to hackere er blevet dømt efter

Der er sat et - foreløbigt - punktum i Danmarks største hackersag om indbruddet i CSCs mainframes. Men hvad er de to dømte egentligt dømt for? Computerworld har fundet paragrafferne, som kan sende de to dømte adskillige år bag tremmer.

Artikel top billede

Der blev torsdag morgen sat et midlertidigt punktum i Danmarkshistoriens største hackersag, sagen om adgangen til hundredetusindvis af danske CPR-numre på CSC's mainframe-server.

Det skete, da de to tiltalte, svenskeren Gottfrid Svartholm Swarg og danskeren JKT blev kendt skyldige.

Den komplicerede sag kan du læse mere om i Computerworlds live-blog her.

Men hvad paragraffer - og hvad er straframmen for dem - er de to dømte blevet dømt efter? Computerworld har taget et kig på paragrafferne i straffeloven.  

Her er hvad de to blev dømt efter i Frederiksberg Ret:

Per Gottfried Warg

Anklageren kræver en straf på minimum fem års fængsel og udvisning af Danmark med et tilhørende indrejseforbud for bestandig.

Dømt efter Straffelovens
§ 263, stk 3 jf. stk. 2
§ 291, stk. 2.
og til dels § 21:

Til gengæld blev Warg frikendt for at have overtrådt § 193:

JKT

Den medtiltalte JTK, som anklageren kræver dømt minimum to års ubetinget fængsel, er dømt efter

§ 263, stk. 3 og jf. stk 2 samt § 23 og § 21:

Læs også: Dommen er faldet: Tiltalte i Danmarkshistoriens største hackersag kendt skyldige 

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra HP

    Det hybride kontor kræver personlig teknologi

    Ingen vil dele tastatur med ti kolleger. HP EliteBoard samler computeren i tastaturet og gør det personlige udstyr mobilt på det hybride kontor.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S