Hackersagen: Her er paragrafferne som de to hackere er blevet dømt efter

Der er sat et - foreløbigt - punktum i Danmarks største hackersag om indbruddet i CSCs mainframes. Men hvad er de to dømte egentligt dømt for? Computerworld har fundet paragrafferne, som kan sende de to dømte adskillige år bag tremmer.

Artikel top billede

Der blev torsdag morgen sat et midlertidigt punktum i Danmarkshistoriens største hackersag, sagen om adgangen til hundredetusindvis af danske CPR-numre på CSC's mainframe-server.

Det skete, da de to tiltalte, svenskeren Gottfrid Svartholm Swarg og danskeren JKT blev kendt skyldige.

Den komplicerede sag kan du læse mere om i Computerworlds live-blog her.

Men hvad paragraffer - og hvad er straframmen for dem - er de to dømte blevet dømt efter? Computerworld har taget et kig på paragrafferne i straffeloven.  

Her er hvad de to blev dømt efter i Frederiksberg Ret:

Per Gottfried Warg

Anklageren kræver en straf på minimum fem års fængsel og udvisning af Danmark med et tilhørende indrejseforbud for bestandig.

Dømt efter Straffelovens
§ 263, stk 3 jf. stk. 2
§ 291, stk. 2.
og til dels § 21:

Til gengæld blev Warg frikendt for at have overtrådt § 193:

JKT

Den medtiltalte JTK, som anklageren kræver dømt minimum to års ubetinget fængsel, er dømt efter

§ 263, stk. 3 og jf. stk 2 samt § 23 og § 21:

Læs også: Dommen er faldet: Tiltalte i Danmarkshistoriens største hackersag kendt skyldige 

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Context&

    Når AI løber fra organisationen

    Teknologien udvikler sig hurtigere end virksomhedernes struktur, processer og ledelse kan følge med.

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura