Sonofon i alliance mod Vodafone

Sonofon er gået i alliance med blandt andre italienske Wind og britiske Mm02 i at forsøg på at give kunderne bedre tjenester og ens priser i udlandet. Hovedsigtet er at tage konkurrencen op med Vodafone og Orange.

Sonofon er blevet medlem af en alliance af europæiske mobilselskaber, som først og fremmest skal give deres største konkurrenter, britiske Vodafone og fransk-ejede Orange, modspil.

The Starmap Mobile Alliance har som hovedformål at udvikle tjenester, som gør, at de nationale mobilselskabers kunder kan benytte deres mobiltelefon på samme måde i udlandet, som når de opholder sig hjemme.

Netop på det punkt har Vodafone og Orange konkurrencefordele, fordi de er til stede i mange lande og kan tilbyde kunderne ens tjenester og priser i alle landene.

- Med medlemskabet ser vi frem til at kunne tilbyde vores kunder bedre tjenester, når de rejser i udlandet, siger Sonofon-direktør Tage Reinert.

Også Sonofons ejer, Telenor, er mellem de ti medlemmer af alliancen, ligesom datterselskabet i Ungarn. Britiske Mm02, der også findes på det tyske marked, og italienske Wind er de store lokomotiver i alliancen, der af de store lande endnu mangler at dække Frankrig. Sverige er heller ikke med.

TDC indgik allerede i 2001 en aftale med Vodafone. Den sikrer, at kunderne automatisk roamer over på samarbejdspartnerens netværk i udlandet, og ens priser i alle lande.

TDC's schweiziske datterselskab, der markedsfører sig under navnet Sunrise, er dog med i The Starmap Mobile Alliance, og det samme gælder mobilselskabet One i Østrig, som TDC ejer 15 procent af.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Fælles AI

    AI Lead

    Fyn

    Capgemini Danmark A/S

    AI/Data Engineer

    Københavnsområdet

    AL Sydbank

    AI Engineer

    Sydjylland

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network