Sonofon i alliance mod Vodafone

Sonofon er gået i alliance med blandt andre italienske Wind og britiske Mm02 i at forsøg på at give kunderne bedre tjenester og ens priser i udlandet. Hovedsigtet er at tage konkurrencen op med Vodafone og Orange.

Sonofon er blevet medlem af en alliance af europæiske mobilselskaber, som først og fremmest skal give deres største konkurrenter, britiske Vodafone og fransk-ejede Orange, modspil.

The Starmap Mobile Alliance har som hovedformål at udvikle tjenester, som gør, at de nationale mobilselskabers kunder kan benytte deres mobiltelefon på samme måde i udlandet, som når de opholder sig hjemme.

Netop på det punkt har Vodafone og Orange konkurrencefordele, fordi de er til stede i mange lande og kan tilbyde kunderne ens tjenester og priser i alle landene.

- Med medlemskabet ser vi frem til at kunne tilbyde vores kunder bedre tjenester, når de rejser i udlandet, siger Sonofon-direktør Tage Reinert.

Også Sonofons ejer, Telenor, er mellem de ti medlemmer af alliancen, ligesom datterselskabet i Ungarn. Britiske Mm02, der også findes på det tyske marked, og italienske Wind er de store lokomotiver i alliancen, der af de store lande endnu mangler at dække Frankrig. Sverige er heller ikke med.

TDC indgik allerede i 2001 en aftale med Vodafone. Den sikrer, at kunderne automatisk roamer over på samarbejdspartnerens netværk i udlandet, og ens priser i alle lande.

TDC's schweiziske datterselskab, der markedsfører sig under navnet Sunrise, er dog med i The Starmap Mobile Alliance, og det samme gælder mobilselskabet One i Østrig, som TDC ejer 15 procent af.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Dansk erhvervsliv er en del af frontlinjen

    Digitalt forsvar handler ikke blot om det militære men om at beskytte civilsamfundets funktion, påpeger Thomas Nissen i Dansk Erhverv.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird