Magtskifte på bredbåndsmarkedet: Kobber-kablerne får baghjul af nye teknologier

Over halvdelen af de danske fastnet-bredbåndsforbindelser kører nu på andre teknologier end kobber.

Artikel top billede

Danskernes fastnet-bredbåndsforbindelser bliver ikke længere primært leveret via kobberkabler.

I stedet træder andre teknologier frem på scenen, afslører ny statistik.

"For første gang udgør kobber (DSL) ikke over halvdelen af alle fastnet bredbåndsabonnementer."

Sådan lyder konklusionen i Erhvervsstyrelsens netop offentliggjorte telestatistik for første halvår 2014.

Antallet af abonnementer til de traditionelle xDSL-linjer er ifølge Erhvervsstyrelsen faldet med 1,5 procent fra første halvår 2013 til første halvår i år.

Selvom det måske ikke er noget dramatisk dyk, skal det holdes op imod, at antallet af fiber-abonnementer i samme periode steg med hele 24,7 procent.

Også kabelmodem-kategorien oplevede en mindre vækst på 2,9 procent.

"Der er pæn fremgang for de fiberbaserede abonnementer. Væksten fra midten af 2013 og til midten af 2014 er på 24,7 pct. svarende til 73.000 nye fiberabonnementer," skriver Erhversstyrelsen.

"Fiber er dermed den bredbåndsteknologi med både flest nye
abonnementer og den største relative vækst".

Her er vores bredbåndsforbindelser

Det betyder, at fordelingen i første halvår 2014 er:

xDSL: 49,7 procent.
Kabelmodem: 28,1 procent.
Fiber: 15,8 procent.
LAN: 5,7 procent.
Øvrige: 0,7 procent.

I Erhvervsstyrelsens statistik fremgår det også, at det totale antal bredbåndsabonnementer fra midten af 2013 til midten af 2014 er steget med 5,2 procent - fra 3.301.000 til 3.472.000.

"40 pct. af de nye bredbåndsabonnementer er mobilt bredbånd, mens resten er fastnet bredbåndsabonnementer."

"Væksten i førstnævnte i samme periode er 10 pct.
Fastnetabonnementerne stiger med 3,0 pct. fra 2.262.000 til 2.331.000 fra midten af 2013 og et år frem," skriver styrelsen.

Her der de mulige hastigheder

Endnu mere interessant er det dog at se på, hvilke bredbåndsforbindelser, det er, der typisk markedsføres på markedet - for også her er der sket en betydelig udvikling i den rigtige retning, fremgår det af nedenstående figurer.

Læs også:

Her er krisen i den danske telebranche: Derfor vil den ramme dig

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job