Magtskifte på bredbåndsmarkedet: Kobber-kablerne får baghjul af nye teknologier

Over halvdelen af de danske fastnet-bredbåndsforbindelser kører nu på andre teknologier end kobber.

Artikel top billede

Danskernes fastnet-bredbåndsforbindelser bliver ikke længere primært leveret via kobberkabler.

I stedet træder andre teknologier frem på scenen, afslører ny statistik.

"For første gang udgør kobber (DSL) ikke over halvdelen af alle fastnet bredbåndsabonnementer."

Sådan lyder konklusionen i Erhvervsstyrelsens netop offentliggjorte telestatistik for første halvår 2014.

Antallet af abonnementer til de traditionelle xDSL-linjer er ifølge Erhvervsstyrelsen faldet med 1,5 procent fra første halvår 2013 til første halvår i år.

Selvom det måske ikke er noget dramatisk dyk, skal det holdes op imod, at antallet af fiber-abonnementer i samme periode steg med hele 24,7 procent.

Også kabelmodem-kategorien oplevede en mindre vækst på 2,9 procent.

"Der er pæn fremgang for de fiberbaserede abonnementer. Væksten fra midten af 2013 og til midten af 2014 er på 24,7 pct. svarende til 73.000 nye fiberabonnementer," skriver Erhversstyrelsen.

"Fiber er dermed den bredbåndsteknologi med både flest nye
abonnementer og den største relative vækst".

Her er vores bredbåndsforbindelser

Det betyder, at fordelingen i første halvår 2014 er:

xDSL: 49,7 procent.
Kabelmodem: 28,1 procent.
Fiber: 15,8 procent.
LAN: 5,7 procent.
Øvrige: 0,7 procent.

I Erhvervsstyrelsens statistik fremgår det også, at det totale antal bredbåndsabonnementer fra midten af 2013 til midten af 2014 er steget med 5,2 procent - fra 3.301.000 til 3.472.000.

"40 pct. af de nye bredbåndsabonnementer er mobilt bredbånd, mens resten er fastnet bredbåndsabonnementer."

"Væksten i førstnævnte i samme periode er 10 pct.
Fastnetabonnementerne stiger med 3,0 pct. fra 2.262.000 til 2.331.000 fra midten af 2013 og et år frem," skriver styrelsen.

Her der de mulige hastigheder

Endnu mere interessant er det dog at se på, hvilke bredbåndsforbindelser, det er, der typisk markedsføres på markedet - for også her er der sket en betydelig udvikling i den rigtige retning, fremgår det af nedenstående figurer.

Læs også:

Her er krisen i den danske telebranche: Derfor vil den ramme dig

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Statens IT

IT-projektleder hos Statens It

Midtjylland

Banedanmark

Systemarkitekt

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Finance Lead (SAP)

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect