Magtskifte på bredbåndsmarkedet: Kobber-kablerne får baghjul af nye teknologier

Over halvdelen af de danske fastnet-bredbåndsforbindelser kører nu på andre teknologier end kobber.

Artikel top billede

Danskernes fastnet-bredbåndsforbindelser bliver ikke længere primært leveret via kobberkabler.

I stedet træder andre teknologier frem på scenen, afslører ny statistik.

"For første gang udgør kobber (DSL) ikke over halvdelen af alle fastnet bredbåndsabonnementer."

Sådan lyder konklusionen i Erhvervsstyrelsens netop offentliggjorte telestatistik for første halvår 2014.

Antallet af abonnementer til de traditionelle xDSL-linjer er ifølge Erhvervsstyrelsen faldet med 1,5 procent fra første halvår 2013 til første halvår i år.

Selvom det måske ikke er noget dramatisk dyk, skal det holdes op imod, at antallet af fiber-abonnementer i samme periode steg med hele 24,7 procent.

Også kabelmodem-kategorien oplevede en mindre vækst på 2,9 procent.

"Der er pæn fremgang for de fiberbaserede abonnementer. Væksten fra midten af 2013 og til midten af 2014 er på 24,7 pct. svarende til 73.000 nye fiberabonnementer," skriver Erhversstyrelsen.

"Fiber er dermed den bredbåndsteknologi med både flest nye
abonnementer og den største relative vækst".

Her er vores bredbåndsforbindelser

Det betyder, at fordelingen i første halvår 2014 er:

xDSL: 49,7 procent.
Kabelmodem: 28,1 procent.
Fiber: 15,8 procent.
LAN: 5,7 procent.
Øvrige: 0,7 procent.

I Erhvervsstyrelsens statistik fremgår det også, at det totale antal bredbåndsabonnementer fra midten af 2013 til midten af 2014 er steget med 5,2 procent - fra 3.301.000 til 3.472.000.

"40 pct. af de nye bredbåndsabonnementer er mobilt bredbånd, mens resten er fastnet bredbåndsabonnementer."

"Væksten i førstnævnte i samme periode er 10 pct.
Fastnetabonnementerne stiger med 3,0 pct. fra 2.262.000 til 2.331.000 fra midten af 2013 og et år frem," skriver styrelsen.

Her der de mulige hastigheder

Endnu mere interessant er det dog at se på, hvilke bredbåndsforbindelser, det er, der typisk markedsføres på markedet - for også her er der sket en betydelig udvikling i den rigtige retning, fremgår det af nedenstående figurer.

Læs også:

Her er krisen i den danske telebranche: Derfor vil den ramme dig

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS