Raspberry Pi dumper prisen med en helt ny model

En ny, billigere og meget mindre udgave af Raspberry Pi er klar. Se den her.

Artikel top billede

Her er den nye model A+, Foto: Raspberry Pi.

Raspberry Pi er blevet et meget populært produkt, som har flyttet grænsen for it-hjemmeprojekter markant.

Mini-maskinen kan anvendes i et hav af sammenhænge, og nu kommer der en ny udgave.

Du kan læse mere om mulighederne her: Guide: Sådan laver du din egen private "Dropbox"-server med Raspberry Pi på et kvarter

Den ny udgave er efterfølgeren til model A, og den har fået navnet Raspberry Pi Model A+. I sommer blev B-udgaven også udvidet med en version B+.

Du kan se B+ her: Galleri: Sådan ser den nye Raspberry Pi B+ ud

Den nye variant anvender den samme processor som forgængeren, og den er udstyret med 256 megabyte system-hukommelse.

Men der også er sket forandringer med A+.

Mange af forbedringerne er hentet fra storbrorudgaven B+ og tæller blandt andet muligheden for flere dataopkoblinger med en udvidelse fra 26 pins til 40 pins i GPIO-rækken.

GPIO står for General-Purpose Input/Output og er en række med 40 stifter (pins), der kan benyttes til at tilkoble forskellige typer udstyr.

Farvel til netværket

Den gamle SD-kortlæser er blevet fjernet og erstattet med mikro SD-formatet.

Det har altid været muligt, at anvende mikro SD via en adapter, men ved at bygge teknologien ind i enheden, kan man spare pladsen.

Lydkredsen skulle ligeledes være forbedret og så er der en ny strømforsyningskreds, der ikke laver så meget støj.

Til gengæld er netværksporten og en USB-port blevet barberet væk.

Derved forbliver strømforbruget sænket med 20 procent.

Model A+ er ligeledes blevet formindsket i størrelsen.

Enheden er nu på 65 millimeter, mens den tidligere version var på 85 millimeter.

Men den bedste nyhed for Raspberry Pi-fans er nok, at prisen er blevet sænket fra 25 dollar til 20 dollar.

Du kan læse mere på Raspberry Pi-webside eller se videoen nederst.

Læs også:
Revolutionerende lommecomputer: Sådan bringer Raspberry Pi programmering ned i øjenhøjde

Event: Computerworld Cloud & AI Festival

Digital transformation | Ballerup

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.500 it-professionelle, møde mere end 60 leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

Rasmus Stage Sørensen

Norriq Danmark A/S