Raspberry Pi dumper prisen med en helt ny model

En ny, billigere og meget mindre udgave af Raspberry Pi er klar. Se den her.

Artikel top billede

Her er den nye model A+, Foto: Raspberry Pi.

Raspberry Pi er blevet et meget populært produkt, som har flyttet grænsen for it-hjemmeprojekter markant.

Mini-maskinen kan anvendes i et hav af sammenhænge, og nu kommer der en ny udgave.

Du kan læse mere om mulighederne her: Guide: Sådan laver du din egen private "Dropbox"-server med Raspberry Pi på et kvarter

Den ny udgave er efterfølgeren til model A, og den har fået navnet Raspberry Pi Model A+. I sommer blev B-udgaven også udvidet med en version B+.

Du kan se B+ her: Galleri: Sådan ser den nye Raspberry Pi B+ ud

Den nye variant anvender den samme processor som forgængeren, og den er udstyret med 256 megabyte system-hukommelse.

Men der også er sket forandringer med A+.

Mange af forbedringerne er hentet fra storbrorudgaven B+ og tæller blandt andet muligheden for flere dataopkoblinger med en udvidelse fra 26 pins til 40 pins i GPIO-rækken.

GPIO står for General-Purpose Input/Output og er en række med 40 stifter (pins), der kan benyttes til at tilkoble forskellige typer udstyr.

Farvel til netværket

Den gamle SD-kortlæser er blevet fjernet og erstattet med mikro SD-formatet.

Det har altid været muligt, at anvende mikro SD via en adapter, men ved at bygge teknologien ind i enheden, kan man spare pladsen.

Lydkredsen skulle ligeledes være forbedret og så er der en ny strømforsyningskreds, der ikke laver så meget støj.

Til gengæld er netværksporten og en USB-port blevet barberet væk.

Derved forbliver strømforbruget sænket med 20 procent.

Model A+ er ligeledes blevet formindsket i størrelsen.

Enheden er nu på 65 millimeter, mens den tidligere version var på 85 millimeter.

Men den bedste nyhed for Raspberry Pi-fans er nok, at prisen er blevet sænket fra 25 dollar til 20 dollar.

Du kan læse mere på Raspberry Pi-webside eller se videoen nederst.

Læs også:
Revolutionerende lommecomputer: Sådan bringer Raspberry Pi programmering ned i øjenhøjde

SOS International

License & Vendor Manager

Midtjylland

Netcompany A/S

Test Consultant

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)