Raspberry Pi dumper prisen med en helt ny model

En ny, billigere og meget mindre udgave af Raspberry Pi er klar. Se den her.

Artikel top billede

Her er den nye model A+, Foto: Raspberry Pi.

Raspberry Pi er blevet et meget populært produkt, som har flyttet grænsen for it-hjemmeprojekter markant.

Mini-maskinen kan anvendes i et hav af sammenhænge, og nu kommer der en ny udgave.

Du kan læse mere om mulighederne her: Guide: Sådan laver du din egen private "Dropbox"-server med Raspberry Pi på et kvarter

Den ny udgave er efterfølgeren til model A, og den har fået navnet Raspberry Pi Model A+. I sommer blev B-udgaven også udvidet med en version B+.

Du kan se B+ her: Galleri: Sådan ser den nye Raspberry Pi B+ ud

Den nye variant anvender den samme processor som forgængeren, og den er udstyret med 256 megabyte system-hukommelse.

Men der også er sket forandringer med A+.

Mange af forbedringerne er hentet fra storbrorudgaven B+ og tæller blandt andet muligheden for flere dataopkoblinger med en udvidelse fra 26 pins til 40 pins i GPIO-rækken.

GPIO står for General-Purpose Input/Output og er en række med 40 stifter (pins), der kan benyttes til at tilkoble forskellige typer udstyr.

Farvel til netværket

Den gamle SD-kortlæser er blevet fjernet og erstattet med mikro SD-formatet.

Det har altid været muligt, at anvende mikro SD via en adapter, men ved at bygge teknologien ind i enheden, kan man spare pladsen.

Lydkredsen skulle ligeledes være forbedret og så er der en ny strømforsyningskreds, der ikke laver så meget støj.

Til gengæld er netværksporten og en USB-port blevet barberet væk.

Derved forbliver strømforbruget sænket med 20 procent.

Model A+ er ligeledes blevet formindsket i størrelsen.

Enheden er nu på 65 millimeter, mens den tidligere version var på 85 millimeter.

Men den bedste nyhed for Raspberry Pi-fans er nok, at prisen er blevet sænket fra 25 dollar til 20 dollar.

Du kan læse mere på Raspberry Pi-webside eller se videoen nederst.

Læs også:
Revolutionerende lommecomputer: Sådan bringer Raspberry Pi programmering ned i øjenhøjde

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

Se alle vores events inden for it

Green Power Denmark

It-chef med udviklingsfokus

Københavnsområdet

Danoffice IT

Infrastructure Specialist

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S