Microsofts løfte til Phone-brugere: Du skal nok få Windows 10

Microsoft lover Windows Phone-brugerne, at de nok skal få mulighed for at få Windows 10. Og hvad de næste to Windows 8-opdateringer kommer til at indeholde.

Artikel top billede

Efter en direkte henvendelse fra en kommende Microsoft-kunde har firmaet meldt klart ud på Twitter.

Alle, der har en Windows Phone 8-telefon i dag, bliver opgraderet til den næste Windows-version, der hedder 10.

"Vi planlægger at opgradere alle Windows Phone 8-enheder til Windows 10," lyder svaret på Twitter.

Derved komme alle, og altså ikke kun Lumia-ejere, med på vognen.

Med udtalelsen giver Microsoft også nye købere sikkerhed for, at deres telefon vil blive opdateret.

Alt andet ville også være vanvid, hvis eller man ønsker at sælge telefoner fra Redmond. Det viser historien.

Med beslutningen kommer Microsoft nemlig fortidens problemer i møde.

Parkerede kunderne

Ved overgangen fra Windows Phone 7.5 til Windows Phone 8 blev en del af platformens brugere parkeret ved en mellemversion, der går under navnet Windows Phone 7.8.

Læs også: Microsoft stopper standard-support til Windows Phone 7.8

Microsoft havde bygget vitale dele af operativsystemet om mellem udgaverne, og resultatet blev altså, at tidligere brugere blev efterladt med skægget i postkassen.

Windows 10, der først kommer næste år, ved vi foreløbig ikke så meget om, og Microsoft holder kortene ind til kroppen.

Ideen er dog, at platformen skal samle telefoner, tablet, konsol og pc'er under samme kode.

Læs også: Historien om Windows Phone og den barske kamp mod Android og iOS

Windows Phone 8-opdateringer på vej

Men foreløbig er det opdateringer til Windows Phone 8, det handler om.

Her sker der fortsat meget, og der er specielt to opdateringer, som er planlagt i år, der er interessante.

Det er den såkaldte GDR1-opdatering til selve Windows Phone-platformen og Lumia Denim, der giver nye muligheder til modeltypen.

Det skriver tek.no

Som udgangspunkt skal de to opdateringer sendes afsted i år, men ifølge den britiske teleoperatør O2 kommer de nok først i januar 2015.

I Denim-opdateringen kommer blandt andet hurtigere kameraopstart, 4K-støtte for videooptagelser og en række andre kamerafunktioner, eksempelvis udvidet autofokus.

GDR1 handler først og fremmest om at udnytte den eksisterende hardware i telefonen bedre og give længere batterilevetid, men der skulle også være ændringer i eksempelvis menu-opsætningen.

Læs også:
Så vild bliver Windows Phone 8.1

Microsoft: Derfor kommer Windows Phone ind i de danske virksomheder

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Sikkerhed | Klampenborg

    CISO Challenges 2026 - København

    Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

    Se alle vores events inden for it

    Statens IT

    Teamleder til Indkøb og Licenser

    Københavnsområdet

    DHI A/S

    Senior Backend Developer

    Københavnsområdet

    Udlændinge- og Integrationsministeriet

    Contract manager til it-området i Udlændingestyrelsen

    Region Sjælland

    PlanBørnefonden

    Digital Solutions Architect

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura