Microsofts løfte til Phone-brugere: Du skal nok få Windows 10

Microsoft lover Windows Phone-brugerne, at de nok skal få mulighed for at få Windows 10. Og hvad de næste to Windows 8-opdateringer kommer til at indeholde.

Artikel top billede

Efter en direkte henvendelse fra en kommende Microsoft-kunde har firmaet meldt klart ud på Twitter.

Alle, der har en Windows Phone 8-telefon i dag, bliver opgraderet til den næste Windows-version, der hedder 10.

"Vi planlægger at opgradere alle Windows Phone 8-enheder til Windows 10," lyder svaret på Twitter.

Derved komme alle, og altså ikke kun Lumia-ejere, med på vognen.

Med udtalelsen giver Microsoft også nye købere sikkerhed for, at deres telefon vil blive opdateret.

Alt andet ville også være vanvid, hvis eller man ønsker at sælge telefoner fra Redmond. Det viser historien.

Med beslutningen kommer Microsoft nemlig fortidens problemer i møde.

Parkerede kunderne

Ved overgangen fra Windows Phone 7.5 til Windows Phone 8 blev en del af platformens brugere parkeret ved en mellemversion, der går under navnet Windows Phone 7.8.

Læs også: Microsoft stopper standard-support til Windows Phone 7.8

Microsoft havde bygget vitale dele af operativsystemet om mellem udgaverne, og resultatet blev altså, at tidligere brugere blev efterladt med skægget i postkassen.

Windows 10, der først kommer næste år, ved vi foreløbig ikke så meget om, og Microsoft holder kortene ind til kroppen.

Ideen er dog, at platformen skal samle telefoner, tablet, konsol og pc'er under samme kode.

Læs også: Historien om Windows Phone og den barske kamp mod Android og iOS

Windows Phone 8-opdateringer på vej

Men foreløbig er det opdateringer til Windows Phone 8, det handler om.

Her sker der fortsat meget, og der er specielt to opdateringer, som er planlagt i år, der er interessante.

Det er den såkaldte GDR1-opdatering til selve Windows Phone-platformen og Lumia Denim, der giver nye muligheder til modeltypen.

Det skriver tek.no

Som udgangspunkt skal de to opdateringer sendes afsted i år, men ifølge den britiske teleoperatør O2 kommer de nok først i januar 2015.

I Denim-opdateringen kommer blandt andet hurtigere kameraopstart, 4K-støtte for videooptagelser og en række andre kamerafunktioner, eksempelvis udvidet autofokus.

GDR1 handler først og fremmest om at udnytte den eksisterende hardware i telefonen bedre og give længere batterilevetid, men der skulle også være ændringer i eksempelvis menu-opsætningen.

Læs også:
Så vild bliver Windows Phone 8.1

Microsoft: Derfor kommer Windows Phone ind i de danske virksomheder

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

    Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos