Artikel top billede

Microsoft stopper standard-support til Windows Phone 7.8

Var du en firstmover på Windows Phone, så er det ved at være slut med opdateringer til din enhed. Fra i dag er det slut med nye features til din WP 7.8.

Fra i dag er det slut med opdateringer til din Nokia Lumia 800 og alle de andre Microsoft-drevne telefoner, som kører Windows Phone 7.8 styresystemet.

"Det er en del af vores standard supportcyklus på alle vores produkter. At generel support ophører, betyder, at der ikke vil blive tilføjet nye features og performanceforbedringer til Windows Phone 7.8," siger Microsoft Danmarks kommunikationsdirektør, Anders Adelhorst.

Ikke fatalt som XPs død

Det er ikke mange måneder siden, at Microsoft stoppede supporten til et af deres andre styresystemer, Windows XP til pc. Men hvor supportstoppet for XP betød den definitive afslutning på styresystemet og en sikkerhedsrisiko for de brugere, som fortsatte med at bruge det, så kan Windows Phone 7.8-brugere tage den med ro.

Selvom standard-supporten stopper, så bliver brugerne ikke glemt foreløbig:

"Windows Phone 7.8 skifter til udvidet support, der varer i fem år og inkluderer gratis sikkerhedsopdateringer," siger Anders Adelhorst.

"Så man kan roligt fortsætte med at bruge telefonen."

Ikke en stor udbredelse af WP 7.8

Det er ikke mange, som bliver ramt af supportstoppet til Windows Phone 7.8 -platformen.

Tal fra Danske Medier Research viser, at i uge 40 i år udgjorde Windows Phone 7 kun 0,17 procent af den samlede browsing fra mobilplatforme.

Til sammenligning sidder iOS på 34 procent.

Læs også:

Historien om Windows Phone og den barske kamp mod Android og iOS

Så vild bliver Windows Phone 8.1

Hands on: Billige Windows Phone-mobiler fra Microsoft




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Højer og Lauritzen ApS
Distributør af pc- og printertilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Briefing: Er din backup en illusion?

Én gang om måneden leverer Computerworld Events en kort Cyber Briefing. Denne gang kan du komme helt tæt på, når ScanNet stiller skarpt på din virksomheds backup- og databeskyttelsesstrategi.

16. juni 2025 | Læs mere


Computerworld Cyber Briefing

Én gang om måneden leverer Computerworld Event et 30 minutters Cyber Briefing, hvor du får overblik over de mest aktuelle angreb, største trusler og tendenser samt giver dig gode råd, der kan implementeres direkte i din it-sikkerhedsafdeling.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere