Microsoft stopper standard-support til Windows Phone 7.8

Var du en firstmover på Windows Phone, så er det ved at være slut med opdateringer til din enhed. Fra i dag er det slut med nye features til din WP 7.8.

Artikel top billede

Fra i dag er det slut med opdateringer til din Nokia Lumia 800 og alle de andre Microsoft-drevne telefoner, som kører Windows Phone 7.8 styresystemet.

"Det er en del af vores standard supportcyklus på alle vores produkter. At generel support ophører, betyder, at der ikke vil blive tilføjet nye features og performanceforbedringer til Windows Phone 7.8," siger Microsoft Danmarks kommunikationsdirektør, Anders Adelhorst.

Ikke fatalt som XPs død

Det er ikke mange måneder siden, at Microsoft stoppede supporten til et af deres andre styresystemer, Windows XP til pc. Men hvor supportstoppet for XP betød den definitive afslutning på styresystemet og en sikkerhedsrisiko for de brugere, som fortsatte med at bruge det, så kan Windows Phone 7.8-brugere tage den med ro.

Selvom standard-supporten stopper, så bliver brugerne ikke glemt foreløbig:

"Windows Phone 7.8 skifter til udvidet support, der varer i fem år og inkluderer gratis sikkerhedsopdateringer," siger Anders Adelhorst.

"Så man kan roligt fortsætte med at bruge telefonen."

Ikke en stor udbredelse af WP 7.8

Det er ikke mange, som bliver ramt af supportstoppet til Windows Phone 7.8 -platformen.

Tal fra Danske Medier Research viser, at i uge 40 i år udgjorde Windows Phone 7 kun 0,17 procent af den samlede browsing fra mobilplatforme.

Til sammenligning sidder iOS på 34 procent.

Læs også:

Historien om Windows Phone og den barske kamp mod Android og iOS

Så vild bliver Windows Phone 8.1

Hands on: Billige Windows Phone-mobiler fra Microsoft

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Thales

    AI gør de ondsindede bots både billigere og sværere at stoppe

    Kunstig intelligens har ikke bare givet virksomheder nye muligheder.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse