Derfor vil Uber vende op og ned på det hele - og ingen kan gøre noget

ComputerViews: Der er ingen vej tilbage, når først de nye, socialt baserede tjenester udfordrer de støvede brancher. De kan kun gøre én ting.

Artikel top billede

ComputerViews: Det har længe været ventet, at taxa-tjenesten Uber ville åbne i Danmark, og det sker nu omend i en begrænset version, da tjenesten i hvert fald i første omgang alene vil køre i København.

Det kan du læse mere om her: Kontroversiel online-tjeneste åbner i Danmark: Nu kommer Uber til byen

Uber er siden grundlæggelsen i 2009 buldret frem med hastige skridt. Den findes i dag i 46 lande og 230 byer og har enorme summer i ryggen.

Mange af stederne har lanceringen ført til ballade, protester, klager og politianmeldelser - både på grund af konceptet og på grund af de ikke altid lige stuerene forretnings-metoder, som du kan se et eksempel på her.

Allerede meldt til politiet

Det samme er sket i Danmark, hvor Trafikstyrelsen allerede har meldt Uber til politiet, og taxa-branchen varsler 'ballade,' fordi Uber efter de etablerede taxa-vognmænds opfattelse er en 'sort økonomi.'

Uber-konceptet handler om via en app at matche folk med et kørsels-behov med private bil-ejere, der altså i bund og grund kører som en slags private taxaer.

Den danske taxa-branche er underlagt en række krav og love for såkaldt 'erhvervsmæssig personbefordring,' som Uber forsøger at komme uden om ved at hævde, at der er tale om en 'samkørsels-ordning,' hvor folk dybest set bare følges ad i den ene parts bil og dernæst deler omkostningerne i porten.

Ingen vej uden om

Der er med andre ord lagt op til bank i bolledejen i den kommende tid.

Uber er ejet af en række rige kapitalfonde som Goldman Sachs, Menlo Ventures og Benchmark Capital og er god for milliarder af dollar. Investorerne tror på konceptet, og det er der også god grund til.

For konceptet bygger på de principper, som vi har lært fra de sociale medier, og som allerede i dag har været drivkraften i regulære bundvendinger i flere etablerede kæmpe-brancher i verden:

Vi behøver ikke en (dyr) etableret branche, fordi vi med digitale virkemidler har mulighed for alle at være både afsendere og modtagere af et produkt.

Det har ramt mediebranchen, hvor fremkomsten af blogs, sociale medier og private initiativer har været med til at underminere en (engang) meget stor forretning og tvunget hele mediebranchen til at begynde at gentænke sig selv.

Det har ramt hotel-branchen, hvor tjenester som Airbnb, der bygger på nøjagtigt samme principper som Uber, for alvor presser på: Private bolig-ejere kan her via internet-tjenesten leje deres private bolig ud til besøgende ganske som var det et hotel.

Det kan ske til en relativ lav pris, da de private udbydere sjældent skal leve af tjenesten og endnu sjældnere har deciderede ansatte, som hoteller jo har en del af.

Masser af sociale udfordrere

Herhjemme har vi også tjenester som GoMore, der opererer ud fra samme princip inspireret fra de sociale medier, mens der på boligmarkedet ligeledes findes forskellige tjenester, der forsøger at nuppe forretning fra de etablerede kommercielle spillere.

Også musikbranchen og filmbranchen er blevet endevendt på grund af udfordringen fra internettet, hvor ikke mindst fildelings-tjenesten Napster for en årrække siden tvang den etablerede branche til at reagere.

Musik- og boligmarkedet er interessant, fordi den etablerede musikbranche og den etablerede danske ejendomsmægler-branche faktisk har formået at finde et modtræk til bølgen af bruger-drevne sociale tjenester, der har truet med at overtage væsentlige dele af markedet.

Ejendomsmægler-branchen har ganske smart forenet sig på store sites som boligsiden.dk, der giver et totalt overblik over (ejendomsmægler-)udbudte ejendomme i Danmark.

Er nødt til at gøre det samme

Og selv om vi næsten har glemt det i dag, blev musikbranchens modtræk til Napster for 10 år siden først succesrig efter en del retssager og forsøg på juridiske fiksfakserier og forbud og lignende var slået fejl.

Det var først, da musikbranchen forstod at tage de digitale muligheder til sig og forene sig i store musikbutikker - Apples iTunes Music Store var den første - hvor forbrugerne kunne købe stort set alt musik til en billig penge, at gennembruddet for alvor kom.

Uber-historien vil vise det samme: Den etablerede taxa-branche vil ikke kunne modstå denne internet- og socialt baserede tjeneste med politi-anmeldelser, klager og juridisk tale.

Det kan meget vel være, at Uber vil være nødt til at ændre sig og justere og rette ind for for alvor at komme på plads i markedet.

Men det vil ske. For Uber - eller lignende tjenester - vil ikke forsvinde igen. Og så vil taxa-branchens eneste mulighed (stadig) være at finde et smart, internetbaseret modtræk, der gør den etablerede branche til et smartere valg for forbrugerne end de private tilbud.

Ejendomsbranchen har gjort det. Musikbranchen har gjort det. Mediebranchen har ikke kunnet finde ud af det.

Hvad skal taxa-branchens modtræk være? Og hvilken branche tror du bliver den næste, der bliver udfordret af en socialt baseret internet-tjeneste?

Giv dit besyv med i debat-feltet herunder.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Digital transformation | København

    Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

    Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job