Dustin runder en milliard i omsætning: Her er hemmeligheden

It-leverandøren Dustin runder en omsætning på en milliard kroner. Det er en fordobling af omsætningen på blot fem år. Men væksten stopper ikke her.

Artikel top billede

På 30 år er Dustin gået fra at være en dyrehandel i Sverige, der begyndte at sælge postordre-disketter til at blive en milliardforretning i hele Norden.

Alene inden for de sidste fem år, altså mens resten af verden har lidt under en kvælende finanskrise, har Dustin leveret det ene solide regnskab efter det andet.

Dustin kan i år fremvise en fordobling af omsætning siden 2009/10 fra en halv til en hel milliard.

Hemmeligheden bag regnskabets solide resultater er såre simple, men svær at efterligne.

"Bredt sortiment, lav pris og hurtig levering er de redskaber, der gør Dustin til den foretrukne forhandler hos flere og flere små og mellemstore erhvervskunder. Det har blandt andre tiltag haft en positiv effekt på vores omsætning," fortæller Michael Haagen, Dustins danske landechef.

Læs også: Sådan tjener du penge på dit hardwaresalg

Resultatet overgår omsætningens vækst

At omsætningen er steget med raketfart er godt, men til trods for det lavmarginsmarked, som it-handel er, så har Dustin også vist, at selskabet samtidigt kan tjene penge.

Forhandleren har formået næsten en femdobling af det årlige resultat fra 8,6 millioner til 42,7 millioner kroner i samme femårige periode.

"Vort fokus er, at vi ønsker profitabel vækst og ikke volumen for volumens skyld. I stedet fokuserer vi meget på ydelser og tjenester knyttet til de produkter, vi sælger. For eksempel konfigurering af klienter, servere og storage-løsninger blandt implementering, hvilket har haft en positiv effekt på vort resultat," skriver Michael Haagen.

Læs også: Dustin: Volumen er nøglen til vores succes

Væksten stopper ikke

Dustins danske landechef forudser ikke noget stop i væksten foreløbigt, men derimod flere muligheder for vækst. I særdeleshed inden for mobility og e-handel regner Michael Haagen med, at markedet kan vokse.

Men med det sagt, så lover han, at Dustin ikke vil glemme de dyder, som virksomheden indtil videre har bygget sine resultater på.

"Vi vil fortsætte med at udvikle vores tilbud i retning af små og mellemstore virksomheder med fokus på produkter, product-near tjenester og løsninger. Vi har et godt kendskab til, hvordan man kan betjene dette segment, og vi vil fortsætte med vores fokus herpå," skriver Michael Haagen.

Læs også:

Galleri: Gigantisk it-supermarked sender 100.000 pakker hver måned

Her er overblikket: Alle Top 100-vinderne i 2014

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S