Frygt for svindelmails tvinger Skat over på Digital Post

Skatteministeren vil sætte en stopper for mails fra Skat direkte i borgernes private mailboks.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Antallet af falske mails, der udgiver sig for at komme fra Skat får nu skatteminister Benny Engelbrecht til at love ændringer i Skats praksis med at sende mails direkte til borgernes private e-mail. Det skriver Politiken.

Skat er gennem længere tid blevet kritiseret for at sende mails om restskat, forskudsopgørelsen med aktive links til Skats hjemmeside direkte ud til borgernes personlige mailadresser.

Ifølge kritikerne gør Skats praksis det for nemt for it-kriminelle at ændre indholdet i de aktive links og på den måde lokke borgerne ind på hjemmesider, der forsøger at franarre borgerne personlige oplysninger som bank-konti, passwords med mere, som i yderste konsekvens kan misbruges til identitetstyveri.

Derfor lover ministeren nu at tage konsekvensen af kritikken, og fra foråret 2015 går Skat derfor over til at sende sine elektroniske breve ud til borgerne via digital post på borger.dk og e-boks, hvor indbakken kun modtager mails fra det offentlige plus de myndigheder organisationer og firmaer, som borgerne selv har giver adgang.

"Jeg vil ikke gå ind i en teknisk vurdering af, om det nu var en god eller dårlig ide at sende mails ud til borgerne med links. Det må Skats it-folk selv svare på."

"Men omkring kritikken af Skat vil jeg gerne sige, at det er godt, at mange eksperter kommer med gode råd til Skat om, hvordan de skal forholde sig til sikkerheden. Det kan få Skat til holde sig oppe på tæerne," siger Benny Engelbrecht til Politiken.

Han peger samtidig på, at Skats nye praksis ikke er nogen garanti for at man som borger ikke fortsat får svindelmails, der forsøger at lokke oplysninger ud af folk.

"Så Skat skal stadig gøre, hvad de kan for at sikre sig, at de har de rigtige advarsler på hjemmesiden, og at de anmelder alle forsøg på for eksempel mailsvindel," siger Benny Engelbrecht til Politiken.

En opgørelse fra Digitaliseringsstyrelsen viser, at omkring 90 procent af alle danskere over 15 år nu er tilmeldt Digital Post.

Læs også:

Unge gider ikke digital post: Skal provokeres med quiz

Usability-ekspert: Her er ni problemer med digital post

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Se alle vores events inden for it

Politiets Efterretningstjeneste

AI/ML udvikler i PET

Københavnsområdet

Økonomistyrelsen

Processtærk it-profil til Statens BI

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger chef for Lokal IT i hovedstadsområdet

Københavnsområdet

Red Barnet

IT Infrastructure Architect

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics