Nyt smartwatch får skærm over hele remmen med fleksibel skærm-teknologi

Sony er på trapperne med ny smartwatch, hvor skærmen er over det hele, så brugeren selv kan sammensætte nøjagtigt, hvordan det skal se ud.

Artikel top billede

Kriseramte Sony kan være på trapperne med et helt nyt smartwatch, som selskabet håber kan revolutionere smartwatch-verdenen, der fortsat er i sin spæde start.

Ideen med det kommende smartwatch er ifølge nyhedsbureauet Bloomberg, at dets skærm skal indbygges i selve remmen via Sonys særlige fleksible skærm-teknologi, der gør det muligt at bygge bøjelige og fleksible skærme.

Dermed vil brugeren kunne ændre urets udseende fuldstændigt efter behov, ligesom det vil blive muligt selv at bestemme nøjagtigt hvilke informationer, uret skal fremvise - og hvor på remmen det skal ske.

Fokus på design

Selv om uret kan lyde vældigt teknologisk avanceret, ligger fokus i udviklingen egentlig på design, lyder det fra Sony.

Det kommende smartwatch udspringer nemlig af en ny, eksperimenterende udviklings-afdeling, som Sony har søsat under navnet 'Business Creation.'

Her lægges vægten på form fremfor funktion samt på hastig bearbejdning af ideer fra selskabets udviklere.

Med udviklings-afdelingen håber Sony på at kunne genskabe en innovations- og udviklingskultur i selskabet, der engang stod bag innovative produkter som eksempelvis Walkman.

I dag er Sony i krise, og selskabet er på mange måder gået i stå.

Det har fornylig eksempelvis trukket sig ud af pc-markedet, mens det langt fra har opnået den ønskede succes på smartphone-markedet.

Det kan du læse mere om her: Pc-producenterne slås på liv og død: De første ofre er faldet.

Sony har allerede et par forskellige smartwatches på gaden, ligesom selskabet står bag et fitness-armbånd.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Danoffice IT

    Head of Business Enablement

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Tekniske specialister til ITSM og CMDB til opbygning af Forsvarets nye Digital Backbone

    Nordjylland

    Unik System Design A/S

    QA Engineer for AI-first development

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S