Nyt smartwatch får skærm over hele remmen med fleksibel skærm-teknologi

Sony er på trapperne med ny smartwatch, hvor skærmen er over det hele, så brugeren selv kan sammensætte nøjagtigt, hvordan det skal se ud.

Artikel top billede

Kriseramte Sony kan være på trapperne med et helt nyt smartwatch, som selskabet håber kan revolutionere smartwatch-verdenen, der fortsat er i sin spæde start.

Ideen med det kommende smartwatch er ifølge nyhedsbureauet Bloomberg, at dets skærm skal indbygges i selve remmen via Sonys særlige fleksible skærm-teknologi, der gør det muligt at bygge bøjelige og fleksible skærme.

Dermed vil brugeren kunne ændre urets udseende fuldstændigt efter behov, ligesom det vil blive muligt selv at bestemme nøjagtigt hvilke informationer, uret skal fremvise - og hvor på remmen det skal ske.

Fokus på design

Selv om uret kan lyde vældigt teknologisk avanceret, ligger fokus i udviklingen egentlig på design, lyder det fra Sony.

Det kommende smartwatch udspringer nemlig af en ny, eksperimenterende udviklings-afdeling, som Sony har søsat under navnet 'Business Creation.'

Her lægges vægten på form fremfor funktion samt på hastig bearbejdning af ideer fra selskabets udviklere.

Med udviklings-afdelingen håber Sony på at kunne genskabe en innovations- og udviklingskultur i selskabet, der engang stod bag innovative produkter som eksempelvis Walkman.

I dag er Sony i krise, og selskabet er på mange måder gået i stå.

Det har fornylig eksempelvis trukket sig ud af pc-markedet, mens det langt fra har opnået den ønskede succes på smartphone-markedet.

Det kan du læse mere om her: Pc-producenterne slås på liv og død: De første ofre er faldet.

Sony har allerede et par forskellige smartwatches på gaden, ligesom selskabet står bag et fitness-armbånd.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S