Dengang jeg var til møde hos Amazon i Seattle og aldrig mødte Jeff Bezos - som de aldrig havde set

Dengang jeg var til møde hos Amazon i Seattle og aldrig mødte Jeff Bezos - som de aldrig havde set.

Artikel top billede

(Foto: PANDURO JENS)

Jeg var til møde hos Amazon i Seattle. Vi skulle indlede et samarbejde med dem om deres nye telefon, Fire Phone, der på det tidspunkt endnu ikke var lanceret.

Jeg sagde til dem: "Jeg går ud fra, at Jeff (Bezos, red.) kommer til mødet?"

Og det er jo nu, at man gerne vil kunne prale lidt og fortælle en god historie.

Men den her historie er faktisk rigtig dårlig. De folk vi samarbejdede med sagde: "Vi har aldrig set Jeff. Men vi har hørt, at han arbejder et sted her i bygningen"

Det var så tæt på, at jeg kom. Det siger noget om, hvor stort det er deroppe hos Amazon.

Vi samarbejder også tæt med Apple, og hos dem er det også ret hierarkisk, så vi har endnu ikke været tæt på Tim Cook eller noget endnu.

Til gengæld har jeg været nede hos dem i deres hovedkvarter på Infinite Loop i Cupertino, hvor jeg mødte Jonathan Ive i kantinen. Det var lidt fedt. Den slags oplevelser er ret sjove, synes jeg.

Heini Zachariassen
Administrerende direktør og stifter, Vivino.

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21. april 2026 | Gratis deltagelse

Region Midtjylland

UI-designer med fokus på designproduktion

Midtjylland

Netcompany A/S

IT Manager

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Lead Data Platform Architect

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job