Lenovo tilbagekalder strømstik på grund af brandfare: Har du et liggende?

Lenovo tilbagekalder et strømstik på grund af risiko for overophedning og risiko for smeltet ledning, der kan føre til brand.

Artikel top billede

Den kinesiske bærbar-gigant tilbagekalder nu strømstik tilhørende sine IdeaPad-computere, som blev solgt mellem februar 2011 og juni 2012.

Helt specifikt handler det om en oplader med serienavnet "LS-15", der er solgt sammen med IdeaPad-computere. Stikket er sort og har et klistermærke med data påklistret sammen med "LS-15 AC"-navnet smeltet ned i den sorte gummi på selve ledningen.

Stikket er blevet solgt i Lenovos egen webshop og butikker sammen med IdeaPad-computere i prisklassen 1.800 kroner til 9.000 kroner.

Du kan læse, hvilke modeller af computere, som er ramt her.

Fare for overophedning: klip stikket over
Grunden til at Lenovo tilbagekalder strømstikket er, at Lenovo har oplevet flere tilfælde af overophedede og smeltede ledninger, hvilket er en potentiel brandfare eller giver risici for personskader.

Har du købt en computer, som har "LS-15"-stikket, så foreslår Lenovo, at du stopper med at benytte stikket og tager det ud af væggen og kontakter Lenovo.

Derefter skal du klippe strømledningen over i to med en saks (vær sikker på, at stikket ikke sidder i væggen) og smide det ud. Du skal gemme selve strøm-adapteren, da Lenovo kun sender en ny strømledning.

Du kan sagtens bruge din IdeaPad-computer, imens den er på batteri. Problemet ligger kun i strømledningen.

Læs også: Brandfare: HP tilbagekalder pc-kabler i Danmark

Annonce

Event: Årets CIO 2027

Andre events |

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2027 afholdes for 22 gang, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

3. juni 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,