Lenovo tilbagekalder strømstik på grund af brandfare: Har du et liggende?

Lenovo tilbagekalder et strømstik på grund af risiko for overophedning og risiko for smeltet ledning, der kan føre til brand.

Artikel top billede

Den kinesiske bærbar-gigant tilbagekalder nu strømstik tilhørende sine IdeaPad-computere, som blev solgt mellem februar 2011 og juni 2012.

Helt specifikt handler det om en oplader med serienavnet "LS-15", der er solgt sammen med IdeaPad-computere. Stikket er sort og har et klistermærke med data påklistret sammen med "LS-15 AC"-navnet smeltet ned i den sorte gummi på selve ledningen.

Stikket er blevet solgt i Lenovos egen webshop og butikker sammen med IdeaPad-computere i prisklassen 1.800 kroner til 9.000 kroner.

Du kan læse, hvilke modeller af computere, som er ramt her.

Fare for overophedning: klip stikket over
Grunden til at Lenovo tilbagekalder strømstikket er, at Lenovo har oplevet flere tilfælde af overophedede og smeltede ledninger, hvilket er en potentiel brandfare eller giver risici for personskader.

Har du købt en computer, som har "LS-15"-stikket, så foreslår Lenovo, at du stopper med at benytte stikket og tager det ud af væggen og kontakter Lenovo.

Derefter skal du klippe strømledningen over i to med en saks (vær sikker på, at stikket ikke sidder i væggen) og smide det ud. Du skal gemme selve strøm-adapteren, da Lenovo kun sender en ny strømledning.

Du kan sagtens bruge din IdeaPad-computer, imens den er på batteri. Problemet ligger kun i strømledningen.

Læs også: Brandfare: HP tilbagekalder pc-kabler i Danmark

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

    Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS