Microsoft frigiver kode til stort framework: Hele baduljen bliver open source

Microsoft lægger stort framework, der blandt anvendes i stor stil til kæmpespillet Halo 4, ud som open source.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Microsoft planlægger at lægge hele sit store såkaldte 'Project Orleans'-framework ud som open source.

Frameworket anvendes af cloud-udviklere i stor stil - eksempelvis de udviklere, der skriver på det populære Halo 4-spil.

Et framework anvendes til at koordinere og håndtere millioner af tasks og informationer, der suser på kryds og tværs mellem de tusindvis af servere, som anvendes i det daglige arbejde med at bygge cloud-services til et stort antal brugere.

Project Orleans er bygget på .Net og er designet til at udviklere kan bygge cloud-services, som kan skaleres til at håndtere meget stor efterspørgsel og stadig holde en meget høj performance.

Oprindeligt blev det udviklet til at bygge tjenester til Microsofts cloud-platform Azure.

Klar i begyndelsen af 2015

Sergey Bykov fra det såkaldte eXtreme Computing Group, der under Microsoft står bag projektet, skriver i et blog-indlæg, at koden til frameworket vil blive åbnet og frigivet under en MIT-licens og offentliggjort på GitHub i begyndelsen af 2015.

Microsoft har ellers lanceret selskabets eget open source-site, CodePlex, som altså imidlertid ikke bliver stedet, hvor 'Project Orleans' bliver lagt ud.

Med offentliggørelsen af koden er det hensigten, at Microsoft vil acceptere og anvende bidrag til koden fra brugerne.

Project Orleans er udviklet til at bygge cloud-tjenester inden for eksempels real-tids-analyser, interaktiv underholdning og tjenester, der arbejder med meget store antal enheder på én gang.

Når det gælder Halo 4-spillet, bliver Project Orleans anvendt til den såkaldte presence service, der holder styr på alle de forskellige sessioner, spillerne og hvert spils aktuelle status.

Microsoft har i de senere år nærmet sig open source-miljøet og indlemmet open source i relativ stor stil i selskabets portefølje.

Fornylig besluttede Microsoft således at gøre hele .Net-serverstacken til open source, hvilket du kan læse mere om her: Microsoft gør hele .Net-platformen til open source.

En måned tidligere blev en række store Linux-distributioner ligeledes indlemmet i Microsofts univers.

Det kan du læse mere om her: Microsoft: Vi elsker Linux - indlemmer Linux i stor stil.

Annonce

Annonceindlæg fra Genetec

Fysisk sikkerhed må ikke være it-chefens blinde vinkel

Digital robusthed handler ikke kun om firewalls. Det handler også om, hvem der kan gå direkte ind ad døren til serverrummet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job