It-chef får stor pris: Her er hans gyldne it-opskrift

It-chefen hos Volvo Cars er netop kåret som Sveriges bedste. Her afslører han hemmeligheden bag sin succes - og det handler blandt andet om en helt grundlæggende opfattelse af it.

Artikel top billede

Computerworlds svenske søstermedie, ComputerSweden, har netop kåret Årets CIO.

Den eftertragtede pris på den anden side af sundet går i år til Klas Bendrik, der er CIO hos Volvo og står i spidsen for en it-organisation 500 medarbejdere, der sikrer it til 28.000 Volvo-ansatte rundt omkring i verden.

Præcis som når Årets CIO kåres her i Danmark, kan andre it-ansvarlige lære ganske meget af vinderens tanker, strategier og indsatsområder - der er trods alt 
tale om en gylden it-opskrift.

Det gælder også i tilfældet Klas Bendrik, som ComputerSweden bringer en langt videointerview med (se det nederst på denne side).

It spiller en helt klar rolle

Her afslører han en del af sin hemmelighed, og hans succes bunder i høj grad i en dyb erkendelse af, hvorfor vi overhovedet har en it-organisation og it-løsninger.

"Der er ingen værdi i it i sig selv - værdien opstår i næste led, når Volvo som virksomhed har tilfredse kunder, tjener flere penge og viser sund vækst. Samtidig er it i dag en helt integreret del af alt, vi gør - uden it går Volvo i stå," lyder det blandt andet fra Klas Bendrik i interviewet.

"Vi har it for at sælge biler, servicere biler, til produktion og udvikling af biler, samt for at holde vores kontorfunktioner kørende."

"Og alt dette stemmer overens med vores it-vision i Volvo Cars, der er, at it skal være en konkurrencefordel for Volvo. Det adskiller sig markant fra det, det var før," siger CIO'en om det arbejde, han har stået i spidsen for i de seneste fire år.

It skal halvere leveringstiden på nye biler

Volvo Cars blev for fire år siden solgt fra af Ford Motor Company til et kinesisk selskab, og det skift har krævet nye it-strategier og -tiltag, ligesom det organisatoriske og menneskelige arbejde er noget af det, Klas Bendrik roses for i motivationen for prisen.

Hans grundlæggende it-vision er blevet døbt: "Making a difference in the world".

Et konkret it-projekt hos Volvo Cars, der fremhæves i ComputerSweeden, er, at der er et mål om halvere leveringstiden, når nye biler udvikles, i 2020.

Det kræver blandt andet mere fokus på virtuelt design og virtuelle test - altså mere software og hardware og i det hele taget mere computerkraft.

"Det viser, hvordan it-strategien hænger sammen et forretningsmål - at reducere leveringstider," forklarer Klas Bendrik.

Du kan se hele videointerviewet med den nykårede Årets CIO i Sverige herunder:

Her på Computerworld har vi siden 2006 kåret Danmarks dygtigste it-chef sammen med Dansk IT og IDC.

Du kan læse mere om de tidligere vinderne af den prestigefyldte titel her:

Claus Hagen Nielsen, Årets CIO 2014

Jens Hartmann, Årets CIO 2013.

Mikael Munck, Årets CIO 2012.

Torben Bonde, Årets CIO 2011.

Michael Moesgaard, Årets CIO 2010.

Michael S. Hansen, Årets CIO 2009.

Niels Molzen, Årets CIO 2008.

Kenneth Egelund Schmidt, Årets CIO 2007.

Lars Mathiesen, Årets CIO 2006.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job