Fælles standard for trådløs opladning kan være på vej - farvel til irriterende kabler

To af verdens tre store teknologi-sammenslutninger for trådløs opladning slår sig sammen for at undgå det kaos og virvar med forskellige opladere og kabler, som vi kender det i dag. Måske nærmer vi os fremtidens standard for trådløs opladning.

Artikel top billede

Med en kommende fusion af to af de tre store, internationale interessegrupper inden for trådløs opladning af mobile enheder, nærmer teknologi-verdenen sig muligheden for tidligt at få etableret en egentlig standard på området.

Dermed kan det blive muligt at undgå det virvar og rod, der i dag præger kablet opladning af tablet-computere, bærbare computere og mobiltelefoner, hvor de forskellige producenter i dag har hvert deres system med forskellige stik og opladere.

De to grupper, der vil fusionere, er 'Alliance for Wireless Power' (A4WP) med 140 medlemsvirksomheder - heriblandt mægtige spillere som Intel og Samsung - samt 'Power Matters Alliance' (PMA) med 70 medlemmer - heriblandt den amerikanske telekæmpe AT&T, Microsoft og Starbucks.

Sidstnævnte kaffekæde, der har butikker i store dele af verden, er sammen med McDonalds allerede langt fremme med at tilbyde trådløs opladning i butikkerne til kunderne og regnes for at spille en væsentlig rolle i udbredelsen af trådløse opladnings-teknologier.

Fusionerer til sommer
De to organisationer planlægger at slå sig sammen til sommer. Sammenlægningen skal 'accellere tilgængeligheden og udrulningen af teknologier til trådløs opladning globalt," hedder det.

Tilbage står nu 'Wireless Power Consortium' (WPC) med 217 medlems-virksomheder, der blandt andre tæller Philips og Nokia.

Flere af de rigtigt tunge selskaber som Microsoft, Samsung og Qualcomm er medlem af flere af grupperne.

Det understreger, hvor vigtigt det er for virksomhederne ikke at misse den opladningsstandard, der med tiden vil vise sig at blive den dominerende.

Induktion og magnetisk resonans

'Wireless Power Consortium' har en teknologi, der hedder Qi, der bygger på induktion.

Det samme gør PMA's teknologi, Abbreviation, der allerede i dag af eksempelvis Starbucks og McDonalds, hvor man kan oplade sin telefon eller lignende ved blot at placere den på et bord.

A4WP's teknologi til trådløs opladning bygger såkaldt magnetisk resonans med organisationens Rezence-teknologi

Med fusionen er det hensigten, at samtlige medlems-virksomheder skal få mulighed for at anvende begge teknologi-typer.

Intel har fornylig fremvist selskabets egen version af den trådløse opladning.

Selskabet forestiller sig, at teknologien især vil vinde udbredelse på cafeer, restauranter, lufthavne og lignende steder, hvor folk typisk medbringer deres bærbare computere.


Du kan læse mere om denne trådløse opladning her: Slut med irriterende kabler: Helt trådløse computere på vej

Læs også:

Slut med irriterende kabler: Helt trådløse computere på vej

Ny standard for trådløs opladning

Seks nye tendenser tegner pc'ernes fremtid: Snart vil du se dem indbygget i din computer

Din mobil forandres for altid: Her er de hotteste trends

Nu kommer standard for trådløs opladning

Annonceindlæg fra Thales

AI gør de ondsindede bots både billigere og sværere at stoppe

Kunstig intelligens har ikke bare givet virksomheder nye muligheder.

DHI A/S

Senior Backend Developer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Midtjylland

Politiets Efterretningstjeneste

IT-frontdesk medarbejder til PET's IT Servicedesk

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger elementleder til System sektionen i Hvidovre

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect