Fælles standard for trådløs opladning kan være på vej - farvel til irriterende kabler

To af verdens tre store teknologi-sammenslutninger for trådløs opladning slår sig sammen for at undgå det kaos og virvar med forskellige opladere og kabler, som vi kender det i dag. Måske nærmer vi os fremtidens standard for trådløs opladning.

Artikel top billede

Med en kommende fusion af to af de tre store, internationale interessegrupper inden for trådløs opladning af mobile enheder, nærmer teknologi-verdenen sig muligheden for tidligt at få etableret en egentlig standard på området.

Dermed kan det blive muligt at undgå det virvar og rod, der i dag præger kablet opladning af tablet-computere, bærbare computere og mobiltelefoner, hvor de forskellige producenter i dag har hvert deres system med forskellige stik og opladere.

De to grupper, der vil fusionere, er 'Alliance for Wireless Power' (A4WP) med 140 medlemsvirksomheder - heriblandt mægtige spillere som Intel og Samsung - samt 'Power Matters Alliance' (PMA) med 70 medlemmer - heriblandt den amerikanske telekæmpe AT&T, Microsoft og Starbucks.

Sidstnævnte kaffekæde, der har butikker i store dele af verden, er sammen med McDonalds allerede langt fremme med at tilbyde trådløs opladning i butikkerne til kunderne og regnes for at spille en væsentlig rolle i udbredelsen af trådløse opladnings-teknologier.

Fusionerer til sommer
De to organisationer planlægger at slå sig sammen til sommer. Sammenlægningen skal 'accellere tilgængeligheden og udrulningen af teknologier til trådløs opladning globalt," hedder det.

Tilbage står nu 'Wireless Power Consortium' (WPC) med 217 medlems-virksomheder, der blandt andre tæller Philips og Nokia.

Flere af de rigtigt tunge selskaber som Microsoft, Samsung og Qualcomm er medlem af flere af grupperne.

Det understreger, hvor vigtigt det er for virksomhederne ikke at misse den opladningsstandard, der med tiden vil vise sig at blive den dominerende.

Induktion og magnetisk resonans

'Wireless Power Consortium' har en teknologi, der hedder Qi, der bygger på induktion.

Det samme gør PMA's teknologi, Abbreviation, der allerede i dag af eksempelvis Starbucks og McDonalds, hvor man kan oplade sin telefon eller lignende ved blot at placere den på et bord.

A4WP's teknologi til trådløs opladning bygger såkaldt magnetisk resonans med organisationens Rezence-teknologi

Med fusionen er det hensigten, at samtlige medlems-virksomheder skal få mulighed for at anvende begge teknologi-typer.

Intel har fornylig fremvist selskabets egen version af den trådløse opladning.

Selskabet forestiller sig, at teknologien især vil vinde udbredelse på cafeer, restauranter, lufthavne og lignende steder, hvor folk typisk medbringer deres bærbare computere.


Du kan læse mere om denne trådløse opladning her: Slut med irriterende kabler: Helt trådløse computere på vej

Læs også:

Slut med irriterende kabler: Helt trådløse computere på vej

Ny standard for trådløs opladning

Seks nye tendenser tegner pc'ernes fremtid: Snart vil du se dem indbygget i din computer

Din mobil forandres for altid: Her er de hotteste trends

Nu kommer standard for trådløs opladning

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Sikkerhed | København

Cyber Security Festival 2026

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og...

It-løsninger | København

Dynamics 365 FO: Næste niveau for data, AI og forretning

Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S