Så meget har Apple solgt apps for på App Store i 2014

Apple tjener formuer på salget af apps. Men noget tyder på, at salget er ved at stabilisere sig.

Artikel top billede

Apple skovler penge ind på salget af apps i App Store, hvor salget ifølge selskabet i 2014 steg med 50 procent i forhold til 2013.

Selskabet er normalt ikke meget for at oplyse nøjagtig omsætning i selskabets App Store.

Men trods hemmelighedskræmmeriet er det faktisk muligt at regne sig frem til, hvor meget Apple egentlig sælger for i app-butikken.

Apple har nemlig igangsat en marketing-kampagne, hvor selskabets lægger sig i selen for at fortælle, hvor meget godt det gør for job-markedet - ikke mindst i hjemlandet USA.

Apple oplyser i den forbindelse, at salget i App Store har "genereret mere end 10 milliarder dollar i omsætning til udviklerne." Det svarer til knap 63 milliarder kroner.

Apple trækker selv 30 procent af salgsprisen ud til sig selv. Lægges de oven i de 63 milliarder kroner til udviklerne, lander vi på en samlet omsætning på salg af app i App Store i omegen af 90 milliarder kroner, hvor Apple selv snupper de 27 milliarder kroner.

Analytikere peger på, at der er tegn på, at de svimlende vækstrater i salget i App Store er fortid. I stedet ser det ud til, at salget er begyndt at flade ud og stabilisere sig.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Politiets Efterretningstjeneste

Teknisk IT-sikkerhedsspecialist i PET

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Client Partner

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

Gitte Lykke Holm

Elbek & Vejrup A/S

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S