Så meget har Apple solgt apps for på App Store i 2014

Apple tjener formuer på salget af apps. Men noget tyder på, at salget er ved at stabilisere sig.

Artikel top billede

Apple skovler penge ind på salget af apps i App Store, hvor salget ifølge selskabet i 2014 steg med 50 procent i forhold til 2013.

Selskabet er normalt ikke meget for at oplyse nøjagtig omsætning i selskabets App Store.

Men trods hemmelighedskræmmeriet er det faktisk muligt at regne sig frem til, hvor meget Apple egentlig sælger for i app-butikken.

Apple har nemlig igangsat en marketing-kampagne, hvor selskabets lægger sig i selen for at fortælle, hvor meget godt det gør for job-markedet - ikke mindst i hjemlandet USA.

Apple oplyser i den forbindelse, at salget i App Store har "genereret mere end 10 milliarder dollar i omsætning til udviklerne." Det svarer til knap 63 milliarder kroner.

Apple trækker selv 30 procent af salgsprisen ud til sig selv. Lægges de oven i de 63 milliarder kroner til udviklerne, lander vi på en samlet omsætning på salg af app i App Store i omegen af 90 milliarder kroner, hvor Apple selv snupper de 27 milliarder kroner.

Analytikere peger på, at der er tegn på, at de svimlende vækstrater i salget i App Store er fortid. I stedet ser det ud til, at salget er begyndt at flade ud og stabilisere sig.

Annonceindlæg fra Barco

Er jeres mødelokaler sikre nok?

Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S