Så meget har Apple solgt apps for på App Store i 2014

Apple tjener formuer på salget af apps. Men noget tyder på, at salget er ved at stabilisere sig.

Artikel top billede

Apple skovler penge ind på salget af apps i App Store, hvor salget ifølge selskabet i 2014 steg med 50 procent i forhold til 2013.

Selskabet er normalt ikke meget for at oplyse nøjagtig omsætning i selskabets App Store.

Men trods hemmelighedskræmmeriet er det faktisk muligt at regne sig frem til, hvor meget Apple egentlig sælger for i app-butikken.

Apple har nemlig igangsat en marketing-kampagne, hvor selskabets lægger sig i selen for at fortælle, hvor meget godt det gør for job-markedet - ikke mindst i hjemlandet USA.

Apple oplyser i den forbindelse, at salget i App Store har "genereret mere end 10 milliarder dollar i omsætning til udviklerne." Det svarer til knap 63 milliarder kroner.

Apple trækker selv 30 procent af salgsprisen ud til sig selv. Lægges de oven i de 63 milliarder kroner til udviklerne, lander vi på en samlet omsætning på salg af app i App Store i omegen af 90 milliarder kroner, hvor Apple selv snupper de 27 milliarder kroner.

Analytikere peger på, at der er tegn på, at de svimlende vækstrater i salget i App Store er fortid. I stedet ser det ud til, at salget er begyndt at flade ud og stabilisere sig.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura