Anonymous går i krig mod Charlie Hebdo-terroristerne - kan de gøre en forskel?

De politiske hackere fra Anonymous har meldt sig ind i kampen mod terrorisme. Det er langtfra kun DDoS-angreb og lukkede Facebook-konti, vi kan forvente fra deres side, vurderer dansk sikkerhedsekspert.

Artikel top billede

Hackergruppen Anonymous proklamerede i sidste uge ovenpå terrorangrebet mod Charlie Hebdo, at de anonyme hackere med de velkendte Guy Fawkes-masker var klar til at gå i flæsket på terroristerne.

I hvert fald ville en belgisk gruppe under navnet Anonymous gå til modangreb, hvilket har resulteret i lukningen af flere websites tilknyttet jihadisternes kamp herunder ansar-alhaqq.net. Samtidig er hacktivisterne begyndt at lukke konti på de sociale medier.

Andre fraktioner af Anonymous - herunder den svenske afdeling - tager afstand til sine anonyme, belgiske hackerkolleger. Svenskerne henviser til, at der allerede foregår en krig mod Islamisk Stat.

Samtidig kan svenskerne ikke stå inde for det belgiske Anonymous-medlems udsagn om, at terroristerne skal møde fysisk vold.


Her er krigserklæringen fra Anonymous oversat til engelsk.

Hvad kan Anonymous?

Men hvad kan en gruppe som Anonymous egentlig stille op med terrorister, hvor der formentlig er en masse små brikker i et større netværk?

Et netværk som etablerede magter som USA og andre sandsynligvis ikke har været i stand til at optrevle?

"Der er ingen tvivl om, at de rigtige Anonymous bestemt er dygtige, og det er meget andet end script kiddies, der er med i gruppen," forklarer teknisk direktør i sikkerhedsselskabet CSIS Security Group, Jan Kaastrup, til Computerworld.

Han nævner, at den berømte og berygtede hackergruppe hovedsageligt har været kendt for en masse omfattende DDoS-angreb. Denne gang vil vi dog nok se en del andre angrebsmetoder, hvis gruppen mener sine advarsler alvorligt.

"De kan finde på at lægge sites ned, hvor nye terroristmedlemmer bliver hvervet, og så kan man også nemt forestille sig, at de kan hacke bitcoin-konti og stjæle penge. Det sidste ville være et stort slag mod enhver organisation," vurderer Jan Kaastrup.

Kan komme i netbanken

Direkte adspurgt om de også kan bryde ind i netbanken og stjæle terroristernes opsparede kapital, svarer Jan Kaastrup således:

"Jeg kan ikke forestille mig, at terroristerne har syet deres penge ind i madrassen, så når Anonymous kan hacke sig adgang i stort set alle systemer, så kan de nok også komme ind i netbanken."

I dette scenario forestiller han sig, at de ofte politisk motiverede Anonymous-hackere kunne have interessefællesskaber med de mere 'almindelige' hackere, som typisk er økonomisk motiverede.

Den belgiske del af Anomymous erklærer i sin indledende video, at Charlie Hebdo får opbakning, fordi Anonymous-organisationen i høj grad går ind for ytringsfrihed.

Hvorvidt der så også er tale om 'de ægte' Anonymous er derimod sværere at vurdere, dels på grund af gruppens decentrale organisering, dels på grund af, at alle i realiteten kan udgive sig for at være Anonymous.

Hvis du selv har lyst til at følge operationen mod terroristerne, kan du på blandt andet Twitter benytte søgningen #OpCharlieHebdo.

Læs også:
EL om genindførsel af internet-overvågning efter terrorangreb: "Fuldstændig tåbeligt"

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Conscia

    Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

    Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS