Anonymous går i krig mod Charlie Hebdo-terroristerne - kan de gøre en forskel?

De politiske hackere fra Anonymous har meldt sig ind i kampen mod terrorisme. Det er langtfra kun DDoS-angreb og lukkede Facebook-konti, vi kan forvente fra deres side, vurderer dansk sikkerhedsekspert.

Artikel top billede

Hackergruppen Anonymous proklamerede i sidste uge ovenpå terrorangrebet mod Charlie Hebdo, at de anonyme hackere med de velkendte Guy Fawkes-masker var klar til at gå i flæsket på terroristerne.

I hvert fald ville en belgisk gruppe under navnet Anonymous gå til modangreb, hvilket har resulteret i lukningen af flere websites tilknyttet jihadisternes kamp herunder ansar-alhaqq.net. Samtidig er hacktivisterne begyndt at lukke konti på de sociale medier.

Andre fraktioner af Anonymous - herunder den svenske afdeling - tager afstand til sine anonyme, belgiske hackerkolleger. Svenskerne henviser til, at der allerede foregår en krig mod Islamisk Stat.

Samtidig kan svenskerne ikke stå inde for det belgiske Anonymous-medlems udsagn om, at terroristerne skal møde fysisk vold.


Her er krigserklæringen fra Anonymous oversat til engelsk.

Hvad kan Anonymous?

Men hvad kan en gruppe som Anonymous egentlig stille op med terrorister, hvor der formentlig er en masse små brikker i et større netværk?

Et netværk som etablerede magter som USA og andre sandsynligvis ikke har været i stand til at optrevle?

"Der er ingen tvivl om, at de rigtige Anonymous bestemt er dygtige, og det er meget andet end script kiddies, der er med i gruppen," forklarer teknisk direktør i sikkerhedsselskabet CSIS Security Group, Jan Kaastrup, til Computerworld.

Han nævner, at den berømte og berygtede hackergruppe hovedsageligt har været kendt for en masse omfattende DDoS-angreb. Denne gang vil vi dog nok se en del andre angrebsmetoder, hvis gruppen mener sine advarsler alvorligt.

"De kan finde på at lægge sites ned, hvor nye terroristmedlemmer bliver hvervet, og så kan man også nemt forestille sig, at de kan hacke bitcoin-konti og stjæle penge. Det sidste ville være et stort slag mod enhver organisation," vurderer Jan Kaastrup.

Kan komme i netbanken

Direkte adspurgt om de også kan bryde ind i netbanken og stjæle terroristernes opsparede kapital, svarer Jan Kaastrup således:

"Jeg kan ikke forestille mig, at terroristerne har syet deres penge ind i madrassen, så når Anonymous kan hacke sig adgang i stort set alle systemer, så kan de nok også komme ind i netbanken."

I dette scenario forestiller han sig, at de ofte politisk motiverede Anonymous-hackere kunne have interessefællesskaber med de mere 'almindelige' hackere, som typisk er økonomisk motiverede.

Den belgiske del af Anomymous erklærer i sin indledende video, at Charlie Hebdo får opbakning, fordi Anonymous-organisationen i høj grad går ind for ytringsfrihed.

Hvorvidt der så også er tale om 'de ægte' Anonymous er derimod sværere at vurdere, dels på grund af gruppens decentrale organisering, dels på grund af, at alle i realiteten kan udgive sig for at være Anonymous.

Hvis du selv har lyst til at følge operationen mod terroristerne, kan du på blandt andet Twitter benytte søgningen #OpCharlieHebdo.

Læs også:
EL om genindførsel af internet-overvågning efter terrorangreb: "Fuldstændig tåbeligt"

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job