Anonymous går i krig mod Charlie Hebdo-terroristerne - kan de gøre en forskel?

De politiske hackere fra Anonymous har meldt sig ind i kampen mod terrorisme. Det er langtfra kun DDoS-angreb og lukkede Facebook-konti, vi kan forvente fra deres side, vurderer dansk sikkerhedsekspert.

Artikel top billede

Hackergruppen Anonymous proklamerede i sidste uge ovenpå terrorangrebet mod Charlie Hebdo, at de anonyme hackere med de velkendte Guy Fawkes-masker var klar til at gå i flæsket på terroristerne.

I hvert fald ville en belgisk gruppe under navnet Anonymous gå til modangreb, hvilket har resulteret i lukningen af flere websites tilknyttet jihadisternes kamp herunder ansar-alhaqq.net. Samtidig er hacktivisterne begyndt at lukke konti på de sociale medier.

Andre fraktioner af Anonymous - herunder den svenske afdeling - tager afstand til sine anonyme, belgiske hackerkolleger. Svenskerne henviser til, at der allerede foregår en krig mod Islamisk Stat.

Samtidig kan svenskerne ikke stå inde for det belgiske Anonymous-medlems udsagn om, at terroristerne skal møde fysisk vold.


Her er krigserklæringen fra Anonymous oversat til engelsk.

Hvad kan Anonymous?

Men hvad kan en gruppe som Anonymous egentlig stille op med terrorister, hvor der formentlig er en masse små brikker i et større netværk?

Et netværk som etablerede magter som USA og andre sandsynligvis ikke har været i stand til at optrevle?

"Der er ingen tvivl om, at de rigtige Anonymous bestemt er dygtige, og det er meget andet end script kiddies, der er med i gruppen," forklarer teknisk direktør i sikkerhedsselskabet CSIS Security Group, Jan Kaastrup, til Computerworld.

Han nævner, at den berømte og berygtede hackergruppe hovedsageligt har været kendt for en masse omfattende DDoS-angreb. Denne gang vil vi dog nok se en del andre angrebsmetoder, hvis gruppen mener sine advarsler alvorligt.

"De kan finde på at lægge sites ned, hvor nye terroristmedlemmer bliver hvervet, og så kan man også nemt forestille sig, at de kan hacke bitcoin-konti og stjæle penge. Det sidste ville være et stort slag mod enhver organisation," vurderer Jan Kaastrup.

Kan komme i netbanken

Direkte adspurgt om de også kan bryde ind i netbanken og stjæle terroristernes opsparede kapital, svarer Jan Kaastrup således:

"Jeg kan ikke forestille mig, at terroristerne har syet deres penge ind i madrassen, så når Anonymous kan hacke sig adgang i stort set alle systemer, så kan de nok også komme ind i netbanken."

I dette scenario forestiller han sig, at de ofte politisk motiverede Anonymous-hackere kunne have interessefællesskaber med de mere 'almindelige' hackere, som typisk er økonomisk motiverede.

Den belgiske del af Anomymous erklærer i sin indledende video, at Charlie Hebdo får opbakning, fordi Anonymous-organisationen i høj grad går ind for ytringsfrihed.

Hvorvidt der så også er tale om 'de ægte' Anonymous er derimod sværere at vurdere, dels på grund af gruppens decentrale organisering, dels på grund af, at alle i realiteten kan udgive sig for at være Anonymous.

Hvis du selv har lyst til at følge operationen mod terroristerne, kan du på blandt andet Twitter benytte søgningen #OpCharlieHebdo.

Læs også:
EL om genindførsel af internet-overvågning efter terrorangreb: "Fuldstændig tåbeligt"

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS