It-giganten Amazon: Vi har lige ansat 6.000 nye folk i EU - og det er ikke nok

Amazon buldrer frem i Europa, hvor selskabet alene det seneste år har ansat 6.000 nye medarbejdere.

Artikel top billede

Den amerikanske it-gigant Amazon fortsætter sin vilde fremmarch, og det er ikke bare 'over there', det gør sig gældende.

Også i EU har Amazon travlt med at ansætte nye folk for at kunne følge med væksten.

Nyhedsbureauet Reuters skriver, at Amazon alene i 2014 ansatte 6.000 nye fuldtidsmedarbejdere i EU, så selskabet nu samlet set beskæftiger 32.000 ansatte i vores del af verden.

De nye folk er blandt andet blevet ansat til at arbejde i logistik-centre, kundeservice eller med softwareudvikling, supply chain management og design, skriver Reuters.

"Vi er stadig i en fase med investeringer og ser frem til at få besat flere positioner i 2015," udtaler Xavier Garambois, Amazon vice president for retail i EU.

Her ansætter Amazon

Amazon-chefen fortæller samtidig, at efterspørgslen på selskabets produkter er større end nogensinde her i EU.

Mens Amazon altså har travlt i EU generelt, er det ikke ligefrem her i Danmark, at de nye stillinger etableres.
 
De nye jobs er primært oprettet i Tyskland og England, hvor Amazon også driver sine online-butikker - hvilket selskabet ikke gør her i Danmark.

Amazon blev stiftet i 1995 og har i dag omkring 132.600 ansatte.

Sidste år omsatte it-giganten for omkring 446 milliarder kroner og landede et overskud på 1,6 milliarder kroner.

Pengene kommer fra alt fra selskabets online-butikker, e-bøger, tablets og e-readere til de forskellige cloud-services, selskabet leverer til virksomheder. 

Læs også:

Amazon masse-lancerer nye tablets og e-readere

Her er Amazon-stifterens mest enkle (men bedste) råd til dig

Vild vækst hos Amazon: Er ved at lave en Apple

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Pointsharp

    Undgå disse faldgruber, når du skifter fra manuel adgang til identitetsautomatisering

    Identitetsstyring håndteres i mange organisationer stadig som en kombination af ticketsystemer, e-mail-anmodninger, chatbeskeder og lignende kanaler.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland