Nyt job hos KMD eller Netcompany? Fem it-stillinger til folk med viden om SAP, AX eller Dynamics

Overvejer du nyt job - og har du erfaring med SAP, AX eller Dynamics? Så har vi fundet 5 stillinger i Computerworlds nye job-sektion, som måske kan friste.

Artikel top billede

Forretningssystemer er omdrejningspunktet for både udviklingshuse og internt i virksomheder - og specielt inden for SAP, AX og Dynamics søges der ofte efter erfarne folk.

Vi har dykket ned i Computerworlds nye jobsektion, som er skabt i samarbejde med it-jobbank og har fundet 5 job med fokus på forretningssystemer og it.

1. SAP applikationskonsulenter og SAP udviklere hos ATP

Hos ATP i Hillerød savner man lige nu SAP-applikationskonsulenter til support, vedligeholdelse og forbedring af SAP-området i forbindelse med en udvidelse af det 40 mand store SAP-team. Læs mere om jobbet hos ATP her. 

Vil du hellere arbejde som udvikler af ATP's SAP ABAP-løsning, og har du minimum 7 års erfaring, så er ATP i øvrigt også på udkig efter dig. Se det stillingsopslag her. 

2. Erfaren SAP BI arkitekt - Aalborg

KMD i Aalborg bruger også SAP - og søger en SAP BI-arkitekt. Ud over udviklingen af platformen så får du også ansvaret for at udarbejde strategien for BI-platformen samt drive anvendelsen af SAP internt i KMD. Du kan læse mere om jobbet hos KMD her. 

3. AX forretningskonsulenter til Ballerup

Er du ikke til SAP, men har du til gengæld erfaring med AX 2009 og AX 2012 samt implementeringsprojekter, så leder CoreSearch efter din profil.

Arbejdsstedet er i Ballerup, og CoreSearchs kunde tilbyder en flad organisation og et godt kammeratskab på arbejdspladsen. Du kan læse mere om stillingen her. 

4. Netcompany søger AX senior consultant

Netcompany er vokset meget de seneste par år - et hurtigt opslag viser, at Netcompany har hele 258 omtaler i Computerworlds Navnenyt-sektion (se dem her). Nu søger Netcompany imidlertid en  AX Senior Consultant til Application Management til sit ERP Application Management Team i København.

Opgaven er service og vedligeholdelsesopgaver - samt analyse af forretningsgange og udvikling af mindre projekter. Du kan læse mere om, hvad Netcompany til gengæld forventer af dig her. 

5. Capto søger projektleder med Microsoft Dynamics erfaring

Er du certificeret projektleder, og har du kommerciel forståelse og erfaring med kundekontakt, vil Capto gerne høre fra dig til et job som Senior Project Manager.

Capto laver brancheløsninger bygget på Microsoft Dynamics NAV og leverer blandt andet den mest anvendte forretningsløsning til danske advokater. Se mere om jobbet hos Capto i Ørestaden her.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Sikkerhed | København

    Cyber Security Festival 2026

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og...

    It-løsninger | København

    Dynamics 365 FO: Næste niveau for data, AI og forretning

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S