Banker KMD af banen på monopolsystem: EG får kommunal kæmpe-ordre

Vinderen af det første store udbud på KMD's såkaldte monopolsystemer er fundet. Vinderen render med ordren foran fire prækvalificerede leverandører, der alle har forsøgt at vinde ordren på 300 millioner kroner. Se her, hvem der skal håndtere alle kommuners dagpenge, ydelser og borgersager i de kommende år.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Alle landets 98 kommuner skal have nye it-systemer til at håndtere ydelser, sygedagpenge og borgersager.

Vinderen af det første udbud om Kommunernes Ydelsessystem (KY), blev EG A/S, et it-hus som sidste år havde en omsætning på over 1,6 milliarder kroner.

Kommunikationskonsulent i Kommunernes it-fællesskab, Kombit, begrunder valget af EG, som aftageren af kommunernes 300 millioner kroner projekt, overfor Computerworld:

"På baggrund af de tilbud der er givet, så har EG leveret det økonomisk mest fordelagtige tilbud," siger Nils Thor Rosted.

Hos EG er begejstringen stor over den vunde budrunde:

"Lige i dag er vi bare glade og stolte over at have vundet det første af Kombits udbud. Men allerede i morgen fortsætter vi vores forberedelser med leveringen af systemet, som vi jo har arbejdet med i lang tid," siger EGs administrerende direktør, Leif Vestergaard og tilføjer:

"Det er en god dag, ikke bare for vores virksomhed, men for hele it-branchen, for nu er det offentlige marked definitivt åbent. Det er første gang, at vi som et privat firma vinder en ellers monopoliseret KMD-kontrakt."

Læs også: It-firmaer satser millioner på kommunalt kæmpeudbud

Systemet som skal rulles ud til alle landets 98 kommuner er ikke nogen lille opgave, men EG har allerede erfaringer med kommunale økonomisystemer og er klar til opgaven.

"Vi er ydmyge overfor den her opgave, som består af en kombination af noget teknik, nogle processer og så nogle menneske, som skal lære de her processer - og vi skal kombinere de tre faktorer. Men nu glæder vi os bare til at levere et godt system," siger Leif Vestergaard.

Læs også: Nyt opkøb: Nu vil EG have fingre i KMD's kernekunder

En millionordre er afsat, men stadig to tilbage

Med Kommunernes Ydelsessystem (KY) afsat til EG A/S, så er der nu kun to kæmpe kommunale udbud tilbage på henholdsvis Kommunernes Sygedagpengesystem (KSD) samt Sagsoverblik/Partskontakt (SAPA).

Men spændingen er ikke blevet mindre for nogen af de involverede virksomheder, da de hver har lagt i omegnen af to millioner kroner i udviklingen og præsentationen af hvert af deres tilbud.

Det betyder, at bejlerne, CSC, Netcompany, EG, CGI, NNIT, IBM foruden den forsvarende kontrakthaver KMD sammenlagt har investeret cirka 30 millioner blot i opstilling af deres tilbud.

De resterende udbud er begge kontrakter, som samlet beløber sig til mellem 350 millioner og 650 millioner kroner, og der skulle være fundet leverandører til begge projekter i løbet af januar måned.

Læs også: 

It-firmaer satser millioner på kommunalt kæmpeudbud

Kommuner indgår historisk aftale med KMD: It for milliarder i udbud

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S