Banker KMD af banen på monopolsystem: EG får kommunal kæmpe-ordre

Vinderen af det første store udbud på KMD's såkaldte monopolsystemer er fundet. Vinderen render med ordren foran fire prækvalificerede leverandører, der alle har forsøgt at vinde ordren på 300 millioner kroner. Se her, hvem der skal håndtere alle kommuners dagpenge, ydelser og borgersager i de kommende år.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Alle landets 98 kommuner skal have nye it-systemer til at håndtere ydelser, sygedagpenge og borgersager.

Vinderen af det første udbud om Kommunernes Ydelsessystem (KY), blev EG A/S, et it-hus som sidste år havde en omsætning på over 1,6 milliarder kroner.

Kommunikationskonsulent i Kommunernes it-fællesskab, Kombit, begrunder valget af EG, som aftageren af kommunernes 300 millioner kroner projekt, overfor Computerworld:

"På baggrund af de tilbud der er givet, så har EG leveret det økonomisk mest fordelagtige tilbud," siger Nils Thor Rosted.

Hos EG er begejstringen stor over den vunde budrunde:

"Lige i dag er vi bare glade og stolte over at have vundet det første af Kombits udbud. Men allerede i morgen fortsætter vi vores forberedelser med leveringen af systemet, som vi jo har arbejdet med i lang tid," siger EGs administrerende direktør, Leif Vestergaard og tilføjer:

"Det er en god dag, ikke bare for vores virksomhed, men for hele it-branchen, for nu er det offentlige marked definitivt åbent. Det er første gang, at vi som et privat firma vinder en ellers monopoliseret KMD-kontrakt."

Læs også: It-firmaer satser millioner på kommunalt kæmpeudbud

Systemet som skal rulles ud til alle landets 98 kommuner er ikke nogen lille opgave, men EG har allerede erfaringer med kommunale økonomisystemer og er klar til opgaven.

"Vi er ydmyge overfor den her opgave, som består af en kombination af noget teknik, nogle processer og så nogle menneske, som skal lære de her processer - og vi skal kombinere de tre faktorer. Men nu glæder vi os bare til at levere et godt system," siger Leif Vestergaard.

Læs også: Nyt opkøb: Nu vil EG have fingre i KMD's kernekunder

En millionordre er afsat, men stadig to tilbage

Med Kommunernes Ydelsessystem (KY) afsat til EG A/S, så er der nu kun to kæmpe kommunale udbud tilbage på henholdsvis Kommunernes Sygedagpengesystem (KSD) samt Sagsoverblik/Partskontakt (SAPA).

Men spændingen er ikke blevet mindre for nogen af de involverede virksomheder, da de hver har lagt i omegnen af to millioner kroner i udviklingen og præsentationen af hvert af deres tilbud.

Det betyder, at bejlerne, CSC, Netcompany, EG, CGI, NNIT, IBM foruden den forsvarende kontrakthaver KMD sammenlagt har investeret cirka 30 millioner blot i opstilling af deres tilbud.

De resterende udbud er begge kontrakter, som samlet beløber sig til mellem 350 millioner og 650 millioner kroner, og der skulle være fundet leverandører til begge projekter i løbet af januar måned.

Læs også: 

It-firmaer satser millioner på kommunalt kæmpeudbud

Kommuner indgår historisk aftale med KMD: It for milliarder i udbud

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Nordjylland

KMD A/S

SAP Arkitekt

Nordjylland

Politiets Efterretningstjeneste

Datacentertekniker til PET

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

Morten Plannthin Lund

Industriens Pension

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

Søren Vindfelt Røn

Norriq Danmark A/S

Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

Morten Eskildsen

Signifly

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S