It-firmaer satser millioner på kommunalt kæmpeudbud

En perlerække af it-firmaer satser millioner på at bryde KMD's monopol, når kommunernes it-selskab Kombit udpeger vinderne af it-udbud for op mod en milliard kroner.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Spændingen stiger blandt chefer og medarbejdere i en række af landets største it-firmaer.

Senere i denne uge kårer kommunernes it-selskab Kombit nemlig vinderen af det første af tre kæmpeudbud af nye it-systemer, som tilsammen kan løbe op i næsten en milliard kroner.

De tre udbud - Kommunernes Ydelsessystem (KY), Kommunernes Sygedagpengesystem (KSD) og Sagsoverblik/Partkontakt (SAPA) - er samtidig første store klods i det brud med KMD's monopol på en række sags- og administrationssystemer, som gennem flere år har været på vej i kommunerne.

De tre systemer erstatter KMD Aktiv, KMD Dagpenge og KMD Sag.

Med de tre nye it-systemer får kommunerne helt nye værktøjer til at administrere eksempelvis udbetaling af kontanthjælp, sygedagpenge - plus at der skal udvikles et nyt sagssystem, som sagsbehandlere kan bruge til at få overblik over de sager og udbetalinger, som er oprettet på de enkelte borgere.

Første slag i krigen om de tre store kommunale ordrer bliver ifølge Computerworlds oplysninger afgjort i dag, onsdag, hvor en styregruppe udpeger vinderen af udbuddet af det nye ydelsessystem.

Læs mere her:
Kommuner indgår historisk aftale med KMD: It for milliarder i udbud

Senest mandag i næste uge bliver der sat navn på leverandøren af sygedagpengesystemet, mens afgørelsen om det nye sagssystem skal være på plads inden månedsskiftet.

Millioninvesteringer

Udover KMD selv har en perlerække af store offentlige it-leverandører kvalificeret sig til at være med i udbudsfinalen. Firmaer som CSC, Netcompany, EG, CGI, NNIT og IBM har kørt de helt store kanoner i stilling for at vinde slaget og få en bid af kagen.

Ifølge Computerworlds oplysninger har tilbudsgiverne hver især investeret millioner af kroner bare for at være med i finalerunden.

Opstilling af et tilbud koster i omegnen af to millioner kroner. Så med tre udbud med hver fem prækvalificerede tilbudsgivere løber alle bejlernes samlede investering op i omkring 30 millioner kroner.

Den samlede pris for udvikling og drift af de tre nye systemer vil ifølge udbudsmaterialet fra Kombit løbe op i mellem 650-950 millioner kroner.

Til sammenligning sender KMD hvert år en regning på 500 millioner kroner for driften af de tre nuværende systemer. Med det nye udbud er der derfor samlet set lagt op til en væsentlig kommunal besparelse.

Her har it-leverandørerne lagt billet ind på de nye kommunale it-systemer:

 KMDCSCNetcompanyCGIEGIBMNNIT
SAPA-SagssystemXXXX X 
KY-YdelsessystemXXXXX  
KSD-SygedagpengeXXX X X

Læs også:

Nyt opkøb: Nu vil EG have fingre i KMD's kernekunder

It-chefer: Nu vil vi bryde KMD's monopol

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo