Samsung kan være ved at købe BlackBerry

Ifølge velanset nyhedsbureau forhandler Samsung med BlackBerry om en mulig fusion. Nej, vi gør ej, lyder det fra selskaberne. En fusion ville dog give god mening for begge parter.

Artikel top billede

Det har givet store dønninger på aktiemarkedet, at det normalt velsansete nyhedsbureau Reuters onsdag kunne meddele, at Samsung er i gang med at forsøge smartphone-producenten BlackBerry for godt 47 milliarder kroner.

Reuters citerer unavngivne kilder for nyheden og skriver også, at Samsung er meget interesseret i at overtage BlackBerrys patent-portefølje.

BlackBerry var engang langt fremme på smartphone-området, men har i de senere år været i massiv krise, mens ikke mindst Samsung og Apple er buldret frem.

Det har været svært for selskabet og dets investorer at se nogen udvej på krisen og se nogen måde, hvorpå BlackBerry igen kunne blive en tung spiller på aktiemarkedet.

Aktiekurs steget 30 procent

Med disse langvarige bekymringer for fremtiden i håndtasken, har aktiemarkedet reageret særdeles positivt på den mulige udsigt til en overtagelse af mægtige Samsung.

Umiddelbart efter nyheden blev bragt af Reuters, steg BlackBerrys aktiekurs nemlig næsten 30 procent.

Og hurtigt efter udsendte BlackBerry og Samsung en meddelelse om, at de to selskaber overhovedet ikke drøfter en mulig sammenlægning af de to selskaber.

"Forlydender om et opkøb er grundløse," lød det i en meddelelse fra Samsung.

Samme melding kom fra BlackBerry, der holder til huse i Ontario i Canada.

"BlackBerry er ikke involveret i drøftelser med Samsung med henblik på en mulig overtagelse af BlackBerry," skriver selskabet.

Samsung kunne ellers godt have brug for en blodtransfusion, efter selskabet i de seneste fem kvartaler har oplevet faldende indtjening.

Det kan du læse mere om her: Samsung i krise: Indtjening styrtdykker - kan billige telefoner redde selskabet?

Selv om BlackBerry i de senere år har mistet sit fodfæste, er selskabets fortsat teknologisk langt fremme inden for ikke mindst sikkerhed og omdømme på erhvervsområdet, hvor mange direktører og topchefer fortsat har stor tillid til mærket.

Blandt andet har BlackBerry stadig en del sikre data-centre rundt omkring, og sikkerheds-aspektet har altid stået i højsædet for selskabet.

Blandt andet sværger den amerikanske præsident Barack Obama fortsat til BlackBerry.

Det kan du læse mere om her: Derfor bruger Thorning og Obama ikke iPhone og Android-telefoner

BlackBerry har desuden lagt sig i selen for at komme tidligt i gang med at udvikle løsninger til det spirende Internet of Things.

I dag anvendes selskabets QNX-styresystem således alleredei en del intelligente løsninger som eksempelvis Ford's kommende generationer af Sync in til selskabets biler samt forskellige industrielle løsninger.

Det er kun nogle måneder siden, at der var rygter fremme om, at kinesiske Lenovo ligeledes var i færd med at købe BlackBerry.

Det kan du læse mere om her: Kinesere lurer på at købe Blackberry i denne uge

Læs også:

Derfor satser Novo Nordisk fortsat på 4.000 [b]BlackBerry-smartphones

Otte vigtige software-tendenser for din virksomhed: Her er otte trends for enterprise software[/b]

Ny rapport: BlackBerry er færdig - skynd dig at finde en anden leverandør

Planen er klar: Sådan vil BlackBerry gøre comeback

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | København

Executive Conversations: Når geopolitisk usikkerhed udfordrer Danmarks digitale suverænitet

Geopolitisk usikkerhed og værdikonflikter mellem USA og Europa rammer nu direkte den danske it-dagsorden. Få indsigt i konsekvenserne – og hvordan du minimerer risikoen i en ny teknologisk virkelighed.

Sikkerhed | København

Cyber Security Festival 2025

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.200 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 50 talere og...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2025

Få den nyeste viden om værktøjer, der kan optimere hele din virksomhed med udgangspunkt i AI og fleksibilitet.

Se alle vores events inden for it

En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

Lars Jacobsen

Chefredaktør på Computerworld

Se alle Lars's artikler her

Netcompany A/S

Managing Architect

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Dygtig teknisk IT-medarbejder søges til optimering af KESDH-løsning

Region Sjælland

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job