Nu kommer der lavere priser på hukommelseschip: Bliver billigere efter lang tid uden prisfald

Priserne på DRAM-chip vil snart begynde at falde efter et usædvanligt år med stabilt prisniveau.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Efter mere end et år med helt stabile priser, står priserne på hukommelses-chip til at falde i det kommende år.

Sådan lyder forventningen fra analysehuset Gartner, der peger på to faktorer, der især vil spille ind på priserne:

- Overfyldte lagerbeholdninger, der skal ud på markedet.

- Stigende konkurrence mellem de forskellige DRAM-producenter.

Vil ramme omsætningen

Markedet for DRAM-chip er ret bevægeligt, og priserne varierer typisk en del i markedet, der er præget af en hastig udviklings-cyklus, der typisk sætter pres på priserne.

Salget af DRAM-chip udgør en relativt stor del af det samlede chip-marked, da DRAM-chip anvendes i en lang række forskellige elektronik-produkter.

Ifølge Gartner stabiliserede DRAM-priserne sig i fjor på grund af stor efterspørgsel, der faktisk gjorde, at der visse steder var problemer med at levere de mængder, som markedet efterspurgte.

Det skyldtes, at hukommelses-producenter som Samsung og Toshiba skruede ned for produktionen, efter målinger begyndte at vise, at pc-markedet var begyndt at skrumpe.

Noget kunne dog tyde på, at producenterne fik skruet lidt for langt ned. I hvert fald ser det ud til, at faldet i pc-salget nu er begyndt at flade ud.

Det kan du læse mere om her: Pc-salget falder og falder - men måske er det knapt så slemt som man skulle tro

I dag kører de fleste pc'er med DDR3 DRAM, mens mange nye servere bliver udstyret med de hurtigere og mere strømbesparende DDR4-chip.

Man kan følge med i aktuelle dagspriser på DRAM-chip på denne børs.

Gartner forventer i øvrigt, at den store vækst på chipmarkedet vil finde sted inden for flash-storage, der anvendes i mobile enheder, solid state drives og i komponenter til det spirende Internet of Things som eksempelvis intelligent lys, køkkenmaskiner og lignende.

Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Event: SAP Excellence Day 2027

    It-løsninger | Online og København

    Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

    9. februar 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S