Nu kommer der lavere priser på hukommelseschip: Bliver billigere efter lang tid uden prisfald

Priserne på DRAM-chip vil snart begynde at falde efter et usædvanligt år med stabilt prisniveau.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Efter mere end et år med helt stabile priser, står priserne på hukommelses-chip til at falde i det kommende år.

Sådan lyder forventningen fra analysehuset Gartner, der peger på to faktorer, der især vil spille ind på priserne:

- Overfyldte lagerbeholdninger, der skal ud på markedet.

- Stigende konkurrence mellem de forskellige DRAM-producenter.

Vil ramme omsætningen

Markedet for DRAM-chip er ret bevægeligt, og priserne varierer typisk en del i markedet, der er præget af en hastig udviklings-cyklus, der typisk sætter pres på priserne.

Salget af DRAM-chip udgør en relativt stor del af det samlede chip-marked, da DRAM-chip anvendes i en lang række forskellige elektronik-produkter.

Ifølge Gartner stabiliserede DRAM-priserne sig i fjor på grund af stor efterspørgsel, der faktisk gjorde, at der visse steder var problemer med at levere de mængder, som markedet efterspurgte.

Det skyldtes, at hukommelses-producenter som Samsung og Toshiba skruede ned for produktionen, efter målinger begyndte at vise, at pc-markedet var begyndt at skrumpe.

Noget kunne dog tyde på, at producenterne fik skruet lidt for langt ned. I hvert fald ser det ud til, at faldet i pc-salget nu er begyndt at flade ud.

Det kan du læse mere om her: Pc-salget falder og falder - men måske er det knapt så slemt som man skulle tro

I dag kører de fleste pc'er med DDR3 DRAM, mens mange nye servere bliver udstyret med de hurtigere og mere strømbesparende DDR4-chip.

Man kan følge med i aktuelle dagspriser på DRAM-chip på denne børs.

Gartner forventer i øvrigt, at den store vækst på chipmarkedet vil finde sted inden for flash-storage, der anvendes i mobile enheder, solid state drives og i komponenter til det spirende Internet of Things som eksempelvis intelligent lys, køkkenmaskiner og lignende.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S