Dansk kommune hacket: Filer er blevet låst - og der kræves løsesum

Gribskov Kommune på Nordsjælland er blevet ramt af et hackerangreb med alvorlige følger.

Artikel top billede

"Hackere er brudt ind i en del af Gribskov Kommunes it og har omdøbt filer på kommunen computerdrev," meddeler kommunen i en pressemeddelelse.

Det opsigtsvækkende ved angrebet er, at hackerne har låst en del af kommunens filer, fordi "filerne er blevet omdøbt af hackerne og ikke kan tages i anvendelse."

Ifølge Frederiksborg Amts Avis kræver hackerne nu løsesum af kommunen, hvilket kommunen har afvist.

"Vi har politianmeldt sagen, og samarbejder nu med kvalificeret, ekstern rådgivning om, hvordan vi genopretter vores systemer og sikrer os bedst muligt fremover," udtaler kommunaldirektør Holger Spangsberg Kristiansen i pressemeddelelsen.

"Gribskov Kommunes it-afdeling konstaterede i går sidst på eftermiddag en meget massiv trafik på kommunens drev. Det fik alarmklokkerne til at ringe, og kommunen konstaterede med hjælp fra et eksternt it-sikkerhedsfirma, at der var tale om et hackerangreb."

Ifølge pressemeddelelsen arbejder it-sikkerhedsfirmaet nu på nu at spore angrebet og genoprette de ødelagte filer.

Gribskov Kommune oplyser, at der ikke er noget, der tyder på, at at følsomme oplysninger er sluppet ud.

"Vi tager sagen meget, meget alvorligt, da der er tale om grov kriminalitet. Vi har politianmeldt sagen, og samarbejder nu med kvalificeret, ekstern rådgivning om, hvordan vi genopretter vores systemer og sikrer os bedst muligt fremover," lyder det dog fra kommunaldirektør Holger Spangsberg Kristiansen.

Hackerangrebet er meldt til Nordsjællands Politi og Rigspolitiets Center for Cyber Crime.

Læs også:

Her er arbejdsmetoden: Sådan suger software-kidnappere penge ud af danskerne

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S