Dansk kommune hacket: Filer er blevet låst - og der kræves løsesum

Gribskov Kommune på Nordsjælland er blevet ramt af et hackerangreb med alvorlige følger.

Artikel top billede

"Hackere er brudt ind i en del af Gribskov Kommunes it og har omdøbt filer på kommunen computerdrev," meddeler kommunen i en pressemeddelelse.

Det opsigtsvækkende ved angrebet er, at hackerne har låst en del af kommunens filer, fordi "filerne er blevet omdøbt af hackerne og ikke kan tages i anvendelse."

Ifølge Frederiksborg Amts Avis kræver hackerne nu løsesum af kommunen, hvilket kommunen har afvist.

"Vi har politianmeldt sagen, og samarbejder nu med kvalificeret, ekstern rådgivning om, hvordan vi genopretter vores systemer og sikrer os bedst muligt fremover," udtaler kommunaldirektør Holger Spangsberg Kristiansen i pressemeddelelsen.

"Gribskov Kommunes it-afdeling konstaterede i går sidst på eftermiddag en meget massiv trafik på kommunens drev. Det fik alarmklokkerne til at ringe, og kommunen konstaterede med hjælp fra et eksternt it-sikkerhedsfirma, at der var tale om et hackerangreb."

Ifølge pressemeddelelsen arbejder it-sikkerhedsfirmaet nu på nu at spore angrebet og genoprette de ødelagte filer.

Gribskov Kommune oplyser, at der ikke er noget, der tyder på, at at følsomme oplysninger er sluppet ud.

"Vi tager sagen meget, meget alvorligt, da der er tale om grov kriminalitet. Vi har politianmeldt sagen, og samarbejder nu med kvalificeret, ekstern rådgivning om, hvordan vi genopretter vores systemer og sikrer os bedst muligt fremover," lyder det dog fra kommunaldirektør Holger Spangsberg Kristiansen.

Hackerangrebet er meldt til Nordsjællands Politi og Rigspolitiets Center for Cyber Crime.

Læs også:

Her er arbejdsmetoden: Sådan suger software-kidnappere penge ud af danskerne

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2027 | Gratis deltagelse

    KMD A/S

    Senior Mainframe Developer

    Københavnsområdet

    JP/Politikens Hus

    Klient Tekniker

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-sikkerhedsspecialist med fokus på Governance, risiko, compliance og akkreditering

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S