Dansk kommune hacket: Filer er blevet låst - og der kræves løsesum

Gribskov Kommune på Nordsjælland er blevet ramt af et hackerangreb med alvorlige følger.

Artikel top billede

"Hackere er brudt ind i en del af Gribskov Kommunes it og har omdøbt filer på kommunen computerdrev," meddeler kommunen i en pressemeddelelse.

Det opsigtsvækkende ved angrebet er, at hackerne har låst en del af kommunens filer, fordi "filerne er blevet omdøbt af hackerne og ikke kan tages i anvendelse."

Ifølge Frederiksborg Amts Avis kræver hackerne nu løsesum af kommunen, hvilket kommunen har afvist.

"Vi har politianmeldt sagen, og samarbejder nu med kvalificeret, ekstern rådgivning om, hvordan vi genopretter vores systemer og sikrer os bedst muligt fremover," udtaler kommunaldirektør Holger Spangsberg Kristiansen i pressemeddelelsen.

"Gribskov Kommunes it-afdeling konstaterede i går sidst på eftermiddag en meget massiv trafik på kommunens drev. Det fik alarmklokkerne til at ringe, og kommunen konstaterede med hjælp fra et eksternt it-sikkerhedsfirma, at der var tale om et hackerangreb."

Ifølge pressemeddelelsen arbejder it-sikkerhedsfirmaet nu på nu at spore angrebet og genoprette de ødelagte filer.

Gribskov Kommune oplyser, at der ikke er noget, der tyder på, at at følsomme oplysninger er sluppet ud.

"Vi tager sagen meget, meget alvorligt, da der er tale om grov kriminalitet. Vi har politianmeldt sagen, og samarbejder nu med kvalificeret, ekstern rådgivning om, hvordan vi genopretter vores systemer og sikrer os bedst muligt fremover," lyder det dog fra kommunaldirektør Holger Spangsberg Kristiansen.

Hackerangrebet er meldt til Nordsjællands Politi og Rigspolitiets Center for Cyber Crime.

Læs også:

Her er arbejdsmetoden: Sådan suger software-kidnappere penge ud af danskerne

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job