Dansk kommune hacket: Filer er blevet låst - og der kræves løsesum

Gribskov Kommune på Nordsjælland er blevet ramt af et hackerangreb med alvorlige følger.

Artikel top billede

"Hackere er brudt ind i en del af Gribskov Kommunes it og har omdøbt filer på kommunen computerdrev," meddeler kommunen i en pressemeddelelse.

Det opsigtsvækkende ved angrebet er, at hackerne har låst en del af kommunens filer, fordi "filerne er blevet omdøbt af hackerne og ikke kan tages i anvendelse."

Ifølge Frederiksborg Amts Avis kræver hackerne nu løsesum af kommunen, hvilket kommunen har afvist.

"Vi har politianmeldt sagen, og samarbejder nu med kvalificeret, ekstern rådgivning om, hvordan vi genopretter vores systemer og sikrer os bedst muligt fremover," udtaler kommunaldirektør Holger Spangsberg Kristiansen i pressemeddelelsen.

"Gribskov Kommunes it-afdeling konstaterede i går sidst på eftermiddag en meget massiv trafik på kommunens drev. Det fik alarmklokkerne til at ringe, og kommunen konstaterede med hjælp fra et eksternt it-sikkerhedsfirma, at der var tale om et hackerangreb."

Ifølge pressemeddelelsen arbejder it-sikkerhedsfirmaet nu på nu at spore angrebet og genoprette de ødelagte filer.

Gribskov Kommune oplyser, at der ikke er noget, der tyder på, at at følsomme oplysninger er sluppet ud.

"Vi tager sagen meget, meget alvorligt, da der er tale om grov kriminalitet. Vi har politianmeldt sagen, og samarbejder nu med kvalificeret, ekstern rådgivning om, hvordan vi genopretter vores systemer og sikrer os bedst muligt fremover," lyder det dog fra kommunaldirektør Holger Spangsberg Kristiansen.

Hackerangrebet er meldt til Nordsjællands Politi og Rigspolitiets Center for Cyber Crime.

Læs også:

Her er arbejdsmetoden: Sådan suger software-kidnappere penge ud af danskerne

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

    Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

    Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Kickstart din IT-karriere som IT-supporterelev på Flyvestation Aalborg

    Nordjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS