Oracle sænker priserne markant på hardware

"Vores hardware-priser har været en begrænsning for kunderne," siger Larry Ellison, der åbenbart har skiftet mening. Se her, hvad der egentlig foregår.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Oracle er på vej med store prisfald på selskabets nye hardware, der vil blive sat til salg til for Oracle lave priser.

Oracle har ellers altid fastholdt, at ikke hardware-prisen, men derimod performance, har været det væsentligste.

Men nu har selskabet altså skiftet mening. Meldingen fra topchef Larry Ellison er nu, at Oracles høje hardware-priser nogle gange har været 'en hindring' for kunderne.

I flæsket på rivalerne

Larry Ellison bedyrer, at det nye Oracle-hardware bliver det billigste på markedet overhovedet.

Beslutningen om at sænke priserne skyldes primært den hidsige konkurrence med Cisco Systems og EMC.

Alle tre leverandører sælger sammenhængde løsninger, de såkaldte 'converged systems,' der kombinerer servere, storage, netværk og software i samlede pakker med relativ nem opsætning.

Hidtil har Oracle bygget store og kraftige systemer til relativt høje priser, mens Cisco og EMC er gået sammen i et joint venture med navnet VCE, der sælger fleksible systemer, som er bygget op omkring to-socket x86-servere.

Ingen af systemerne er decideret billige, og der er ikke tale om allemands-eje. Men under alle omstændigheder har VCE-systemerne været væsentligt billigere end Oracle-systemerne.

Larry Ellison erkender nu, at to-socket-serverne er den mest populære servertyper på datacenter-markedet.

"Cisco og EMC er ikke i nærheden af os, når det gælder performance, men de kan til gengæld levere løsningerne til en meget lav pris," siger han.

"Men nu har vi en ny strategi. Vi går efter den der to-socket datacenter-forretning. Og så vidt jeg ved, er måden at slå de andre på, ved at have lave priser," siger han.

X5-systemer

Midlet er en række nye systemer, som Oracle kalder for X5, da der er tale om femte generation af hardware, siden Oracle købte Sun's serverforretning i 2009.

Du kan læse mere om baggrunden for dette køb her: Fire titaner skal slås om de enorme datacentre.

Ifølge Larry Ellison vil en løsning med 27 to-socket-servere og to Oracle Virtual Network-systemer komme til at koste 3,6 millioner kroner.

Ellison bedyrer, at et sammenligneligt UCS-system fra Cisco med M4-blades vil koste 5,9 millioner kroner.

Cisco selv meddeler, at selskabet er 'godt tilfreds' med dets position på markedet.

"Cisco skabte dette marked sammen med EMC i 2009. Oracle har et stort arbejde at gøre, hvis selskabet skal nå os," lyder det fra Cisco.

Læs også:

Otte vigtige software-tendenser for din virksomhed: Her er otte trends for enterprise software

Skarp kritik: Oracle giver dummebøder til sine danske kunder

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

    Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S