Slut med spekulationer: Apple-uret kommer til april

Apple-uret forventes at komme i butikkerne i april måned. I hvert fald hvis man skal tro på Apples egen CEO, Tim Cook.

Artikel top billede

Apples eget Apple Watch er et af de mest hypede gadgets i 2015. Tilbage i september 2014 offentliggjorde Apples administrerende direktør Tim Cook uret, men uden at komme med nogen nærmere udgivelsesdato end i foråret 2015.

Derfor er lanceringsdatoen også noget af det mest omdiskuterede omkring uret, og spekulationerne har været mange. Langt de fleste havde håbet og forventet, at uret ville blive udgivet i marts måned, men sådan bliver det ikke.

Tim Cook offentliggjorde under en telefonkonference omkring Apples seneste kvartalsregnskab, at uret forventes at blive lanceret i april måned.

Det skriver Engadget.

Uret var ellers forventet at komme i marts måned, hvilket ifølge 9to5Mac - et amerikansk medie som plejer at være meget præcis i deres dækning af Apple - også var den oprindelige dato.

Tim Cook forklarede også, at udviklingen af uret - og den medfølgende software - går som planlagt, og at uret sammen med Apple Pay kommer til at give nogle meget interessante resultater, som det californiske firma glæder sig til at se.

Apple-uret har på det sidste været udsat for et par ærgerlige læk.

Blandt andet viste et læk, at batterilevetiden ikke er mere imponerende end de fleste Android-ure på markedet i dag, og at det har været et af de største problemer med uret for Apple.

Læs også:

[b][b]Apple Watch[/b]: Kan det nogensinde blive en succes?

 Apple slår alle rekorder: Aldrig nogensinde har et firma tjent så mange penge på et enkelt kvartal[/b]

Rygte: Batteri i Apple Watch holder kun til få timers aktiv brug

 

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    29. april 2027 | Gratis deltagelse

    Capgemini Danmark A/S

    Java Engineer

    Københavnsområdet

    AL Sydbank

    Afdelingschef til IT Servicedesk

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Software Developer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S