Slut med spekulationer: Apple-uret kommer til april

Apple-uret forventes at komme i butikkerne i april måned. I hvert fald hvis man skal tro på Apples egen CEO, Tim Cook.

Artikel top billede

Apples eget Apple Watch er et af de mest hypede gadgets i 2015. Tilbage i september 2014 offentliggjorde Apples administrerende direktør Tim Cook uret, men uden at komme med nogen nærmere udgivelsesdato end i foråret 2015.

Derfor er lanceringsdatoen også noget af det mest omdiskuterede omkring uret, og spekulationerne har været mange. Langt de fleste havde håbet og forventet, at uret ville blive udgivet i marts måned, men sådan bliver det ikke.

Tim Cook offentliggjorde under en telefonkonference omkring Apples seneste kvartalsregnskab, at uret forventes at blive lanceret i april måned.

Det skriver Engadget.

Uret var ellers forventet at komme i marts måned, hvilket ifølge 9to5Mac - et amerikansk medie som plejer at være meget præcis i deres dækning af Apple - også var den oprindelige dato.

Tim Cook forklarede også, at udviklingen af uret - og den medfølgende software - går som planlagt, og at uret sammen med Apple Pay kommer til at give nogle meget interessante resultater, som det californiske firma glæder sig til at se.

Apple-uret har på det sidste været udsat for et par ærgerlige læk.

Blandt andet viste et læk, at batterilevetiden ikke er mere imponerende end de fleste Android-ure på markedet i dag, og at det har været et af de største problemer med uret for Apple.

Læs også:

[b][b]Apple Watch[/b]: Kan det nogensinde blive en succes?

 Apple slår alle rekorder: Aldrig nogensinde har et firma tjent så mange penge på et enkelt kvartal[/b]

Rygte: Batteri i Apple Watch holder kun til få timers aktiv brug

 

Læses lige nu

    Annonce

    KMD A/S

    Project Manager

    Københavnsområdet

    RackPeople

    Teknisk Lead

    Københavnsområdet

    Event: Årets CISO 2027

    Sikkerhed | København

    Årets CISO 2027 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    28. oktober 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S