Slut med spekulationer: Apple-uret kommer til april

Apple-uret forventes at komme i butikkerne i april måned. I hvert fald hvis man skal tro på Apples egen CEO, Tim Cook.

Artikel top billede

Apples eget Apple Watch er et af de mest hypede gadgets i 2015. Tilbage i september 2014 offentliggjorde Apples administrerende direktør Tim Cook uret, men uden at komme med nogen nærmere udgivelsesdato end i foråret 2015.

Derfor er lanceringsdatoen også noget af det mest omdiskuterede omkring uret, og spekulationerne har været mange. Langt de fleste havde håbet og forventet, at uret ville blive udgivet i marts måned, men sådan bliver det ikke.

Tim Cook offentliggjorde under en telefonkonference omkring Apples seneste kvartalsregnskab, at uret forventes at blive lanceret i april måned.

Det skriver Engadget.

Uret var ellers forventet at komme i marts måned, hvilket ifølge 9to5Mac - et amerikansk medie som plejer at være meget præcis i deres dækning af Apple - også var den oprindelige dato.

Tim Cook forklarede også, at udviklingen af uret - og den medfølgende software - går som planlagt, og at uret sammen med Apple Pay kommer til at give nogle meget interessante resultater, som det californiske firma glæder sig til at se.

Apple-uret har på det sidste været udsat for et par ærgerlige læk.

Blandt andet viste et læk, at batterilevetiden ikke er mere imponerende end de fleste Android-ure på markedet i dag, og at det har været et af de største problemer med uret for Apple.

Læs også:

[b][b]Apple Watch[/b]: Kan det nogensinde blive en succes?

 Apple slår alle rekorder: Aldrig nogensinde har et firma tjent så mange penge på et enkelt kvartal[/b]

Rygte: Batteri i Apple Watch holder kun til få timers aktiv brug

 

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Junior Projektkonsulent til program Digital og Operativ Transformation

    Københavnsområdet

    Jyske Bank

    AI-udvikler

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job