Så hurtig er din mobile internetforbindelse

Danmark ligger helt i top, når det handler om hastighed i det mobile netværk. Her er resultaterne fra to separate undersøgelser. Der er dog stadig plads til forbedring.

Artikel top billede

Nummer et i verden når det handler om hastighed på det mobile bredbånd.

Sådan placerer Danmark sig i en undersøgelse, der er foretaget af det finske universitet i Aalto.

Resultaterne er indsamlet via hastighedsmåler-app'en Netrader igennem hele 2014.

I Danmark har finnerne målt en gennemsnitlig download-hastighed på 22 megabit per sekund (22.303 kilobit per sekund).

På andenpladsen dukker Schweiz op med en hastighed på cirka 16 megabit per sekund. Herefter følger vores nordiske brødre fra Norge og Sverige.

Du kan se hele listen her.

Meget godt men ...

Den finske undersøgelse skal dog ses som en tendens og ikke som absolutte downlaod-hastigheder.

Man bliver nemlig nødt til at tage nogle forbehold i forbindelse med de finske tal.

For det første er antallet af målinger med app'en meget forskellige fra land til land.

I Finland er der foretaget mere end en million målinger, mens der i Danmark er foretaget 5.300 målinger i hele 2014. På Island er der bare 66 målinger.

Ligeledes fremgår det ikke om målingerne er distribueret ud over hele landet med de forskellige dæknings-grader og hastigheder til følge.

Appen er næppe blevet anvendt af de mere 'almindelige' brugere men af folk med teknologisk indsigt og deraf følgende kraftige abonnementer.

Det har professor ved Institut for Elektroniske Systemer, Knud Erik Skoubo også tidligere understreget overfor Computerworld.

"Dem, der downloader sådan en app, er typisk folk med en særlig interesse og som i forvejen er lidt nørdet. De vil allerede have rimeligt gode forbindelser og 4G-telefoner. Og på det punkt er Danmark meget godt med," siger Knud Erik Skoubo.

Men uanset usikkerhederne er målingerne en pegepind om landets status på de mobile bredbåndsagtigheder.

"Med det 4G vi har etableret i Danmark, der rangerer vi os rigtig godt, som det også fremgår. Selvom det er mere nørdede folk, der måler, så er det stadig et tegn på Danmark har en god 4G-dækning."

Den solide bredbåndsdækning i kongeriget kommer også frem i en opgørelse fra analysefirmaet Akamai, der hedder: State of the Internet Report.

Her placerer Danmark sig som nummer tre på listen med en gennemsnitlig hastighed på det mobile bredbånd på lige knap otte megabit per sekund målt i tredje kvartal 2014.

Hvis man sammenligner med tallene fra alle opkoblinger til internettet, så får man en bredere indsigt i, hvor et land placerer sig hastighedsmæssigt.

En sådan statistik udarbejder Akami også hvert kvartal baseret på milliarder af målinger.

Plads til forbedringer

Ser man alene på de europæiske (EMEA) tal, så daler Danmark ned på en 11. plads med 11,2 megabit som den mest almindelige download-hastighed i tredje kvartal i 2014.

Til sammenligning er den globale gennemsnitshastighed på 4,5 megabit og Schweiz, der topper den liste, har et gennemsnit på 14,5 megabit.

Læs også: Nu er der 300 megabit til YouSee-kunder

Disse tal er naturligvis ikke direkte sammenlignelige med målingerne fra Aalto-universitetet, da de ikke viser ydelsen på mobilt bredbånd isoleret. Men de skal ses som en bred indikation på, hvor den samlede internethastighed ligger i Danmark sammenlignet med de øvrige europæiske lande.

Selvom mobil-undersøgelserne placerer os på toppen af listerne, så er der dog stadig plads til forbedringer.

"Vores gennemsnitslige mobildækning er fin i forhold til andre lande, men i takt med at fastnettelefonerne forsvinder og kommunikationen med det offentlige i stigende grad foregår digitalt, så skal vi være endnu bedre end det nuværende niveau," har Knud Erik Skoubo tidligere konkluderet.

Læs også:
Fuld fart frem: Danmark har verdens fjerde-hurtigste mobilbredbånd

Måling: Mobildækning er langt ringere end tele-firmaerne lover

Sådan opnår du bedre indendørs dækning

Annonce

Annonceindlæg fra Computerworld

AI udvikler sig hurtigere, end vi kan nå at forstå den

Det kan være svært at få armene ned i begejstringen over AI’s kompetencer. Men vi ved stadig overraskende lidt om, hvorfor modellerne gør, som de gør.

Navnenyt fra it-Danmark

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S