Fuld fart frem: Danmark har verdens fjerde-hurtigste mobilbredbånd

Danmark har verdens fjerde bedste mobile bredbånd. Det viser helt nye tal fra det finske tekniske universitet Aalto, som Computerworld har fået adgang til.

Artikel top billede

Den danske mobile bredbåndsinfrastruktur er i verdensklasse.

Med en gennemsnitslig downloadhastighed på 12,4 megabit i sekundet placerer nye målinger fra det finske tekniske universitet, Aalto, Danmark på en fjerdeplads over verdens hurtigste mobile bredbånd.

Oven i det kan lægges verdens femte hurtigste enkeltmåling på 114,3 megabit i sekundet.

Læs også: Boom i antallet af små mobilmaster kan give problemer

De mere end 170 gigabyte data, som ligger til grundlag for undersøgelsen, er indsamlet af almindelige mobilbrugere ved hjælp af en app, som er frit tilgængelig på alle mobile platforme.

Her er altså ikke tale om en laboratorietest eller teoretiske tal, men om en feltundersøgelse.

Se verdenskortet med målinger her.

Målingerne har en slagside

Selvom målingerne tegner et lyst billede, så har det også en slagside, at det er almindelige mennesker, som har foretaget dem.

Det mener professor ved Institut for Elektroniske Systemer, Knud Erik Skoubo.

Det er nemlig ikke helt almindelige mennesker, som typisk vil bidrage til sådan en undersøgelse.

"Dem, der downloader sådan en app, det er typisk folk med en særlig interesse og som i forvejen er lidt nørdet. De vil allerede have rimeligt gode forbindelser og 4G-telefoner. Og på det punkt er Danmark meget godt med," siger Knud Erik Skoubo.

Men det betyder ikke, at målingen ikke er en god ting. Langt fra.

"Med det 4G vi har etableret i Danmark, der rangerer vi os rigtig godt, som det også fremgår af undersøgelsen. Selvom det er mere nørdede folk, der måler, så er det stadig et tegn på Danmark har en god 4G-dækning," siger Knud Erik Skoubo.

Godt - men ikke godt nok

Selvom undersøgelsen placerer os på en fjerdeplads på verdensplan, så er det ikke tid til at hvile på laurbærbladene.

Tallene viser, at Danmark er meget godt med, når det kommer til dækning med et hurtigt mobil bredbånd, men det er stadig ikke nok til et land, hvor ambitionen er, at kontakten med kommunen eller konsultationer med lægen skal klares digitalt.

"Vores gennemsnitslige mobildækning er fin i forhold til andre lande, men i takt med at fastnettelefonerne forsvinder og kommunikationen med det offentlige i stigende grad foregår digitalt, så skal vi være endnu bedre end det nuværende niveau," siger Knud Erik Skoubo.

Læs også:

Måling: Mobildækning er langt ringere end tele-firmaerne lover

Sådan opnår du bedre indendørs dækning

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Ringkjøbing Landbobank – Nordjyske Bank

Forretningsudvikler til procesoptimering

Midtjylland

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Midtjylland

Danoffice IT

Netværksarkitekt med kundeflair

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S