Fuld fart frem: Danmark har verdens fjerde-hurtigste mobilbredbånd

Danmark har verdens fjerde bedste mobile bredbånd. Det viser helt nye tal fra det finske tekniske universitet Aalto, som Computerworld har fået adgang til.

Artikel top billede

Den danske mobile bredbåndsinfrastruktur er i verdensklasse.

Med en gennemsnitslig downloadhastighed på 12,4 megabit i sekundet placerer nye målinger fra det finske tekniske universitet, Aalto, Danmark på en fjerdeplads over verdens hurtigste mobile bredbånd.

Oven i det kan lægges verdens femte hurtigste enkeltmåling på 114,3 megabit i sekundet.

Læs også: Boom i antallet af små mobilmaster kan give problemer

De mere end 170 gigabyte data, som ligger til grundlag for undersøgelsen, er indsamlet af almindelige mobilbrugere ved hjælp af en app, som er frit tilgængelig på alle mobile platforme.

Her er altså ikke tale om en laboratorietest eller teoretiske tal, men om en feltundersøgelse.

Se verdenskortet med målinger her.

Målingerne har en slagside

Selvom målingerne tegner et lyst billede, så har det også en slagside, at det er almindelige mennesker, som har foretaget dem.

Det mener professor ved Institut for Elektroniske Systemer, Knud Erik Skoubo.

Det er nemlig ikke helt almindelige mennesker, som typisk vil bidrage til sådan en undersøgelse.

"Dem, der downloader sådan en app, det er typisk folk med en særlig interesse og som i forvejen er lidt nørdet. De vil allerede have rimeligt gode forbindelser og 4G-telefoner. Og på det punkt er Danmark meget godt med," siger Knud Erik Skoubo.

Men det betyder ikke, at målingen ikke er en god ting. Langt fra.

"Med det 4G vi har etableret i Danmark, der rangerer vi os rigtig godt, som det også fremgår af undersøgelsen. Selvom det er mere nørdede folk, der måler, så er det stadig et tegn på Danmark har en god 4G-dækning," siger Knud Erik Skoubo.

Godt - men ikke godt nok

Selvom undersøgelsen placerer os på en fjerdeplads på verdensplan, så er det ikke tid til at hvile på laurbærbladene.

Tallene viser, at Danmark er meget godt med, når det kommer til dækning med et hurtigt mobil bredbånd, men det er stadig ikke nok til et land, hvor ambitionen er, at kontakten med kommunen eller konsultationer med lægen skal klares digitalt.

"Vores gennemsnitslige mobildækning er fin i forhold til andre lande, men i takt med at fastnettelefonerne forsvinder og kommunikationen med det offentlige i stigende grad foregår digitalt, så skal vi være endnu bedre end det nuværende niveau," siger Knud Erik Skoubo.

Læs også:

Måling: Mobildækning er langt ringere end tele-firmaerne lover

Sådan opnår du bedre indendørs dækning

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

    Sarah Birkegaard Elkjær

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird