Mandag morgen: iPad-opdateringer kan være skyld i masser af S-togforsinkelser

Sikkerhedsopdateringer til lokomotiv-førernes iPads ser ud til at have lammet store dele af den københavnske S-togdrift. DSB er dog ikke helt sikker på, hvor problemerne er opstået.

Artikel top billede

Efter sidste uges forsinkelser på det københavnske S-togsnet på grund af kabeltyverier, begynder februar også uheldigt for DSB med flere forsinkelser mandag på S-togene.

Denne gang skyldes de forsinkede og aflyste S-tog, at der angiveligt har været problemer med en sikkerhedsopdatering på lokomotiv-førernes iPads.

Forsinkelserne og aflysningerne kan strække sig frem til klokken ni, siger tog-firmaet.

DSB oplyser, at problemerne er blevet løst i løbet af morgenen, så der løbende kommer flere tog til.

Det er ikke første gang, at der er problemer med opdateringerne til tog-folkets iPads.

Det kan du læse mere om her: Derfor gik det galt torsdag morgen: iPad-opdatering ramte S-tog-trafikken hårdt.

Først var de der, så var de der ikke

Først var informationerne om iPad-problemer slået op på DSB's hjemmeside, men nu er opslaget blevet fjernet igen.

DSB's presseafdeling siger, at DSB ikke er helt klar over, hvad, der er gået galt, men iPad-opdateringerne er mistænkt for problemerne.

Computerworld arbejder på at få en mere konkret kommentar fra DSB.

Læs også:
Derfor gik det galt torsdag morgen: iPad-opdatering ramte S-tog-trafikken hårdt

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

    Ivan Nielsen

    Connexa A/S