Mandag morgen: iPad-opdateringer kan være skyld i masser af S-togforsinkelser

Sikkerhedsopdateringer til lokomotiv-førernes iPads ser ud til at have lammet store dele af den københavnske S-togdrift. DSB er dog ikke helt sikker på, hvor problemerne er opstået.

Artikel top billede

Efter sidste uges forsinkelser på det københavnske S-togsnet på grund af kabeltyverier, begynder februar også uheldigt for DSB med flere forsinkelser mandag på S-togene.

Denne gang skyldes de forsinkede og aflyste S-tog, at der angiveligt har været problemer med en sikkerhedsopdatering på lokomotiv-førernes iPads.

Forsinkelserne og aflysningerne kan strække sig frem til klokken ni, siger tog-firmaet.

DSB oplyser, at problemerne er blevet løst i løbet af morgenen, så der løbende kommer flere tog til.

Det er ikke første gang, at der er problemer med opdateringerne til tog-folkets iPads.

Det kan du læse mere om her: Derfor gik det galt torsdag morgen: iPad-opdatering ramte S-tog-trafikken hårdt.

Først var de der, så var de der ikke

Først var informationerne om iPad-problemer slået op på DSB's hjemmeside, men nu er opslaget blevet fjernet igen.

DSB's presseafdeling siger, at DSB ikke er helt klar over, hvad, der er gået galt, men iPad-opdateringerne er mistænkt for problemerne.

Computerworld arbejder på at få en mere konkret kommentar fra DSB.

Læs også:
Derfor gik det galt torsdag morgen: iPad-opdatering ramte S-tog-trafikken hårdt

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teknisk projektleder til stor applikationstransformation i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Riskpoint A/S (Riskpoint Solutions Limited)

    Senior Developer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior specialister (Datacenter Network) til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Midtjylland

    Annonceindlæg fra itavis

    AI er en stresstest af virksomhedernes digitale fundament

    Brug af AI afslører de svagheder, virksomheder allerede har opbygget gennem års cloud-transformation, nye SaaS-løsninger og fragmenterede sikkerhedssystemer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks