Mandag morgen: iPad-opdateringer kan være skyld i masser af S-togforsinkelser

Sikkerhedsopdateringer til lokomotiv-førernes iPads ser ud til at have lammet store dele af den københavnske S-togdrift. DSB er dog ikke helt sikker på, hvor problemerne er opstået.

Artikel top billede

Efter sidste uges forsinkelser på det københavnske S-togsnet på grund af kabeltyverier, begynder februar også uheldigt for DSB med flere forsinkelser mandag på S-togene.

Denne gang skyldes de forsinkede og aflyste S-tog, at der angiveligt har været problemer med en sikkerhedsopdatering på lokomotiv-førernes iPads.

Forsinkelserne og aflysningerne kan strække sig frem til klokken ni, siger tog-firmaet.

DSB oplyser, at problemerne er blevet løst i løbet af morgenen, så der løbende kommer flere tog til.

Det er ikke første gang, at der er problemer med opdateringerne til tog-folkets iPads.

Det kan du læse mere om her: Derfor gik det galt torsdag morgen: iPad-opdatering ramte S-tog-trafikken hårdt.

Først var de der, så var de der ikke

Først var informationerne om iPad-problemer slået op på DSB's hjemmeside, men nu er opslaget blevet fjernet igen.

DSB's presseafdeling siger, at DSB ikke er helt klar over, hvad, der er gået galt, men iPad-opdateringerne er mistænkt for problemerne.

Computerworld arbejder på at få en mere konkret kommentar fra DSB.

Læs også:
Derfor gik det galt torsdag morgen: iPad-opdatering ramte S-tog-trafikken hårdt

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Strategy & Transformation Consultant

Midtjylland

AL Sydbank

AI Engineer

Sydjylland

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S