TDC-ansatte frygter nye fyringsrunder - og det er med god grund

Antallet af ansatte i TDC er skrumpet voldsomt ind, og det mærkes på humøret hos de ansatte, der frygter nye fyringsrunder.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Trods milliard-overskud på bundlinjen i TDC er næsten 3.000 stillinger i selskabet siden 2008 enten blevet nedlagt eller outsourcet.

Derfor frygter mange TDC-ansatte i dag at miste jobbet eller få forringet deres arbejdsvilkår, skriver Avisen.dk.

Dansk Metal og HK fortæller, at løn-og arbejdsvilkårene er under konstant angreb fra TDC's side.

Og der er intet, der tyder på, at behovet for at slanke og trimme organisiationen forsvinder.

Peer Schaumburg-Müller, der er vicedirektør i HR i TDC, siger til Avisen.dk:

"At vi reducerer antallet af medarbejdere skyldes jo mange ting, det er ikke kun et spørgsmål om et hårdt marked, det er også et spørgsmål om ny teknologi, som blandt andet betyder skift fra fastnet til mobil." 

Peer Schaumburg-Müller siger dog samtidig også, at Dansk Metal overdriver ved at påstå, at stillingerne fosser ud af TDC.

"Men det er rigtigt, at der forsvinder stillinger hvert år. Men det er ikke noget nyt. Vi har reduceret siden 2008, og jeg tror, at rigtig mange har erkendt, at hvis man arbejder for en virksomhed som os, med store teknologispring og ændrede markedsforhold, så er det en virkelighed, man må leve med."

Avisen.dk spørger også TDC-vicedirektøren, om han genkende billedet af usikre og frustrerede medarbejdere?

"Jeg tror, at det er meget forskelligt, alt efter hvem man spørger. Det er klart, at når man kører større projekter, hvor man kigger på udvalgte områder, giver det selvfølgelig en vis usikkerhed i den periode. Men vi har også rigtig mange medarbejdere, som er glade for deres arbejde og arbejdsplads."

En dansk telebranche under pres

Avisen.dk kommer dog ikke så meget ind på, at det langt fra kun er TDC, der har visse udfordringer i disse år.

En rapport fra Erhvervsstyrelsen har konkluderet, at både omsætningen og beskæftigelsen bevæger sig i den forkerte retning i branchen.

Tager man branchens samlede omsætning fra fastnettelefoni, mobiltelefoni, mobilt bredbånd, internet, kabel-tv, udlejning af infrastruktur og de øvrige aktiviteter, så var den i 2011 på 39,5 milliarder kroner.

I 2013 var omsætningen faldet til 34,8 milliarder kroner, og alene fra 2012 til 2013 var der tale om et fald i den samlede omsætning på 6,7 procent.

Samtidig fremgår det, at der på fem år er blevet cirka 3.000 færre fuldtidsansatte i den danske telebranche. Det svarer til et fald på lidt over 18 procent.

Der er dog ikke tvivl om, at TDC - Danmarks største teleselskab - er skrumpet betydeligt over de senere år, hvad angår antal ansatte.

Sidste sommer valgte TDC eksempelvis at outsource 800 medarbejdere i TDC's kundesupport til den internationale serviceudbyder Sitel, så de ikke længere er TDC's ansvar.

Der har da også flere gange været uro og oprørs-stemning blandt de TDC-ansatte.



Læs også:

Fem grunde til at dit teleselskab snart vil være totalt forandret

Er TDC en knivskarp forretnings - eller en skygge af fortidens telegigant?

Overblik: TDC plages af uro og overblik

Uro hos TDC-ansatte: Derfor oprettes nyt center i Tyskland

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S