Ny Raspberry Pi 2 på markedet: Bedre processor og dobbelt ram

Mini-computeren Raspberry Pi kommer nu i en ny udgave. Raspberry Pi 2 får en bedre processor og flere ram, og vil kunne køre Windows 10.

Artikel top billede

Raspberry Pi-computeren er udviklerens lille kæledyr, som kan omdannes til næsten alt.

Danske Airtame indledte udviklingen af selskabets Airtame-dongle med blot en Raspberry Pi B+-model, men nu kommer Raspberry Foundation med den næste model: Raspberry Pi 2.

Raspberry Pi 2 (B) ligner langt hen ad vejen sin forgænger, Raspberry Pi B+, men specielt på to punkter er den blevet opdateret.

Processoren er blevet opdateret til en quad-core ARMv7-processor clocked til 900MHz og har en gigabyte RAM. Det er dobbelt så mange RAM som i sidste års model.

Ydeevne til at mærke

Der er stadig fire USB 2.0 porte, og dens primære lagerplads er et Micro SD-kort. Raspberry Pi Foundation skriver i en pressemeddelelse, at ydeevnen selvfølgelig varierer alt efter, hvad du bruger Raspberry Pi 2 til, men at den burde være til at mærke for alle.

Du kan allerede købe Raspberry Pi nu, og hvis salget af de små computere er bare en smule som de tidligere modeller, så vil interessen være stor. Prisen er kun 240 kroner.

Windows 10 på Raspberry?
De små Raspberry Pi-computere har tidligere hovedsageligt benyttet sig af Linux-systemer som Rasbian, men med lanceringen af Raspberry Pi 2 kommer Microsoft også ud og understøtter den lille computer.

Ifølge en pressemeddelelse fra Microsoft vil Raspberry Pi 2 kunne køre en modificeret version af Windows 10 - helt gratis.

Dette er et skridt i Microsofts Internet Of Things-plan. Windows 10 bliver bygget til at kunne køre på næsten alle tænkelige platforme og vil nu være at finde på Raspberry Pi 2, når engang at Windows 10 kommer på gaden.

Hvilken form for Windows 10 er endnu uvist. Du kan læse mere om Windows 10 her, og du kan læse vores tidligere omtale af Raspberry Pi B+-modellen her, hvor vi byggede en privat sky. 

Læs også: Revolutionerende lommecomputer: Sådan bringer Raspberry Pi programmering ned i øjenhøjde

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-supporterelev søges til Cyberdivisionen – Start din karriere hos Forsvaret

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Forretningsanalytiker til PET's IT-afdeling

Københavnsområdet

IT Forum Gruppen

Senior Sales Manager hos ITF

Midtjylland

Annonceindlæg fra Cognizant

93 % af alle job påvirkes af AI. Hvad betyder det for danske virksomheder?

I mange år har vi talt om, hvordan AI en dag ville forandre arbejdslivet. Nu er "en dag" blevet til i dag.

Navnenyt fra it-Danmark

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S