Russere i flæsket på hackere: Vil lukke for TOR

Rusland vil på grund af sin berygtede rolle som hackernation spærre for en række online-værktøjer. Tiltaget får næppe den store effekt og kan samtidig lægge låg på ytringsfriheden, vurderer dansk sikkerhedsekspert.

Artikel top billede

Rusland har længe været i det internationale it-søgelys, da landet er leveringsdygtigt i nogle af verdens bedste hackere.

Den kendsgerning får nu den russiske regering til at gribe i egen barm og begrænse brugen af anonymiserende online-værktøjer som blandt andet Tor-browseren og VPN-teknologier.

På grund af det internationale pres på Ruslands hackerkollektiv, har formand for Dumaens komite for it og kommunikation, Leonid Levin, ifølge netmediet The Stack raslet med sablen for at få dæmmet op for disse anonymiserende services.

"Det tvinger os til at investere betydelige ekstrabeløb til vores væbnede styrker og politiarbejdet. Det vil kun være forsvarligt og ikke resultere i en effektiv informationskontrol," udtaler Leonid Levin i en pressemeddelelse.

Næppe den store effekt

Den danske sikkerhedsekspert Jens Christian Høy Monrad fra sikkerhedsselskabet FireEye vurderer, at dette tiltag næppe vil have den store effekt i praksis.

"Umiddelbart har forslaget ikke den store værdi, fordi ingen jo er sikre på, at hackerne rent faktisk befinder sig i Rusland," siger han til Computerworld.

Derudover kan de benytte proxy-servere til at gemme deres nationalitet bag.

"Undergrundsforretningen er så stor, at hackerne nok skal finde andre steder at operere fra, hvis de på nogen måder bliver ramt i Rusland. Så på den internationale scene og i Danmark ser vi næppe et fald i malware eller deciderede hackerangreb fra Østeuropa oven på dette forslag," forklarer Jens Christian Høy Monrad.

Kan ramme ytringsfrihed

Udover de kriminelle forretninger på blandt andet TOR-netværket er der også mange fora, der diskuterer emner som demokrati og deslige.

Jens Christian Høy Monrad vurderer, at lovforslaget kan få den uheldige medeffekt, at spærringer vil ramme disse folk.

"Og så går det jo i stedet ud over ytringsfriheden," siger han.

I sikkerhedsekspertens øjne skal hackerbekæmpelsen i høj grad finde sted i et effektivt og internationalt politisamarbejde, der desværre er lang vej endnu til at få etableret.

Det skyldes ikke mindst, at lande som netop Rusland og også Kina står uden for Interpols arbejde med at optrevle hackerorganisationer.

Er det staten selv?

Sikkerhedsfirmaet FireEyes internationale afdeling har tidligere spekuleret i, hvorvidt Rusland har statssponsorerede hackere på lønningslisten.

Det har Jens Christian Høy Monrad dog ingen kommentarer til i sammenhæng med det nyeste forslag om online-spærringer og landets mangel på effektiv deltagelse i politi-optrevlingen.  

"Set fra et sikkerhedsmæssigt perspektiv er et af problemerne med internettet, at ingen ejer det. Derfor er der ikke bare én myndighed, vi kan gå til," runder han af.

Læs også:
Her er de kinesiske stats-hackeres yndlingsmål

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job