Her er de kinesiske stats-hackeres yndlingsmål

Kina er mest flittig af alle lande til at sponsorere hackere, der aktivt søger udenlandske mål. De kinesiske stats-hackeres yndlingsmål er imidlertid ikke USA, som man måske skulle forvente.

Artikel top billede

I de senere år er der på mange måder sket en professionalisering i den internationale hacker-industri, hvor både hackere og 'sponsorer' er begyndt at betragte hacking som et konkurrence-fremmende redskab.

Det kan du læse mere om her: Hackerne kommer - og du kan (næsten) intet gøre

En ny undersøgelse fra sikkerhedsfirmaet CrowdStrike viser, at de stats-sponserede kinesiske hackere var langt de mest aktive af alle stats-sponsorerede hacker-grupper.

Der er dog tale om en ret broget og lyssky industri, som er svær at få et samlet overblik over.

Ifølge CrowdStrike var det imidlertid ikke USA, som de kinesiske, stats-sponsorerede hackere primært rettede skytset imod i sidste år, selv om USA i hvert fald erhvervsmæssigt er blandt Kinas største rivaler.

Langt de fleste angreb fra de stats-sponsorerede Kina-hackere blev derimod rettet mod nabolandet Vietnam, som Kina gennem året har ligget i forskellige territoriale stridigheder med i Det Sydkinesiske Hav, som begge lande har lange kyststrækninger ud til.

Politisk motiveret

Hacker-angrebene mod Vietnam tog for alvor fart i maj, efter et kinesisk-ejet olie-selskab placerede en olie-rig i vietnamesisk territorial-farvand.

Det førte til vietnamiske protester og konflikter mellem de to landes flåder - samt altså en meget kraftig stigning i antallet af målte hacker-angreb mod Vietnam.

USA var de kinesiske hackeres næstmest søgte mål i fjor. Her har målene ikke mindst været virksomheder.

Ifølge CrowdStrike-direktør Dmitri Alperovitch kommer det ofte bag på virksomhederne, at hacker-angrebene kan være meget langstrakte og nogle gange foregå over både halve og hele år.

Også Ukraine, Iran og Hong Kong har stået højt på mål-tavlerne - ikke mindst i forbindelse med de politiske uroligheder, der har været i de pågældende områder, som straks har fået antallet af hacker-angreb fra Kina til at stige.

Direktøren forventer, at der i år vil komme en kraftig stigning i hacker-angrebne i forbindelse med blandt andet de kommende forhandlinger om Irans atom-program.

Læs også:

Otte vigtige software-tendenser for din virksomhed: Her er otte trends for enterprise software

EU blokerer for Outlook-app: Alt for farlig

Her er regeringens store it-sikkerheds-plan: Sådan skal Danmark undgå sikkerheds-skandaler i fremtiden

Dårlig sikkerhed: Så nemt er det at snuppe log-filer fra din pc

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Bliv en del af vores nye mobiludviklingsteam i Cyberdivisionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til lokal IT servicecenter i Ballerup

    Københavnsområdet

    Akademikernes A-kasse

    Data Scientist til Akademikernes A-kasse

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S