Hvad siger du til et processormonster med 18 kerner?

Intel er på vej med tredje generation af firmaets Xeon-processorer. Der bydes på rigtig mange kerner og gedigne priser.

Artikel top billede

(Foto: Intel)

Intels Xeon-processorer ser ud til at få en opdatering indenfor kort tid.

Det fortæller CPU World.

Hvis du tænder på friske hardware-specifikationer, så er Xeon E7 i den nye v3-udgave svært tiltalende.

Der bliver op til 18 kerner på topmodellen Xeon E7-8890 v3, og hvis man lægger Intels HyperThreading oven i hatten, så kommer man op på 36 'processorkerner'.

HyperThreading-teknologien er en form for virtuelle kerner, der kan øge ydelsen.

Dertil skal man lægge 45 megabyte L3-hukommelse. Den maksimale effekt, der kan genereres, er på 165 watt og frekvensen er på 2,5 GHz.

Der kommer i alt fire modeller med 18 kerner i denne v3-serie.

De fire flagskibe kommer til at bygge på den anderkendte Haswell-arkitektur, nærmere bestemt Haswell-EX.

På den forkerte side af 50.000 kroner

Intel sætter også et par lettere modeller på spisekortet, hvor Benjaminen bliver en E7-4809 v3 med otte kerner.

I alt kommer der 12 v3-udgaver.

Lanceringen er ikke blevet bekræftet af Intel endnu, men CPU World plejer at være meget pålidelige i sine forudsigelser.

Den forventede lancering bliver i andet kvartal.

Priserne er ikke fastsat endnu, men du skal grave dybt i muldvarpen for at få en af opgraderingerne op under neglene.

Prisen for dagens topmodel i v2-serien ligger på omkring 50.000 kroner.

Målgruppen er da også serverrummet og ikke skrivebordet.

Læs også:

ARM lancerer nye processorer: 50 gange kraftigere end for bare fem år siden

Her er Intels nye Broadwell-processorer: Glæd dig til fede bærbare i 2015

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Sikkerhed | København S

    Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

    Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job