Hvad siger du til et processormonster med 18 kerner?

Intel er på vej med tredje generation af firmaets Xeon-processorer. Der bydes på rigtig mange kerner og gedigne priser.

Artikel top billede

(Foto: Intel)

Intels Xeon-processorer ser ud til at få en opdatering indenfor kort tid.

Det fortæller CPU World.

Hvis du tænder på friske hardware-specifikationer, så er Xeon E7 i den nye v3-udgave svært tiltalende.

Der bliver op til 18 kerner på topmodellen Xeon E7-8890 v3, og hvis man lægger Intels HyperThreading oven i hatten, så kommer man op på 36 'processorkerner'.

HyperThreading-teknologien er en form for virtuelle kerner, der kan øge ydelsen.

Dertil skal man lægge 45 megabyte L3-hukommelse. Den maksimale effekt, der kan genereres, er på 165 watt og frekvensen er på 2,5 GHz.

Der kommer i alt fire modeller med 18 kerner i denne v3-serie.

De fire flagskibe kommer til at bygge på den anderkendte Haswell-arkitektur, nærmere bestemt Haswell-EX.

På den forkerte side af 50.000 kroner

Intel sætter også et par lettere modeller på spisekortet, hvor Benjaminen bliver en E7-4809 v3 med otte kerner.

I alt kommer der 12 v3-udgaver.

Lanceringen er ikke blevet bekræftet af Intel endnu, men CPU World plejer at være meget pålidelige i sine forudsigelser.

Den forventede lancering bliver i andet kvartal.

Priserne er ikke fastsat endnu, men du skal grave dybt i muldvarpen for at få en af opgraderingerne op under neglene.

Prisen for dagens topmodel i v2-serien ligger på omkring 50.000 kroner.

Målgruppen er da også serverrummet og ikke skrivebordet.

Læs også:

ARM lancerer nye processorer: 50 gange kraftigere end for bare fem år siden

Her er Intels nye Broadwell-processorer: Glæd dig til fede bærbare i 2015

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Årets CIO 2027

    Andre events |

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2027 afholdes for 22 gang, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    3. juni 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S