Efter terrorangrebet i København: Center for Cybersikkerhed advarer om angreb på danske hjemmesider

Efter de forfærdelige dødelige terrorangreb mod et arrangement om ytringsfrihed og synagogen i Krystalgade advarer Center for Cybersikkerhed, den digitale del af Forsvarets Efterretningstjeneste, nu mod mulige angreb mod danske hjemmesider og sociale medier.

Artikel top billede

Efter de forfærdelige dødelige terrorangreb mod et arrangement om ytringsfrihed og synagogen i Krystalgade advarer Center for Cybersikkerhed, den digitale del af Forsvarets Efterretningstjeneste, nu mod mulige angreb mod danske hjemmesider.

I en meddelelse (PDF-link) søndag skriver Center for Cybersikkerhed at:

"Erfaringsmæssigt efterfølges sådanne hændelser af forskelige former for cyberangreb. Der er ofte tale om simple defacements af eller DDoS-angreb mod statslige og ikke-statslige hjemmesider, herunder mediehjemmesider. Der er med andre ord tale om simple angreb, der kan iværksættes uden nævneværdig forberedelse"

Ud over at sikre sig mod defacement og DDoS-angreb advarer myndighederne også mod muligheden for misbrug af myndigheders sociale medier:

"Opmærksomheden henledes på, at der som følge af hændelserne i København er risiko for, at danske hjemmesider og andre internetvendte tjenester kan blive forsøgt angrebet som led i en politisk tilkendegivelse. På samme vis kan der være risiko for, at myndighedens eller virksomhedens konti på sociale medier, så som Twitter og Youtube, forsøges overtaget ved at gætte kodeordet eller ved at forsøge at lokke kodeordet ud af myndighedens eller virksomhedens medieansvarlige.", uddyber Center for Cybersikkerhed. 

Centeret, som har til opgave at understøtte et højt informations-sikkerhedsniveau i den informations- og kommunikationsteknologiske infrastruktur, som samfundsvigtige funktioner er afhængige af, har tidligere udarbejdet en guide til hvordan du kan imødegå DDoS-angreb. 

1. Forbered nødforside på hjemmesiden, der fylder så lidt som muligt.

2. Undersøg, hvilke DDoS-forsvarsmidler din internetleverandør (ISP) stiller til rådighed - eventuelt som tilkøbsydelse 

3. Indkøb eller lav aftale om ekstra IP-adresser, som kan bruges, hvis din primære IP-adresse bliver blokeret

4. Indkøb eller lav aftale om ekstra, separate internetadgange, som kan bruges, hvis din primære internetadgang bliver blokeret

5. Forbered alternativ hostet forside/informationsside og overvej eventuelt anvendelse af cloudhosting af hjemmesiden (vær opmærksom på prismodel)

6. Lad netværksadministratorer gøre sig bekendt med eller uddanne sig i routere og andre netværkskomponenters mulighed for at beskytte sig mod de mest almindelige angre

7. Optimér netværk for ydelse og gennemfør ydelsestest. Alt efter løsning kan dette inkludere redundans i opbygningen, separation af indgående og udgående internettrafik og flere andre elementer.

9. Installér dedikerede netværkskomponenter til at imødegå angreb. Lav aftale med ISP'en eller eksterne udbydere af løsninger til at imødegå angreb.

Du kan læse hele Center for Cybersikkerheds guide til imødegåelse af DDoS-angreb her.

Læs mere: Peter Kruse fra sikkerhedsfirmaet CSIS har desuden tidligere fortalt Computerworld hvordan du kvæler et DDoS-angreb.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Gutzon D. Børglum som Key Account Manager på netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med salg i IT-branchen - bla. med tidligere ansættelser som SE hos GlobalConnect og CSM hos Heimdal. Nyt job

    Gutzon D. Børglum

    Netip A/S