Vrede brugere trækker Lenovo i retten for at have installeret spion-software

Utilfredse pc-brugere trækker Lenovo i retten for at have plantet spion-software på deres computere.

Artikel top billede

(Foto: Picasa)

Lenovo er landet i noget af en suppedas.

I sidste uge kom det frem, at Lenovo iblandt de mange forudinstallerede programmer på Lenovos forbruger-pc'er har installeret et program, som efterlader din computer overfyldt med reklamer på ellers HTTPS-sikre hjemmesider samtidig med, at brugerens internetvaner bliver afkodet.

Derudover benytter det udskældte program, Superfish, sig af et usikkert certifikat, hvilket gør computeren sårbar for angreb udefra.

Begge dele har fået de amerikanske brugere op på barrikaderne.

I hvert fald har en gruppe amerikanske Lenovo-brugere samlet et søgsmål mod Lenovo.

Anklagerne lyder på "svigagtige" forretningsmetoder, og at det kinesiske it-selskab gør computerne usikre for forbrugerne ved at installere forudinstalleret software.

Viste letpåklædte damer på klienters hjemmeside
Lenovo har indrømmet, at installationen af Superfish på consumer-produkterne var en fejl, og stoppede Superfish's serveradgang i januar.

I første omgang afviste Lenovo, at ad-waren skulle udgøre en sikkerhedsfare.

Superfish skulle give "en bedre oplevelse for forbrugerne, når de shoppede på nettet, men feedback var ikke god".

Sådan formulerede Lenovo det selv - lige indtil hackeren Marc Rogers fortalte om den store sikkerhedsfare i programmet og i det tilhørende certifikat.

Den ansvarlige for søgsmålet, Bloggeren Jessica Bennett, forklarede, at da hun brugte sin Lenovo Yoga 2 til arbejde og at kommunikere med klienter, begyndt hun at se reklamer for "letpåklædte kvinder", på klienternes hjemmesider og i webbaserede CMS-systemer.

Hun frygtede først, at det var en spyware, men fandt senere ud af, at problemet stammede fra Lenovo selv.

Læs også: 
Lenovo-crapware gør din computer sårbar: Sådan fjerner du programmet

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS