Vrede brugere trækker Lenovo i retten for at have installeret spion-software

Utilfredse pc-brugere trækker Lenovo i retten for at have plantet spion-software på deres computere.

Artikel top billede

(Foto: Picasa)

Lenovo er landet i noget af en suppedas.

I sidste uge kom det frem, at Lenovo iblandt de mange forudinstallerede programmer på Lenovos forbruger-pc'er har installeret et program, som efterlader din computer overfyldt med reklamer på ellers HTTPS-sikre hjemmesider samtidig med, at brugerens internetvaner bliver afkodet.

Derudover benytter det udskældte program, Superfish, sig af et usikkert certifikat, hvilket gør computeren sårbar for angreb udefra.

Begge dele har fået de amerikanske brugere op på barrikaderne.

I hvert fald har en gruppe amerikanske Lenovo-brugere samlet et søgsmål mod Lenovo.

Anklagerne lyder på "svigagtige" forretningsmetoder, og at det kinesiske it-selskab gør computerne usikre for forbrugerne ved at installere forudinstalleret software.

Viste letpåklædte damer på klienters hjemmeside
Lenovo har indrømmet, at installationen af Superfish på consumer-produkterne var en fejl, og stoppede Superfish's serveradgang i januar.

I første omgang afviste Lenovo, at ad-waren skulle udgøre en sikkerhedsfare.

Superfish skulle give "en bedre oplevelse for forbrugerne, når de shoppede på nettet, men feedback var ikke god".

Sådan formulerede Lenovo det selv - lige indtil hackeren Marc Rogers fortalte om den store sikkerhedsfare i programmet og i det tilhørende certifikat.

Den ansvarlige for søgsmålet, Bloggeren Jessica Bennett, forklarede, at da hun brugte sin Lenovo Yoga 2 til arbejde og at kommunikere med klienter, begyndt hun at se reklamer for "letpåklædte kvinder", på klienternes hjemmesider og i webbaserede CMS-systemer.

Hun frygtede først, at det var en spyware, men fandt senere ud af, at problemet stammede fra Lenovo selv.

Læs også: 
Lenovo-crapware gør din computer sårbar: Sådan fjerner du programmet

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Capgemini Danmark A/S

IGNITE Graduate Program 2026

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Test Consultant

Nordjylland

DHI A/S

Senior Backend Developer

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS