Vrede brugere trækker Lenovo i retten for at have installeret spion-software

Utilfredse pc-brugere trækker Lenovo i retten for at have plantet spion-software på deres computere.

Artikel top billede

(Foto: Picasa)

Lenovo er landet i noget af en suppedas.

I sidste uge kom det frem, at Lenovo iblandt de mange forudinstallerede programmer på Lenovos forbruger-pc'er har installeret et program, som efterlader din computer overfyldt med reklamer på ellers HTTPS-sikre hjemmesider samtidig med, at brugerens internetvaner bliver afkodet.

Derudover benytter det udskældte program, Superfish, sig af et usikkert certifikat, hvilket gør computeren sårbar for angreb udefra.

Begge dele har fået de amerikanske brugere op på barrikaderne.

I hvert fald har en gruppe amerikanske Lenovo-brugere samlet et søgsmål mod Lenovo.

Anklagerne lyder på "svigagtige" forretningsmetoder, og at det kinesiske it-selskab gør computerne usikre for forbrugerne ved at installere forudinstalleret software.

Viste letpåklædte damer på klienters hjemmeside
Lenovo har indrømmet, at installationen af Superfish på consumer-produkterne var en fejl, og stoppede Superfish's serveradgang i januar.

I første omgang afviste Lenovo, at ad-waren skulle udgøre en sikkerhedsfare.

Superfish skulle give "en bedre oplevelse for forbrugerne, når de shoppede på nettet, men feedback var ikke god".

Sådan formulerede Lenovo det selv - lige indtil hackeren Marc Rogers fortalte om den store sikkerhedsfare i programmet og i det tilhørende certifikat.

Den ansvarlige for søgsmålet, Bloggeren Jessica Bennett, forklarede, at da hun brugte sin Lenovo Yoga 2 til arbejde og at kommunikere med klienter, begyndt hun at se reklamer for "letpåklædte kvinder", på klienternes hjemmesider og i webbaserede CMS-systemer.

Hun frygtede først, at det var en spyware, men fandt senere ud af, at problemet stammede fra Lenovo selv.

Læs også: 
Lenovo-crapware gør din computer sårbar: Sådan fjerner du programmet

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra IBM

    Digital suverænitet: De her spørgsmål skal du stille

    Sådan sikrer din virksomhed kontrollen over data, arkitektur, processer og AI i en stadig mere omskiftelig verden.

    Weilbach A/S

    Head of Operations Support

    Københavnsområdet

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Afdelingsdirektør for Digital Enablement

    Københavnsområdet

    SOS International

    Cloud Native Architect

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS