Lenovo efter hård kritik: Sådan kan du fjerne vores malware på din pc

Lenovo kom i mediemøllen sidste uge for at have installeret et program på selskabets computere, som mest af alt minder om malware. Nu kommer Lenovo selv med et program til at fjerne det usikre program samt certifikat.

Artikel top billede

Lenovo har installeret et program på mange af Lenovos forbruger-pc'er, som ikke bare sørger for, at du som bruger modtager reklamer på ellers HTTPS-sikre hjemmesider, men samtidig er programmet og et tilhørende rod-certifikat usikkert og kan skade dig og din computer.

Lenovo blev første gang bekendt med problemet tilbage i september, men det er først for nylig, at hackeren Marc Rogers har forklaret, hvordan certifikatet kan benyttes til at hacke sig adgang til alle computere med Superfish.

Inden det havde Lenovo forklaret, at Superfish ikke var farlig - selv om den amerikanske regerings sikkerhedsfolk har sagt det modsatte.

Nu har Lenovo så udsendt et program til at fjerne både Superfish og certifikatet, som du kan hente her.

Programmet gør det samme, som hvis du selv fjerner certifikatet manuelt, men da ikke alle har teknisk snilde til at rode rundt i certifikater, så er programmet nok en god løsning.

Samarbejder med Microsoft og McAfee
I første omgang skrev Lenovo et blogindlæg, hvor selskabet forklarer, hvordan man kan gå ind i Tilføj/fjern programmer for at fjerne "Superfish Inc / Discovery Visual," som programmet hedder.

Efter en ren klagestorm i kommentarfeltet gik Lenovo videre til også at fortælle, hvordan man fjerner det usikre rod-certifikat, som tillader it-kriminelle at snyde din computer til at SSL-godkende ondsindede hjemmesider. Og derefter programmet.

Men yderligere har Lenovo også indgået et samarbejde med antivirus-tjenesten McAfee og Microsoft for at få fjernet Superfish - selv hos dem, som ikke hører om det fornævnte program til at fjerne Superfish.

"Vi arbejder sammen med McAfee og Microsoft mod at få fjernet Superfish og rod-certifikat. Det er allerede n færd med at ske netop nu," skriver Lenovo.

Microsoft skrev tidligere på ugen, at de havde skrevet Superfish og certifikatet ind i Microsofts egen antivirus-program, Windows Defender, som en virus/farlig software.

Ironisk nok er McAfee selv et af de forudinstallerede programmer, som Lenovo installerer på sine computere. Fuldstændig ligesom Superfish.

Læs også: Lenovo-crapware gør din computer sårbar: Sådan fjerner du programmet

Event: SAP Excellence Day 2026

It-løsninger | Nordhavn

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

24. februar 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS

inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job