Apples store datacenter-investering i Danmark går verden rundt

Nyheden om Apples milliard-investeringer i Danmark og Irland er forsidestof hos alverdens medier.

Artikel top billede

At en så højtprofileret it-gigant som Apple investerer omkring 12,5 milliarder kroner i europæiske datacentre i Danmark og irland er blevet en international nyhedshistorie.

Således bringer flere af de helt store medie-kanoner nyheden om store Apple i lille Danmark, hvor de fleste internationale medier vinkler på, at it-giganten investerer de store beløb i grønne, europæiske datacentre.

Således skriver det internationale nyhedsbureau Reuters, at datacentrene udelukkende vil benytte genbrugsenergi, og investeringerne vil skabe hundredevis af jobs i både Danmark og Irland.

Samtidig citerer Reuters Apple for at udtale, at de to kommende centre i Foulum ved Viborg og Derrydonnell ved Galway i Midtvest-Irland vil blive brugt til at huse selskabets europæiske kunders iTunes Store, App Store, iMessage, Maps og talegenkendelsesværktøjet Siri.

Det grønne Apple

Også India Today har nyheden med på sit website, hvor Apples topdirektør Tim Cook bliver citeret for at sige, at med investeringerne i Danmark og Irland bygger selskabet sine grønneste bygninger til dato.

Naturligvis er de danske og irske medier fyldt med historien om Apples europæiske ekspansion.

Computerworld disker op med flere historier om det historiske datacenter i Viborg, mens irske Herald.ie blandt andet skriver, at der rundt omkring datacentret i Irland vil blive en masse miljøaktiviteter.

Konkret har Apple fortalt, at det irske projekt blandt andet vil indbefatte oprettelsen af lokale træer i Derrydonnell-skoven, samt der vil komme udendørs uddannelsesplads for lokale skoler og en vandresti omkring datacentret.

Læs også:
Så mange arbejdspladser bringer Apple med til Viborg

Apple bygger nyt kæmpe-datacenter i Danmark: Investerer milliarder

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

Business Central 2026: AI, Power Apps og branchemoduler

Få hands-on viden om, hvordan du kan skalere din virksomhed med AI, Power Apps og branchemoduler i Dynamics 365 Business Central.

Sikkerhed | København S

Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

Sikkerhed | København

Identity Festival 2026 - København

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse