Apples store datacenter-investering i Danmark går verden rundt

Nyheden om Apples milliard-investeringer i Danmark og Irland er forsidestof hos alverdens medier.

Artikel top billede

At en så højtprofileret it-gigant som Apple investerer omkring 12,5 milliarder kroner i europæiske datacentre i Danmark og irland er blevet en international nyhedshistorie.

Således bringer flere af de helt store medie-kanoner nyheden om store Apple i lille Danmark, hvor de fleste internationale medier vinkler på, at it-giganten investerer de store beløb i grønne, europæiske datacentre.

Således skriver det internationale nyhedsbureau Reuters, at datacentrene udelukkende vil benytte genbrugsenergi, og investeringerne vil skabe hundredevis af jobs i både Danmark og Irland.

Samtidig citerer Reuters Apple for at udtale, at de to kommende centre i Foulum ved Viborg og Derrydonnell ved Galway i Midtvest-Irland vil blive brugt til at huse selskabets europæiske kunders iTunes Store, App Store, iMessage, Maps og talegenkendelsesværktøjet Siri.

Det grønne Apple

Også India Today har nyheden med på sit website, hvor Apples topdirektør Tim Cook bliver citeret for at sige, at med investeringerne i Danmark og Irland bygger selskabet sine grønneste bygninger til dato.

Naturligvis er de danske og irske medier fyldt med historien om Apples europæiske ekspansion.

Computerworld disker op med flere historier om det historiske datacenter i Viborg, mens irske Herald.ie blandt andet skriver, at der rundt omkring datacentret i Irland vil blive en masse miljøaktiviteter.

Konkret har Apple fortalt, at det irske projekt blandt andet vil indbefatte oprettelsen af lokale træer i Derrydonnell-skoven, samt der vil komme udendørs uddannelsesplads for lokale skoler og en vandresti omkring datacentret.

Læs også:
Så mange arbejdspladser bringer Apple med til Viborg

Apple bygger nyt kæmpe-datacenter i Danmark: Investerer milliarder

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S