Apples store datacenter-investering i Danmark går verden rundt

Nyheden om Apples milliard-investeringer i Danmark og Irland er forsidestof hos alverdens medier.

Artikel top billede

At en så højtprofileret it-gigant som Apple investerer omkring 12,5 milliarder kroner i europæiske datacentre i Danmark og irland er blevet en international nyhedshistorie.

Således bringer flere af de helt store medie-kanoner nyheden om store Apple i lille Danmark, hvor de fleste internationale medier vinkler på, at it-giganten investerer de store beløb i grønne, europæiske datacentre.

Således skriver det internationale nyhedsbureau Reuters, at datacentrene udelukkende vil benytte genbrugsenergi, og investeringerne vil skabe hundredevis af jobs i både Danmark og Irland.

Samtidig citerer Reuters Apple for at udtale, at de to kommende centre i Foulum ved Viborg og Derrydonnell ved Galway i Midtvest-Irland vil blive brugt til at huse selskabets europæiske kunders iTunes Store, App Store, iMessage, Maps og talegenkendelsesværktøjet Siri.

Det grønne Apple

Også India Today har nyheden med på sit website, hvor Apples topdirektør Tim Cook bliver citeret for at sige, at med investeringerne i Danmark og Irland bygger selskabet sine grønneste bygninger til dato.

Naturligvis er de danske og irske medier fyldt med historien om Apples europæiske ekspansion.

Computerworld disker op med flere historier om det historiske datacenter i Viborg, mens irske Herald.ie blandt andet skriver, at der rundt omkring datacentret i Irland vil blive en masse miljøaktiviteter.

Konkret har Apple fortalt, at det irske projekt blandt andet vil indbefatte oprettelsen af lokale træer i Derrydonnell-skoven, samt der vil komme udendørs uddannelsesplads for lokale skoler og en vandresti omkring datacentret.

Læs også:
Så mange arbejdspladser bringer Apple med til Viborg

Apple bygger nyt kæmpe-datacenter i Danmark: Investerer milliarder

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg tema

    Cloud & AI

    I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job