Slet bare dine filer fra Office 365 - Microsoft gemmer dem for evigt

Microsoft vil ikke længere nøjes med at opbevare slettede filer i Office 365 i 30 dage.

Artikel top billede

Det er stadig muligt selv at styre, hvor lang tid de slettede filer skal gemmes. Det gør du ved at vælge Admin > Exchange admin center > compliance management > retention policies.

Det skal være slut med, at man ikke kan finde en mail eller kalenderinvitation, fordi man er kommet til at slette den.

Sådan lyder det fra Microsoft. Selskabet vil i Office 365 nu sikre, at selv slettede filer kan findes frem igen, hvis det skulle blive nødvendigt.

"Indtil nu blev slettede filer flyttet til Deleted Items-mappen, og så forsvandt de efter at have været i den mappe i 30 dage."

"Med denne opdatering udvides perioden, hvor emner forbliver i Deleted Items-mappen, til ubestemt tid eller til den periode, som din administrator har indstillet."

Det skriver Microsoft i et nyt blogindlæg på sin Office-blog.

Mens de fleste, der har prøvet ikke at kunne finde mails, man er kommet til at slette, nok vil sætte pris på Microsofts tiltag, er særligt den del med administratorens muligheder for at indstille funktionen nok vigtig for mange virksomheder, der ikke nødvendigvis ønsker, at slettede filer skal opbevares til evig tid.

Her skal du være opmærksom

Microsoft skriver videre til netop administratorerne, at selskabet i løbet af den næste måned vil opdatere standard-indstillingen for alle, der bruger Exchange Online.

Har man allerede indstillet opbevaringstiden, og har givet denne regel et unikt navn, burde man ikke skulle gøre yderligere.

Men hvis man bare har kørt med standardindstillingen, Default MRM Policy, på 30 dage, skal man altså nu være opmærksom på, at standarden fremover hedder "på ubestemt tid" for de slettede filer.

Det fremgår ikke af Microsofts FAQ, om de slettede filer - der altså som udgangspunkt nu ikke længere er slettede - kommer til at tælle med i den mængde storage, som brugerne af Office 365 har i deres abonnement.

Læs også:

Microsoft klar med nye Office 365-værktøjer: Sådan skal du analysere data

Stor cloud-test: Office 365 versus Google Apps

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

    Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner - Manufacturing (M&LS)

    Københavnsområdet

    Patent- og Varemærkestyrelsen

    Forretningsanalytiker

    Københavnsområdet

    Statens IT

    Windows Server specialist

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos