Slet bare dine filer fra Office 365 - Microsoft gemmer dem for evigt

Microsoft vil ikke længere nøjes med at opbevare slettede filer i Office 365 i 30 dage.

Artikel top billede

Det er stadig muligt selv at styre, hvor lang tid de slettede filer skal gemmes. Det gør du ved at vælge Admin > Exchange admin center > compliance management > retention policies.

Det skal være slut med, at man ikke kan finde en mail eller kalenderinvitation, fordi man er kommet til at slette den.

Sådan lyder det fra Microsoft. Selskabet vil i Office 365 nu sikre, at selv slettede filer kan findes frem igen, hvis det skulle blive nødvendigt.

"Indtil nu blev slettede filer flyttet til Deleted Items-mappen, og så forsvandt de efter at have været i den mappe i 30 dage."

"Med denne opdatering udvides perioden, hvor emner forbliver i Deleted Items-mappen, til ubestemt tid eller til den periode, som din administrator har indstillet."

Det skriver Microsoft i et nyt blogindlæg på sin Office-blog.

Mens de fleste, der har prøvet ikke at kunne finde mails, man er kommet til at slette, nok vil sætte pris på Microsofts tiltag, er særligt den del med administratorens muligheder for at indstille funktionen nok vigtig for mange virksomheder, der ikke nødvendigvis ønsker, at slettede filer skal opbevares til evig tid.

Her skal du være opmærksom

Microsoft skriver videre til netop administratorerne, at selskabet i løbet af den næste måned vil opdatere standard-indstillingen for alle, der bruger Exchange Online.

Har man allerede indstillet opbevaringstiden, og har givet denne regel et unikt navn, burde man ikke skulle gøre yderligere.

Men hvis man bare har kørt med standardindstillingen, Default MRM Policy, på 30 dage, skal man altså nu være opmærksom på, at standarden fremover hedder "på ubestemt tid" for de slettede filer.

Det fremgår ikke af Microsofts FAQ, om de slettede filer - der altså som udgangspunkt nu ikke længere er slettede - kommer til at tælle med i den mængde storage, som brugerne af Office 365 har i deres abonnement.

Læs også:

Microsoft klar med nye Office 365-værktøjer: Sådan skal du analysere data

Stor cloud-test: Office 365 versus Google Apps

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Horsens

    Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job