Overblik: Så vildt bliver Apples kæmpe-byggeri i Foulum

Viborg kommer til at spille en central rolle i Apples hidtil største satsning i Europa og bliver hjemsted for iTunes, iMessages og meget andet på europæisk jord.

Artikel top billede

Den lille flække Foulum uden for Viborg bliver inden for de kommende år hjemsted for Danmarks ubetinget største datacenter, der kommer til at rumme servere i titusindvis, hvor fra Apple vil håndtere iTunes Store, App Store, iMessage, Maps og Siri for de europæiske Apple-brugere.

Byggeriet af det gigantiske datacenter på mellem 166.000 kvadratmeter og 190.000 kvadratmeter - det svarer til mellem 23 og 27 fodbold-baner lagt sammen - vækker jubel i dansk erhvervsliv i almindelighed og i Viborg i særdeleshed, for der følger arbejdspladser, opmærksomhed og penge med.

Få overblikket over Apples kommende gigant-byggeri herunder. Klik på hvert enkelt link for at få mere at vide:


Apple bygger nyt kæmpe-datacenter i Danmark - investerer milliarder af kroner
Apple investerer stort milliard-beløb i et nyt dansk giga-datacenter.


Så mange arbejdspladser bringer Apple med til Viborg
Når Apple til næste år bygger dansk mega-datacenter, betyder valget af Viborg tusinder af arbejdspladser og milliardindtægter til Danmark.


Næppe job-boom i farvandet: Men derfor er Apple-byggeri alligevel en god nyhed for hele it-danmark
ComputerViews: Apples kæmpe-byggeri af kæmpe-datacenter i Viborg har betydning for hele it-danmark. Se hvilke muligheder, der ligger i byggeriet, for hele it-branchen.


Flere danske kommuner var i spil til Apples datacenter
Flere kommuner var i spil til placering af Apples nye datacenter. Rygterne om et nyt kæmpemæssigt datacenter i Nordeuropa har svirret i branchen det seneste halvandet års tid.


Her er marken, hvor Apples danske kæmpe-datacenter kommer til at ligge
Se marken, hvor Apple vil placere selskabets kæmpe-datacenter, som kommer til at fylde godt 23 fodbold-baner.


Apples store datacenter-investering i Danmark går verden rundt
Nyheden om Apples milliard-investeringer i Danmark og Irland er forsidestof hos alverdens medier.


Viborgs kommunaldirektør: Apple har haft masser af spørgsmål og besøgt os mange gange
Apple har undersøgt sagerne grundigt, inden selskabet til næste år kan stikke spaden i den midtjyske muld og bygge et gigantisk datacenter. Læs her, hvad Apple undersøgte, inden datacenter-valget faldt på Foulum ved Viborg.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Pointsharp

    Undgå disse faldgruber, når du skifter fra manuel adgang til identitetsautomatisering

    Identitetsstyring håndteres i mange organisationer stadig som en kombination af ticketsystemer, e-mail-anmodninger, chatbeskeder og lignende kanaler.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS